Ultrarychlé množení kmenových buněk je tady

10:02 | Ne Ro | Diskuze

Až doteď museli pacienti, kteří potřebovali kmenové buňky, čekat několik měsíců, než doktoři namnoží dostatečný počet těchto buněk.

Ilustrativní obrázek
Foto: NIAID

Toto čekání by mohlo zanedlouho být minulostí: FDA dal totiž nedávno zelenou automatickému bioreaktoru, který vyvinuli vědci z Mayo Clinic's Center for Regenerative Medicine. Ten umí vyrobit čili namnožit kmenové buňky z několika málo kusů do miliardových počtů během několika málo dnů.

Klinika Mayo obdržela od Federálního úřadu pro kontrolu potravin a léčiv USA (FDA) povolení pro svou platformu výroby kmenových buněk. Ta vědcům umožňuje namnožit kmenové buňky z několika málo kusů do miliardových počtů během několika málo dní, zatímco dřívější metody potřebovaly pro namnožení do podobných řádů měsíce.

Kmenové buňky mají jedinečnou schopnost přeměnit se do jakékoli specializované buňky podle toho, kterou naše tělo v daný okamžik zrovna potřebuje. Tato schopnost kmenových buněk se vědcům velice zamlouvá a pokoušejí se vyvinout terapie, které by nahrazovaly nefunkční či odumřelé buňky v těle pacienta zdravými kmenovými buňkami. V Mayo Clinic množí kmenové buňky získané z kostní dřeně. Přitom zajímavé je, že lze v mnoha případech použít kmenové buňky nejen z těla zdravého dárce, nýbrž mnohdy také z těla nemocného.

Léčba budoucnosti

Mayo Clinic je prvním pracovištěm v rámci Spojených států, které má souhlas FDA pro vyrobu kmenových buněk automatizovaně.

V Mayo Clinic experimentují s namnoženými kmenovými buňkami v rámci několika klinických studií: Například k omezení zánětu u pacientů, kteří mají za sebou transplantaci plic anebo k léčbě artritidy. Aby se však jakýkoli nový léčebný postup mohl začít běžně aplikovat, je zapotřebí, aby nejprve prošel zevrubným klinickým testováním. Proto je obdržené povolení od FDA pro Mayo Clinic tak důležité, jelikož umožňuje - pro ultrarychlé namnožených kmenových buněk - zahrnout do klinických testů daleko větší množství pacientů. V Mayo Clinic plánují využít kmenových buněk třeba i v pokročilých stádiích Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby či nemocí srdce.

Léčba kmenovými buňkami vypadá velice slibně a lze ji aplikovat v léčbě řady nemocí. V minulosti se vědcům podařilo kmenových buněk použít jak k obnovení pohyblivosti ochrnutých zvířat, tak i k vyléčení slepoty. A za zmínku určitě stojí i fakt, že před nedávnem vědci vyvinuli způsob, jak extrahovat kmenové buňky z jiných míst v těle, například ze zubní dřeně. Tím částečně uchlácholili kritiky, kterým se třeba nelíbila extrakce kmenových buněk z pět dní starých oplozených lidských vajíček (oplozených ve zkumavce).

Uvážíme-li všechny nedávno dosažené pokroky v oblasti léčby kmenovými buňkami, vypadá to, že se stáváme svědky právě se rodící nové odnože moderní medicíny.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

Ilustrativní obrázek

Eli Lilly, AstraZeneca ukončily testy léků na Alzheimerovu chorobu

Ilustrativní obrázek

Bayer získala povolení úřadů USA k akvizici Monsanto

Ilustrativní obrázek

FDA pracuje se společností Mylan na odstranění nedostatku adrenalinových injekcí EpiPenČti více
Ilustrativní obrázek

Henkel po oznámení výsledků a zhoršení výhledu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Společnost Fidelity Investments významně zvýšila podíl v GE

Ilustrativní obrázek

Berkshire zvýšila v Q2 podíly v Apple, US Bank, Teva, BNY Mellon a Delta

Ilustrativní obrázek

KB: Avast (Koupit, 12m = 342 GBp) - První polovina roku bude ve znamení poakvizičního růstu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled. Sedm poklesů v řadě by mohl být konečnou

Ilustrativní obrázek

Vybrané body z dnešního konferenčního hovoru s managementem Kofoly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.