Ukrajina – nevytěžený potenciál

16:16 | E V | Diskuze

Ukrajina patří mezi tradiční obchodní partnery ČR a s ohledem na ukrajinské potřeby rozvíjet a modernizovat jak průmyslové sektory, tak zemědělství, jsou příležitosti pro vývozy českých moderních technologií velmi široké.

Ilustrativní obrázek
Foto: Peggy und Marco Lachmann Anke

Vzhledem ke stále složité situaci na Ukrajině z hlediska politického i ekonomického však nelze zatím očekávat výraznější aktivity českých investorů. Vyplývá to z aktuální analýzy investičních a obchodních aktivit mezi Českou republikou a Ukrajinou, kterou vydává Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) u příležitosti aktuální návštěvy předsedy vlády Andreje Babiše a místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka na Ukrajině.

„Ukrajina vždy patřila k významným obchodním partnerům České republiky. V minulosti jsme čelili složité mezinárodně politické situaci, která tvrdě zasáhla i český byznys na Ukrajině. Pozitivní je, že se postupně situace mění, což potvrzuje i skutečnost, že země zavádí tzv. prohloubenou a komplexní dohodu o zóně volného obchodu v rámci Asociační smlouvy s Evropskou unií. Naše exporty jdou opět nahoru, zájem o teritorium je mimořádný. To dokresluje i zájem o podnikatelskou misi na Ukrajinu, které se účastní rekordních skoro 90 firem,” říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

EU jako celek představuje pro Ukrajinu významný trh s podílem 42 % na celkovém ukrajinském vývozu. Ukrajina patří mezi tradiční obchodní partnery ČR, obchod ČR s Ukrajinou je v posledních letech celkem vyrovnaný se střídavým aktivem a pasivem české bilance. Ukrajina je na 23. místě z hlediska obratu českého zahraničního obchodu, na 20. místě v českém vývozu a 22. místě v českém dovozu.

S ohledem na ukrajinské potřeby rozvíjet a modernizovat jak průmyslové sektory, tak zemědělství jsou příležitosti pro vývozy českých moderních technologií velmi široké; větší rozsah těchto potřeb/dovozů je však do určité míry omezován nedostatkem finančních zdrojů. Celkové zahraniční investice na Ukrajině jsou cca 5krát menší než zahraniční investice v ČR, nicméně ukrajinské investice v ČR jsou cca 11krát větší, než české investice na Ukrajině.

 

Dopravní infrastruktura – Ukrajina musí modernizovat prakticky všechny segmenty dopravy – infrastrukturu i dopravní prostředky (tramvaje pro městskou dopravu, osobní automobily, vybavení železnic, např. vagony, posunovací lokomotivy).

Civilní letectví – řada ukrajinských výrobců v tomto sektoru má zájem o dovozy komponentů či výrobní kooperace, např. o dodávky leteckých motorů. Ve spojení s obranným průmyslem je velký zájem rovněž o specifické technologie pasivních sledovacích systémů, které se v ČR vyrábějí.

Energetika je pro Ukrajinu strategickým sektorem a Ukrajinu čeká postupný proces liberalizace trhu, což vyvolá potřebu řady systémových řešení např. moderní systémy řízení obchodu elektřinou či vedení statistiky obchodu elektřinou, systémů úspor energií i modernizace energetického průmyslu (potřeba parních kotlů a turbín, vodních turbín, širokého sortimentu čerpadel). Ukrajina musí začít měnit strukturu energetického sektoru rozvíjením produkce z obnovitelných zdrojů energie. Exportní možnosti českých firem jsou rovněž stále ještě v modernizaci těžebního/důlního průmyslu.

Strojírenství – produkce strojírenského průmyslu je stále velmi výrazným segmentem českého vývozu a Ukrajina může i nadále absorbovat významné objemy různých „sofistikovaných“ kovoobráběcích strojů a robotů, neboť se snaží zvyšovat kvalitu své vlastní strojírenské produkce určené na vývoz.

Životní prostředí – jeho zlepšování vyžaduje vybudování moderních čističek odpadních vod, skládek a spaloven. Čeští vývozci se zde mohou uplatnit jako subdodavatelé ukrajinských generálních dodavatelů velkých ukrajinských projektů v této oblasti i jako samostatní dodavatelé pro malé projekty.

Zemědělský a potravinářský průmysl je významným sektorem ukrajinské ekonomiky s velkým vývozním potenciálem. Ukrajina proto potřebuje modernizovat svoji produkci ve všech směrech a musí investovat do rostlinné i živočišné výroby (zařízení pro chov hospodářských zvířat, pro výrobu zejména kuřecího a vepřového masa, či pro mlékárenský průmysl apod.). To představuje velké možnosti pro české vývozce příslušných zařízení a technologií, včetně specifických dopravních prostředků pro zemědělství (traktory, tahače, specializované multifunkční návěsy apod.). Jde rovněž o specifická energetická zařízení v sektoru zemědělství na využití biomasy.

Zdravotnický sektor může rovněž poskytnout dobré vývozní příležitosti ať již jde o dodávky léků či očkovacích látek, nebo zdravotnických přístrojů a technologií a vybavení nemocnic.

České investice na Ukrajině tvoří pouze nepatrnou část celkových českých zahraničních investic – 206,3 mil. Kč (9,7 mil. $ )) ke konci roku 2017. Pokud jde
o českou ekonomickou angažovanost je na Ukrajině v současné době přítomno přes 200 společností, kanceláří a zastoupení.

 

Investice ukrajinských subjektů v ČR dosáhly v r. 2017 celkového výrazně většího objemu 2.442,9 mil. Kč (114,7 mil. $), než české investice na Ukrajině. Vysvětlením relativně nízkého objemu českých investic na Ukrajině je mj. celkové složité ekonomické prostředí, navíc komplikované v posledních letech politicko-vojenskou situaci okolo ruské okupace Krymu a bezpečnostní situace ve dvou východních regionech.

Vzhledem ke stále složité situaci na Ukrajině z hlediska politického i ekonomického tam nelze zatím očekávat výraznější aktivity českých investorů; četné příležitosti sice existují, nicméně riziko investic je příliš vysoké; tomu též odpovídá klasifikace Ukrajiny v nejrizikovější kategorii zemí exportní pojišťovnou EGAP.

 

Evžen Reitschläger, člen představenstva AMSP ČR a vedoucí Výboru pro export k tomu uvádí: „Ukrajina je v současné době pro české investory dosti nečitelná. Je to způsobeno politicko-ekonomickou situací, která pořad není plně stabilizována. Na druhou mohu z vlastní zkušenosti říci, že tamější obchodní partneři jsou vstřícní a otevření obchodním aktivitám. Samozřejmě Ukrajina jako i další východní země mají značný problém s odlivem mladých lidí a celkově pracovní síly, která poměrně masivně obsazuje pracovní místa ve výrobách všeho druhu ve střední a západní Evropě. Domnívám se, že Ukrajina bude muset ve střednědobém časovém rámci masivně investovat do domácí infrastruktury, aby se opět stala atraktivní jak pro zahraniční investory, tak i pro vlastní mladou generaci, která v západních zemích přivyká vyšší úrovni služeb a výrobků. Zde vidím příležitost pro české podnikatele, kteří se nenechají lehce odradit různými „hlasy“ a jsou ochotni a připraveni si na svou příležitost počkat.“

Zdroj:AMSP ČR
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke vzniku odborů v Amazonu

Ilustrativní obrázek

Návrh na zkrácení týdenní pracovní doby je zneužití legislativní nouze

Ilustrativní obrázek

Vedle úklidu interiéru není ve firmách a institucích dobré podceňovat ani venkovní prostory a péči o zeleň

Ilustrativní obrázek

Nebezpečný home office: Česko se potýká se čtyřnásobkem útoků na protokoly pro vzdálený přístup než před pandemií

Ilustrativní obrázek

Počítačová síť čtvrtiny českých firem neumožňuje plnohodnotnou práci na dálku, ukázal průzkum Cisco

Ilustrativní obrázek

Organizační změny byly v loňském roce příčinou téměř 4 z 10 výpovědí kancelářských zaměstnancůČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.