Cena uhlí roste, je jednou z nejžhavějších komodit. V ČR se však doly zavírají

12.09.2016 10:38 | V Z | Diskuze

Navzdory všem, kteří uhlí předpovídali blízkou smrt, je nyní „černé zlato“ jednou z nejžhavějších komodit na světě. Jeho zmrtvýchvstání přitom ještě nějakou dobu bude pokračovat, píše agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Nárůst dovozu uhlí do Číny, kompenzující nižší domácí produkci, vedl ke zvýšení cen evropského uhlí na 18-měsíční maximum. Australský benchmarkový ukazatel poroste poprvé od roku 2010.

Přitom ještě na začátku letošního roku se ceny potácely blízko desetiletého minima kvůli slábnoucí poptávce energetických společností, které čelí tlakům na omezování znečišťování životního prostředí, a prohlášení Mezinárodní energetické agentury, že zlatá éra uhlí v Číně skončila. Nyní obchodníci s uhlí analyzují možný dopad extrémních výkyvů počasí na těžařské společnosti a rostoucí dovoz do Číny. Tyto faktory by mohly vyhnat ceny ještě výše.

„Ceny této komodity v uplynulých čtyřech letech padaly. Nyní uhlí zažívá pozoruhodný obrat,“ říká Erik Stavseth, analytik společnosti Arctic Securities, sídlící v norském Oslu, který trh s uhlím sleduje již téměř deset let. „Trh nyní pulzuje.“

Trhu s uhlím by přitom ještě více mohl pomoci klimatický fenomén La Niña. Tento jev trvá obvykle kolem jedenácti měsíců; je charakterizován zesílením pasátů a následným zesílením studeného Peruánského proudu, který přináší chladné vody až do rovníkových oblastí. Když se La Niña naposledy objevila v letech 2010 a 2011, silné deště zaplavily uhelné doly v Austrálii a Indonésii, které jsou dvěmi největšími vývozci uhlí na světě. Někteří meteorologové odhadují, že nynější La Niña bude mít méně výrazný a krátkodobější vliv, avšak změna předpovědi by podle analytické společnosti BMI Research ze skupiny Fitch Group mohla vyhnat ceny uhlí ještě výše.

La Niña může trvat až dva roky. La Niña, tj. španělsky holčička, dostala svůj název od rybářů v Latinské Americe, a obvykle následuje po jevu El Niño, tj. chlapečkovi.

Japonská meteorologická agentura v pátek uvedla, že La Niña již nastoupila a že se sedmdesátiprocentní pravděpodobností bude pokračovat až do zimy. Naproti tomu Centrum pro předvídání klimatu Americké meteorologické služby ve čtvrtek snížila odhad pravděpodobnosti nástup La Niñy na 35-45 % z předchozího odhadu ve výši 75 % v červnu. Austrálie odhaduje pravděpodobnost jevu La Niña na 50 %.

Není to přitom poprvé, co se Spojené státy a Japonsko neshodnou na interpretaci klimatických jevů v Tichém oceánu. V roce 2014 Japonsko tvrdilo, že došlo k nástupu jevu El Niño, zatímco Američané i Australané jej popírali.

Nejvíce rostoucí komoditou letošního roku je zinek, jehož cena stoupla o více než 41 %. Uhlí je však za ním v těsném závěsu. Kontrakty na dodávku uhlí v následujícím čtvrtletí do Amsterdamu, Rotterdamu a Antverp vzrostly o 30 % a australské benchmarkové kontrakty dokonce o 40 %.

Naproti tomu komoditní index Bloomberg Commodities Index od začátku roku narostl o 7,9 %. Index sleduje 24 nerostných materiálů, avšak uhlí do něj není zahrnuto.

 

Předchozí pohromy

V únoru 2011 dosahovala cena uhlí v Austrálii téměř dvojnásobku současné úrovně. La Niña ochromila produkci i dopravu uhlí z Austrálie do Jižní Afriky.

Extrémní scénář pro nadcházející La Niñu předpokládá, že by ceny v Evropě v nadcházejících dvou čtvrtletích mohly vzrůst o 18 až 27 %, uvádí analytička norské energetické a poradenské společnosti Nena AS Diana Bacilová.

Citigroup v červenci uvedla, že ceny uhlí v Asii mohou vzrůst až o 50 % v závislosti na intenzitě srážek způsobených La Niñou. To by spolu s klesající produkcí v Číně vedlo k dalšímu nárůstu poptávky na trhu.

Dovoz uhlí do Číny přitom v srpnu vzrostl na nejvyšší úroveň od prosince 2014. Domácí produkce klesá, protože se čínské společnosti potýkají s nadbytečnou výrobní kapacitou, uzavírají ztrátové doly a snaží se snížit znečištění ovzduší. Ve čtvrtek se významní čínští producenti uhlí dohodli na koordinaci výroby ve snaze stabilizovat ceny. Uhelné společnosti se zavázaly zvýšit produkci, když na trhu poroste poptávka, a snížit ji, pokud bude nadbytek nabídky, uvádí servery Shanghai Securities News a Caijing.

Největší uhelná společnost na světě, indická Coal India, minulý týden oznámila propad produkce na nejnižší úroveň za poslední tři roky kvůli silným dešťům a stávkám a protestům zaměstnanců. Horníci požadují více práce a vyšší mzdy.

„Uhlí výrazně pomohl nárůst vývozu do Číny a stávka v Indii,“ uvedla analytička frankfurtské Commerzbank  Barbara Lambrechtová. „Nárůst ceny je překvapivě výrazný.“

Někteří vědci si přitom myslí, že nynější La Niña nebude mít příliš výrazný vliv.

“Protože jev La Niña nyní pravděpodobně dosáhne hraniční či slabé intenzity, jeho vliv na globální klima pravděpodobně rovněž bude mírný,“ uvádí Anthony Barnston, vrchní prognostik Mezinárodního výzkumného institutu pro klima a společnost Kolumbijské univerzity.

To, že meteorologové se v současnosti domnívají, že vliv La Niñy bude slábnout, však neznamená, že svou předpověď za měsíc nezmění,“ dodává Bacilová. „Je to riziko.“

Cena uhlí však má růstový potenciál i bez La Niñy.

Podle ředitele společnosti Glencore Ivana Glasenberga trh s uhlím roste a trh těží i z nízké nové nabídky. Zásadním faktorem podle něj bude čínský dovoz.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Soumrak zemního plynu už začal, varuje analytik JPMorgan

Cheniere Energy podepisuje předběžnou dohodu o dodávkách LNG do Číny

Říjnový dovoz ropy do Číny klesl na nejnižší úroveň za více než rok

Gazprom: Dokončení nového plynovodu do Číny se zpozdí o dva roky

Ilustrační foto

Novatek se dohodl s čínskými partnery na dalším projektu LNG v arktické oblasti

Ilustrační foto

Čína protestuje proti rozhodnutí USA ohledně cla na hliníkové folieČti více

Poplatky odváděné brazilskému státu ohrožují naši konkurenceschopnost, tvrdí Vale

Evropská komise očekává v příští sezóně růst produkce cukru o 20 %

Ropa WTI dnes posiluje na svá dvouletá maxima. Trhy reagují na odstávku ropovodu Keystone

Ilustrační foto

České domácnosti si příští rok připlatí za elektřinu a zřejmě i za plyn

Rusko je již osm měsíců největším dodavatelem ropy do Číny

OPEC se utápí v prognózách budoucí produkce ropy z břidlic

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.