Udržujte své děti pro jejich vlastní dobro špinavé a zablácené. Civilizační choroby pak budou minulostí

05:45 | Ne Ro | Diskuze

Vědci nyní pomalu začínají přicházet na to, jak zásadně důležité jsou mikroorganismy nejen pro naše zdraví, ale i pro předcházení celé řadě dnes běžných chorob. Co v této souvislosti radí v souvislosti s mikroby nebo antibiotiky? 

Foto: Hypnotica Studios Infinite

 

Vědci v této souvislosti doporučují pro mnohé téměř neuchopitelné: pravidelně se špinit, méně dbát na hygienu, lépe se stravovat a přestat s nadměrným užíváním antibiotik.

 

Příběh o Julii a jejích synech

Maminka dvou krásných dětí, říkejme ji Julie, se před časem přestěhovala z velkoměsta na venkov a jako jednu z prvních věcí, kterou po přestěhování do této poeticky rustikální oblasti učinila, bylo, že se ať už z jakéhokoli důvodu jala chovat prasata a drůbež. Když se toto odehrálo, její prvorozený syn, Jedd, ještě nechodil ani do školy. Když se jí po určitém čase narodil druhý syn, uvázala si ho do šátku a nosívala na zádech všude tam, kam ji nohy zanesly. Mimo jiné i do kurníku. A zatímco starostlivě vybírala snesená vejce, její starší syn Jedd se mezitím bezstarostně proháněl mezi slepicemi, tu a tam spolu s nimi uzobnul jejich žrádla, případně pomáhal mamince Julii vybírat vejce. Jednoho dne Julie našla syna, jak si hraje s prasaty a spolu s nimi se spokojeně rochní v bahně. Když se to stalo poprvé, začala vyšilovat. Ale s postupem času zjistila, že i když býval Jedd dennodenně ušmudlaný a hygieně úhrnem moc nedával - přesto nebyl nemocný. I její druhý potomek se po svém starším bratrovi záhy začal opičit, jakmile trošku povyrostl. Dokonce si jednou oba hráli i v jímce plné prasečích výkalů a nic - žádná nemoc děti nezasáhla. Postupem času se i Julie stávala více a více odolnější proti ušpinění svých dětí a přestávala ho řešit. Myslíte si, že se Julie chovala nezodpovědně? Uvidíme...

 

Boj s mikroby

Většinu minulého století byli mikrobi považováni za špatné, a to z dobrého důvodu. Mohou totiž být příčinou onemocnění, pandemií a dokonce smrti. Většina lidí si je vědoma výhod, jež antibiotika, očkování či sterilizace lidstvu přinášejí, jelikož zásadním způsobem omezují počet i závažnost propuknuvších infekcí, jimž musíme po celý svůj život tu a tam čelit. Počty úmrtí následkem bakteriální infekce šly, především v zemích západního světa, radikálním způsobem dolů a jsou také jednou z příčin nárůstu průměrné délky lidského života o 30 let, při srovnání s šancemi na dožití v roce 1915.

 

Civilizační choroby

Nicméně, jak se nyní ukazuje, tento pokrok živený farmaceutickým marketingem si nyní vybírá i svou cenu, kterou v současnosti platíme. Naše úspěšná mise proti mikrobům s sebou zdá se přinesla explozivní nárůst chronických neinfekčních chorob a poruch. Cukrovka, alergie, astma, střevní záněty, autoimunitní poruchy, autismus, obezita a některé druhy rakoviny jsou nyní na svých historických maximech. Výskyt výše vyčtených chorob se přitom u některých z nich každých deset let zdvojnásobuje, a navíc, jak se zdá, tyto choroby začínají propukat u lidí stále mladšího věku či dokonce u nejmenších dětí. Dlužno dodat, že všechny výše uvedené choroby mají i svou genetickou komponentu, ta ovšem zcela nevysvětluje onen markantní nárůst počtu onemocněných, jemuž v současnosti čelíme. Nedávno zveřejněné studie objasňují přímou souvislost mezi výskytem či absencí určitých druhů bakterií v lidském organismu na jedné straně a se všemi výše uvedenými chorobami na straně druhé. Vědecké studie nyní začínají čím dál tím víc poukazovat na to, že mikrobi nejsou pouhými tichými obyvateli naší fyziologie, nýbrž že změna jejich výskytu či absence v našem organismu vede k propuknutí choroby.

 

Clintonová slibuje došlápnout si na farmaceutické společnosti s nepřijatelně vysokými cenami

 

Studie publikovaná v roce 2015 ve vědeckém časopise Science Translational Medicine hovoří kupříkladu o tom, že tříměsíční nemluvňata, v jejichž fekáliích se vyskytovali čtyři konkrétní druhy mikrobů, nebyly během svého pozdějšího života náchylné k onemocnění astmatem. Když se výše uvedení čtyři mikrobi přenesli do organismu myší, taktéž je ochraňovali před astmatickým záchvatem, který byl u nich uměle vyvolán. Tímto experimentem bylo poprvé v historii dokázána přímá souvislost mezi vývojem určité choroby při pozměnění složení mikrobů žijících v organismu. Laboratorní pokusy mimoto prokázaly, že obézní myši začaly ztrácen na váze, pakliže byly nakaženy mikroorganismy, jež se vyskytovaly v tělech hubených myší. Při postupu právě opačném hubené myši začaly tloustnout.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.