Udržitelnost se firmám vyplatí. Česko přesto zaostává

12:12 | E V | Diskuze

Funkční a zdravé vztahy mezi přírodou a lidskou společností jsou základním cílem udržitelného rozvoje i cirkulární ekonomiky.

Ilustrativní obrázek
Foto: shutterstock

Po celé planetě se hledají chytré cesty, jak zpracovat odpady, ušetřit za energie nebo vodu, a téma udržitelnosti se stále více objevuje ve veřejném prostoru. Přestože bychom se měli k přírodě chovat s respektem a nechápat ji pouze jako místo, odkud čerpáme suroviny, do českých firem si udržitelnost nachází cestu jen pomalu. Podle studie společnosti PwC zahrnulo udržitelný rozvoj do firemní strategie v globálním průměru alespoň 25 procent firem, v České republice jich bylo pouhých 7 procent. Přitom v současné době epidemie, kdy jsou firmy a instituce nuceny snižovat náklady, mohou ročně ušetřit desítky i stovky tisíc korun.

Nároky zákazníků směrem k udržitelnosti se zvyšují a firmám se udržitelné chování vyplatí. Oproti západním státům Evropy či USA nám ale schází praktické kroky k zavádění a zodpovědnému dodržování cílů rozvoje. I když je kapacita životního prostředí omezená, nedáváme přednost prevenci problémů před následky. „Zatímco západní svět aktivně implementuje politiku udržitelnosti, v České republice se o ní převážně jen mluví. Čím dříve se ale přidáme k zemím, které udržitelný rozvoj přímo aplikují, tím snáze můžeme čerpat všechny benefity, které přináší, zdůrazňuje Jan Mára ze společnosti Armor, která vyrábí recyklované tonery a snaží se aktivně řešit udržitelnost nejen v Česku.

Mezi zákazníky společnosti Armor patří například nemocnice, která ročně odevzdá okolo 1400 kusů tonerových kazet, díky čemuž ušetří za rok téměř 1,5 milionu korun. Roční úspora CO2 je pak 570 kg. V případě základní školy, pro kterou Armor ročně zrenovuje 30 tonerů, se jedná o úsporu 36 tisíc korun ročně. Roční úspora CO2 v tomto případě činí 9 kg. Úspory se ale promítnou i v menším domově pro seniory nebo na městském úřadu. Už jen díky renovaci 13 tonerových kazet mohou za rok ušetřit 16 tisíc korun a 11 kg CO2.

Podle studie společnosti PwC1 zahrnulo udržitelný rozvoj do firemní strategie v globálním průměru alespoň 25 procent firem, v České republice jich bylo pouhých 7 procent. Evropský trh navíc čeká transformace k takzvané cirkulární ekonomice pod záštitou Evropské komise. Jeden z cílů programu New Green Deal for Europe2(„Nové zelené dohody pro Evropu“) má například potenciál skoncovat nejen s výrobky „na jedno použití“, ale navíc také posunout evropské HDP až o půl procenta výš. „S konkrétním Cílem udržitelného rozvoje v současnosti pracuje až 65 procent firem globálně. Ale jen 21 procent firem u nás, říká Jan Mára.

 

Nové nároky na straně zákazníků

Motivací firem na cestě k udržitelnosti a cirkulární ekonomice nemusí být jen zájem o životní prostředí. Požadavky na zodpovědnější produkci totiž přicházejí od samotných zákazníků. Stále více lidí se zajímá o udržitelnost v každodenním životě, ať už v roli zákazníka nebo zaměstnance. Zejména generace takzvaných mileniálů se snaží odpovědné chování zařadit do všech oblastí života. Při výběru zaměstnavatele zohledňují postoj firem k udržitelnému rozvoji mnohem častěji než jejich předchůdci. Podle průzkumu Ipsos to, zda se jejich zaměstnavatel chová společensky odpovědně, zajímá až 79 procent zaměstnanců.

 

Udržitelnost se firmám vyplatí 

Podpora udržitelnosti ve firmách přitom není komplikovanou záležitostí. Udržitelná firma by měla vytvářet produkty, jimiž nejen vydělává, ale skrze které přináší něco pozitivního svým zákazníkům i životnímu prostředí. Existuje řada způsobů, díky nimž může být udržitelnější a ekologičtější. Ať už jde o používání recyklovaných materiálů, omezení jednorázových obalů nebo využívání obnovitelných energií.

Mezi společnosti, které se ostatním snaží cestu k udržitelnému podnikání ukázat a inspirovat je, patří i společnost Armor. Zabývá se renovací a recyklací tonerů. Právě tímto způsobem mohou i další tuzemské firmy smysluplně naložit s použitými tonery, které jinak až ze 70 procent končí na skládkách. Firmy navíc i ušetří, protože Armor dokáže ze starých tonerů vyrábět nové za takřka poloviční cenu. Úsporu si mohou snadno spočítat na setrnytisk.cz. „K recyklaci použitých tonerů u nás dochází ze 100 procent. Ze součástek, které neposlouží k produkci recyklovaných tonerů, vyrábíme kancelářské potřeby, ochranné pomůcky a další výrobky – nic tak nepřijde nazmar. Prvotní suroviny tím zůstávají stále v oběhu, dodává Jan Mára.

 

 

Armor dodává kompletní sortiment materiálu pro kancelářský i domácí tisk. Díky zpětnému odběru použitých kazet a jejich 100% renovaci a recyklaci Armor úspěšně snižuje negativní zátěž životního prostředí. 

 

Zdroj:Lucie Vurbsová, Armor
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Siemens reportoval předběžné výsledky za 1Q nad očekávání

Ilustrativní obrázek

ČSOB Bohatství největším fondem na českém trhu

Ilustrativní obrázek

United Airlines zveřejňují tržby a očištěný zisk na akcii lehce pod očekáváním a dlouhodobý výhled

Ilustrativní obrázek

Moderní kancelářské budovy jsou zelené a nabité technologiemi

Ilustrativní obrázek

Rodičům dětí do šesti let začne MONETA finančně přispívat na hlídání a školky

Ilustrativní obrázek

6 trendů, které budou formovat svět produktového managementu v roce 2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.