Události v EU - ROZŠIŘOVÁNÍ EU

13:13 | E V | Diskuze

Evropská komise představila reformu procesu pro přijímání nových členů EU

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Proces přijímání nových členů Evropské unie by mělo být možné kdykoli přerušit, pokud některá ze zemí přestane plnit požadovaná kritéria. Počítá s tím plán, který zveřejnila Evropská komise ve snaze odblokovat zahájení přístupových rozhovorů s balkánskými zeměmi. O ně usiluje drtivá většina unijních států, několik zemí v čele s Francií věc ale podmiňuje právě změnou přijímacích kritérií. Podle eurokomisaře Olivéra Várhelyiho zůstává zásadním cílem EK rozšíření Unie o šest balkánských států.

Komise s novou metodologií přichází poté, co loni v říjnu nesplnila slib daný Albánii a Severní Makedonii. Obě země splnily podmínky pro zahájení přístupových rozhovorů a většina prezidentů a premiérů se na říjnovém summitu vyslovila pro start jednání, odpor francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ale situaci zablokoval.

Paříž poté předložila vlastní podnět k reformě počítající mimo jiné s rozdělením dosud jednolitého procesu do řady postupných kroků. Francie rovněž požadovala, aby se přijímací řízení mohlo v kterémkoli stádiu vrátit na úplný začátek, pokud země přestane nějaké kritérium plnit.

Rozšíření o šestici balkánských států – tedy Srbsko, Černou horu, Albánii, Severní Makedonii, Kosovo a Bosnu zůstává nadále cílem Bruselu. S prvními dvěma zmíněnými zeměmi Unie už přístupová jednání vede, Kosovo a Bosna jsou naopak od jejich začátku zatím daleko. Komise v návrhu zmiňuje, že chce, aby byl proces přistoupení do EU důvěryhodnější, dynamičtější a předvídatelnější.


O návrhu Komise budou nyní jednat členské státy. Jejich velká většina včetně Německa či Česka podporuje co nejrychlejší zahájení rozhovorů s balkánskými státy a je ochotna s reformou přijímacího postupu souhlasit. Požadují však, aby Francie přestala jednání blokovat i v případě, pokud by se nová pravidla do března schválit nepodařilo.

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání, ukazuje nová zpráva HSBC

Ilustrativní obrázek

Vstup do EU pomohl českému zahraničnímu obchodu

Ilustrativní obrázek

Podle EY může dojít k přesunu kapitálu z britského finančního sektoru až o hodnotě 1 mld. USD

Ilustrativní obrázek

Itálie se dohodla s Evropskou unií na deficitu státního rozpočtu pro rok 2019

Ilustrativní obrázek

Guess dostal pokutu ve výši 40 milionů EURČti více
Ilustrativní obrázek

Saúdská Arábie a Rusko dnes budou jednat ohledně snížení těžby ropy

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza roste

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes spíše rostou; globální data za covid-19 a očekávání schůzky OPEC+

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá seanci růstem o 3,44%

Ilustrativní obrázek

Německý DAX ve středu klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně v záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.