Události v EU - EKONOMIKA A EURO

14:14 | E V | Diskuze

EU se vyhnula rozpočtovému provizoriu, víceletý rozpočet byl schválen.

Ilustrativní obrázek
Foto: shutterstock

Europoslanci schválili historicky největší víceletý rozpočet EU o celkovém objemu přes 1,8 bilionu eur, na jehož odblokování se předtím shodli lídři unijních zemí. Evropský parlament také podpořil podmínění čerpání peněz s dodržováním právního státu, kvůli němuž rozpočet a s ním spojený fond obnovy blokovalo Maďarsko s Polskem. Unie se tak definitivně vyhnula hrozícímu rozpočtovému provizoriu.

Zatímco z více než bilionového rozpočtu budou moci členské země začít čerpat hned od ledna, 750 miliard eur z fondu obnovy jim bude k dispozici až poté, co národní parlamenty schválí využití nových daní a poplatků jako příjmů unijní kasy. Právě z nich chce Evropská komise splácet půjčku, kterou si bude muset na finančních trzích kvůli mimořádnému fondu vzít.

Česko bude i v příštím sedmiletém období patřit k čistým příjemcům z rozpočtu, i díky mimořádnému fondu bude moci vyčerpat celkem až 960 miliard korun.

Mechanismus na ochranu finančních zájmů EU spojující evropské prostředky s dodržováním vlády práva odmítaná Budapeští a Varšavou má zajistit, aby peníze z unijní kasy nesměřovaly do zemí, které nemají nezávislé soudy a další orgány, jež by zajistily spravedlivé vyšetření podvodů, korupce či střetu zájmů. Unijní orgány již několik let vedou s oběma zeměmi řízení kvůli obavám z omezování nezávislosti justice či médií.

Europoslanci také hlasovali o usnesení, které kritizuje doplňující podmínky, jež s novým mechanismem spojili vůdci EU na zmíněném summitu. Maďarsko a Polsko si do závěrů vrcholné schůzky vyjednaly řadu ujištění vztahujících se k novému mechanismu.

Například v případě, že bude nový mechanismus napaden u Soudního dvora EU, Komise bude muset s jeho aplikací posečkat, než jej přezkoumá unijní soud. To podle některých europoslanců může zpomalit jeho uplatnění, nikoli jej však zastavit.

Doplňující usnesení summitu sice nemá právní váhu srovnatelnou s unijními normami, Evropská komise, která bude případné odebrání peněz ke schválení členským zemím navrhovat, jej však hodlá respektovat.

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Eurozóna - průzkum PMI a implikace pro střední Evropu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - Brexit

Ilustrativní obrázek

Zasedání ECB - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k přerozdělování v ČR a EU

Ilustrativní obrázek

Události v EUČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.