Události v EU - Brexit

12:12 | E V | Diskuze

Dohoda mezi EU a Spojeným královstvím byla dojednána, zatím bude platit provizorně.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím čítající 1246 stran a dalších 800 stran příloh byla nejen dojednána v rekordním čase, ale během několik dní také potvrzena zástupci všech 27 zbývajících členských států EU a britským parlamentem. Do konce února bude platit provizorně, než ji schválí i většina Evropského parlamentu. Dohodu po třídenním prostudování, vánočnímu času navzdory, schválili velvyslanci členských států jednomyslnou shodou. Následně ji potvrdili písemnou procedurou také lídři jednotlivých zemí.

Dva svazky dohody podepsala také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Obě kopie pak zamířily na palubě letadla britského Královského letectva do Londýna, kde svůj podpis připojil i premiér Boris Johnson. Jeden svazek se následně vrátil do Bruselu.

Ve Spojeném království o ní diskutovali a hlasovali nejprve poslanci Dolní komory britského parlamentu, kteří ji nakonec schválili 521 hlasy pro ku 73 hlasů proti. Premiér Johnson v projevu k poslancům dohodu označil za jednu „z největších dohod o volném obchodu na světě“. Vyzdvihl také krátkou dobu, za jakou byla jeho vláda podle něj schopna podmínky budoucích vztahů s EU vyjednat. „Uzavřít dohodu s Uruguayí Evropské unii trvalo téměř osm let, s Kanadou pět let, s Japonskem šest.“

Obsah dohody následně potvrdila i Sněmovna lordů. Krátce na to předseda Dolní sněmovny Lindsay Hoyle oznámil, že zákonu o budoucích vztazích s EU, který implementuje dohodu, udělila formální souhlas královna Alžběta II. Tím ukončila jednodenní legislativní proces a dohoda se tak stala součástí britského právního řádu.

Dohoda tak ve svém celku vstoupila do režimu předběžného provádění. Zabránila tím uvalení cel a kvót a dalším překážkám, které by od půlnoci 1. ledna 2021, kdy skončilo přechodné období po brexitu, nastaly, pokud by dohoda v tu dobu neplatila.

Tímto způsobem bude smluvní ujednání účinné do té doby, než ji prostudují, prodiskutují a následně většinou schválí europoslanci, kteří se k ní do konce roku nestihli vyjádřit. Učinit by tak měli podle Komise nejpozději do konce února. Evropský parlament by o ní mohl hlasovat na svém únorovém plenárním zasedání.

Po schválení europoslanci a následném rozhodnutí Radou ministrů EU by dohoda měla platit řádně. Původní předpoklad, že dohodu budou schvalovat ještě národní parlamenty, se kvůli charakteru dohody nakonec neuskuteční.

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Brexit: nekončící jednání

Ilustrativní obrázek

Měsíčník EU aktualit - Brexit

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v lehkém záporu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.