Uchazeči o práci nadhodnocují požadovaný plat až o pětinu

13:13 | E V | Diskuze

Vývoj požadavků na plat ve startupech sleduje StartupJobs druhým rokem.

Ilustrativní obrázek
Foto: StartupJobs

Trend nadhodnocování zůstává přibližně stejný, přičemž platy napříč obory rostou. Zájemci o práci si svůj požadovaný plat přeceňují o 14,10 % až o 19,86 % oproti penězům, které jsou ochotni akceptovat. Z juniorních pozic se nejvíce nadhodnocují uchazeči v marketingu, kteří chtějí o 18,15 % více, přičemž senioři si říkají jen o 15,45 % více, než je jejich akceptovatelné minimum. Zkušenější profesionálové se nebojí říct si o dobré peníze, přestože jsou ochotni přijmout nižší finanční ohodnocení. O kolik peněz se uchazeči nadhodnocují, jaké jsou průměrné platy a v neposlední řadě rozdíly mezi juniorními a seniorními pozicemi vyplývá z průzkumu, který mapuje platové požadavky 1082 respondentů z řad aktivních uživatelů StartupJobs.

 

“Z našich dat vyplynulo, že například juniorní administrativní pracovníci stojí se svými požadavky při zemi. Říkají si jen o 14,10 % více, než jsou ochotni akceptovat. Jejich nejnižší platová hranice činí necelých 28 tisíc.

Naproti tomu o téměř jednu pětinu se nadhodnocují seniorní pracovníci v managementu, kteří požadují průměrně 101 tisíc Kč. Spokojí se ale nakonec i s 82 tisíci. Reálná průměrná mzda manažera je přitom téměř 89 tisíc,” říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Junioři jsou skromější, až na ty z marketingu

V rámci svého oboru jsou z pohledu nadsazování svých požadavků téměř vždy skromnější junioři. Výjimku ve sledovaných oborech tvoří pouze nováčci v oblasti marketingu. Jinak platí, že si lidé napříč obory říkají o více peněz, přestože jsou ve finále ochotni akceptovat nižší částky.

Propastný rozdíl mezi požadovaným a akceptovaným platem najdeme, jak u juniorů, tak u seniorů, v oblasti IT vývoje.

“Ve StartupJobs se často setkáváme s otázkou: Kolik nabídnout seniornímu sales manažerovi, kolik vývojáři, kolik úplnému začátečníkovi. Firmy, zvlášť ty méně etablované, leckdy nemají s náborem nových lidí široké zkušenosti. Nemají se, o co opřít. Potřebují empirická data. Náš průzkum odráží reálný stav současných platových podmínek ve startupovém světě. Čerstvá data zaměstnavatelům také pomáhají ve vyjednávání s kandidáty - vědí, o kolik mohou jít níže. Stejně tak, čerstvý absolvent střední nebo vysoké školy, bez předchozích pracovních zkušeností ví, kolik může očekávat a jak se nepodhodnotit,” uvádí Mikschik.

StartupJobs je česká online platforma, která se specializuje na to, aby pomohla startupům nalézt ty správné lidi. Víc než 15 tisíc lidí zde našlo svou práci snů. Není to ale jen pracovní portál, je také vstupní branou do tohoto inovativního a neustále se vyvíjejícího prostředí.

StartupJobs pomáhá lidem hledat a najít smysluplnou práci a startupům získávat talentované zaměstnance. StartupJobs vnáší inovace také do světa HR - byl mezi prvními, kteří začali efektivně využívat inzerce pracovních pozic na Facebooku a výkonnostního marketingu obecně pro získávání kvalitních kandidátů. Práci zde hledají především ti, kteří preferují moderní pojetí firemní kultury před korporátem a chtějí se podílet na inovativních řešeních, které živé startupové prostředí nabízí.

StartupJobs je nosným pilířem celého startupového ekosystému v Česku. Disponuje encyklopedií startupů StartupJobs Insights, informuje o novinkách z tohoto světa ve svém Newsroomu. Přímo na webu si každý může otestovat svoje dovednosti a mnoho dalšího. Je komplexním průvodcem zákoutími světa startupů.

StartupJobs usiluje o maximální automatizaci HR procesů za pomoci moderních technologií, tedy o praktickou aplikaci HRTech. Cílem je co nejméně otravných procesů pro HR pracovníky, a naopak více času na kandidáty samotné.

StartupJobs založil Filip Mikschik ještě ve svém dětském pokoji. Tenkrat stránka obsahovala několik startupů. Nyní vyrostla na na více než tři tisíce aktivních firem, které inzerují pracovní nabídky. Každý druhý inzerent přijal alespoň jednoho člověka prostřednictvím StartupJobs. Hlavní tým tvoří 27 lidí. StartupJobs expandovalo v roce 2018 pod hlavičkou StartupJobs.pl  do Polska a jako StartuJobs.com míří na další světové trhy.

Zdroj:Tereza Vyhnanovská, HustáKomunikejšn s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji HDP a nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Expert na daně a rodinné firmy Zenon Folwarczny nastupuje do poradenské sítě BDO

Ilustrativní obrázek

Změna zaměstnání? Co takhle být svým pánem díky franchisingu

Ilustrativní obrázek

BezPráce.cz nově agreguje nejaktuálnější pracovní nabídky z celého internetu.

Ilustrativní obrázek

American Airlines hodlá propustit 30 % zaměstnanců v administrativě

Ilustrativní obrázek

Koronavirus nás učí žít on-line. Z domova nejen nakupujemeČti více
Ilustrativní obrázek

Vzorem měst budoucnosti je futuristický Masdar City

Ilustrativní obrázek

Pokles HDP v 1Q zcela v souladu s prognózou, píše v komentáři P. Král z ČNB

Ilustrativní obrázek

Ekonomické výhledy

Ilustrativní obrázek

Analýza makroindikátorů: Výrazný pokles ekonomiky v prvním čtvrtletí potvrzen

Ilustrativní obrázek

Evropské automobilky skokově rostou na pozadí čísel o nových registracích vozů

Ilustrativní obrázek

Dozorčí rada Lufthansy schválila záchranný balíček od německé vlády

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.