UBS Wealth Management: TOP 10 investičních doporučení pro rok 2017

11:19 | V Z | Diskuze

V roce 2017 byli investoři vystaveni stále více polarizovanému politickému prostředí. Brexit, výsledek amerických prezidentských voleb i nadcházející volby a hlasování v evropských zemích nejistotu investorů ještě více prohloubí.

Foto: public domain

Čtvrtina respondentů v aktuální studii UBS Industry Leader Network, zaměřující se na firemní klientelu, uvedla, že největší výzvou a možným zdrojem změn v jejich podnikání pro rok 2017 je politické klima. V rámci dané studie šlo o nejvýznamnější faktor, píše server CNBC.

Navzdory lokálním problémům a zdrojům obav by mělo celkové investiční prostředí v roce 2017 výt pozitivní. Celosvětová míra růstu HDP by podle odhadů měla vzrůst z 3,1 1 % na 3,5 %, částečně díky přírůstové politice ve Spojených státech. Očekává se rovněž zvýšení inflace. Analytici očekávají, že americká administrativa i evropské vlády zachovají vstřícnou monetární politiku, zatímco Čína se bude snažit zmírnit důsledky ekonomického zpomalování. To by mělo prospět vybraným investicím do amerických společností i firem z rozvíjejících se trhů. Kvůli vzrůstajícímu tlaku na dluhopisy s investičním stupněm by se investoři měli zaměřit i na příjmová a alternativní aktiva.

 

UBS Wealth Management nabízí pro rok 2017 následujících 10 investičních doporučení:

  1. Akcie amerických firem.  Navzdory povolební rally si UBS zachovává overweight pozici vůči akciím amerických firem. Společnost odhaduje, že výnosy z akcií amerických společností v roce 2017 vzrostou o 8 %, především díky stabilizaci ceny ropy, vstřícné monetární politice a možné fiskální stimulaci.
  2. Akcie z vybraných sektorů. Akcie amerických finančních a farmaceutických společností by měly těžit ze zmírnění regulace. Akciím technologických firem pomohou investice do rozvoje nových služeb, jako je např. cloud. Neamerickým investorům nabídnou atraktivní výnosy srovnatelné s průměrným výnosem státních dluhopisů např. realitní investiční fondy z oblasti Tichomoří.
  3. Akcie firem z rozvíjejících se trhů. Nízké úrokové sazby po celém světě i stabilizující se míra růstu HDP a ceny komodit budou pro investory v roce 2017 i nadále pozitivními faktory.
  4. Měny vybraných rozvíjejících se trhů. Nízké úrokové sazby ve většině zemí světa pomáhají rovněž měnám z rozvíjejících se trhů s vyššími výnosy – jihoafrickému randu, brazilskému realu, ruskému rublu či indické rupii – a zvyšují jejich atraktivitu v porovnání s měnami rozvinutých zemí, které jsou rovněž citlivé vůči fluktuaci globální míry růstu, tj. především australskému a kanadskému dolaru či švédské koruně.
  5. Cenné papíry zvyšující výnos. Pro investory zdaňující své výnosy v USA budou i nadále hrát důležitou roli kvalitní dluhopisy vybraných amerických měst, navzdory chystaným změnám zdanění. Investoři mimo USA by měli naopak zvážit společnosti z eurozóny, Japonska či Švýcarska nabízející spolehlivé příjmy. Nabídka dluhopisů s investičním stupněm v těchto regionech zůstává omezená.
  6. Americké seniorní úvěry. Tato aktiva v současnosti vynášejí o 4 procentní body více než korporátní dluhopisy s investičním stupněm. I pokud defaultní úroková sazba vzroste na úroveň dlouhodobého průměru, zůstanou seniorní úvěry pro investory atraktivním produktem.
  7. Americké obchodovatelné obligace chráněné proti inflaci. Americkým obchodovatelným obligacím by měla prospět možná fiskální stimulace ze strany Trumpovy vlády a vyšší míra růstu mezd, stejně jako stabilizace cen komodit.
  8. Snížení pozic v amerických státních dluhopisech. Navzdory propadu ceny pro vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách zůstávají ceny dluhopisů v ohrožení kvůli možnému růstu inflace a úrokových sazeb.
  9. Investice do komanditních společností v oboru komodit. Americkým investorům nabízejí komanditní společnosti poměrně atraktivní zdroj příjmu, který by měl být v nadcházejícím roce poháněn rostoucí produkcí ropy a zemního plynu a rozvojem infrastruktury. Investoři mimo USA by se měli zaměřit na vzácné kovy, především na palladium a platinu, jejichž cenu podpoří rostoucí průmyslová výroba, politická nejistota a klesající reálné úrokové sazby.
  10. Alternativní investice. Výnos z veřejně obchodovaných cenných papírů a dluhopisů bude v roce 2017 pravděpodobně mírný. Diverzifikujte své portfolio investicemi do hedgeových fondů a soukromých trhů, jejichž výnosy méně korelují s veřejně obchodovanými aktivy.

Závěrem UBS poznamenává, že by investoři měli zaměřit svou pozornost na trendy a aktiva méně podléhající politickým vlivům. Pokračující urbanizace, technologické inovace, nárůst počtu obyvatel a stárnutí populace přinášejí dlouhodobé investiční příležitosti v mnoha oblastech, jako jsou např. kapitálové a vlivové investice do zdravotnictví na rozvíjejících se trzích. Investoři, kteří chtějí efektivně chránit a rozmnožovat své bohatství, by měli diverzifikovat svá portfolia napříč regiony, třídami aktiv i dlouhodobými tématy. Neměli by se stranit ani nových trendů a inovativních nápadů.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.