UBS: Švýcarský akciový trh je levnější a bezpečnější než zbytek Evropy

11:04 | Ne Ro | Diskuze

Analytici z UBS zařadili do svého výběru akcie Roche a Swatch.

Foto: Martin Abegglen

Člověk by mohl namítnout, že švýcarský bankovní moloch zase jednou protěžuje švýcarské akcie. Nicméně při bližším pohledu na věc zjistíme, že je určitě něco pravdy na tvrzení analytiků z UBS, totiž, že švýcarské akcie se jeví levněji a bezpečněji, než zbytek akciových trhů v Evropě, a že disponují velkým potenciálem návratnosti vzhledem ke zlepšujícím se ekonomickým podmínkám v zemi.

Co se výnosů týče, vypadá Švýcarsko v rámci evropských zemí nejzajímavěji. Momentálně se totiž jeví jakožto druhá "nejlevnější" evropská země, jejíž dividendový výnos je vzhledem k Evropě poblíž 30letého maxima a stejně tak i dividendový výnos vzhledem ke světu, upozorňuje analytička z londýnské pobočky UBS, Karen Olneyová. Analytička se dále zmiňuje o tom, že zatímco zisky rostou, tak se na tento trh poněkud pozapomnělo, jelikož donedávna podával horší výkon. Proto nyní může vypadat tak zajímavě. Švýcarský trh totiž donedávna zaostával za širším evropským trhem: iShares MSCI Switzerland ETF (EWL) oslabil během posledních tří měsíců o 0,1 %, zatímco během téhož období iShares MSCI Eurozone ETF (EZU) posílil o 3 %. Olneyová si myslí, že švýcarský trh s velkou pravděpodobností začne podávat lepší výkon než jeho zbylé evropské protějšky právě proto, že donedávna podával horší výkon.

Analytici z UBS proto momentálně umístili Švýcarsko na první příčku doporučených míst, kam v rámci Evropy investovat. Švýcarsko se jim momentálně zdá lepší investicí než Velká Británie, Německo a Itálie, které obsadily druhou, třetí a čtvrtou příčku.

Zdroj: Thomson Reuters, UBS

Analytici z UBS uvádějí důvody, proč umístili Švýcarsko na první příčku:

  1. Dividendový výnos je hlavní předností švýcarských akcií. Výnos švýcarských akcií je nyní o 15 % vyšší než činí 10letý průměr v největších evropských ekonomikách.  To znamená, že švýcarské akcie jsou nyní v evropském kontextu jedny s nejnižší relativní valuací.
  2. Investici do švýcarského trhu lze považovat za bezpečnou. Analytici z UBS uvádějí, že okolo 50 % výnosu pochází ze společností potravinářského a farmaceutického sektoru, které patří mezi defenzivnější sektory.
  3. Zisky se zlepšují. Analytici z UBS předpovídají pro rok 2018 růst zisků v Evropě ve výši 10 %, nicméně návratnost kapitálu je stále ještě nízká při srovnání s jinými expanzními obdobími. Nicméně, podle analytiků se ROE chystá přidat a švýcarský trh má zdá se obzvláště dobrou pozici, aby z tohoto trendu profitoval. Co se potenciálu pro zotavení zisku týče, umísťují analytici Švýcarsko na čtvrtou příčku a přidávají Swatch Group AG (UHR) a Roche Holding AG (ROG) do výběru akcií, které by měly nejvíce profitovat z růstu ROE.
  4. Švýcarský frank oslabuje. Analytici z UBS očekávají, že švýcarský frank v příštím roce vůči euru oslabí. Předpovídají pro tento měnový pár kurz 1,22, zatímco v pondělí se obchodoval na úrovni 1,16. Očekávané oslabení švýcarského franku by taktéž mohlo pomoci navýšit zisky, uvážíme-li, že přibližně 34 % švýcarských tržeb je z eurozóny. Během poslední velké finanční krize jsme byli svědky toho, že švýcarský frank byl velice silnou měnou, záštitou v době bouře, nicméně daní za tento fakt bylo, že byly zisky žalostně nízké.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.