UBS: Největší rizika roku 2018

09:06 | Ne Ro | Diskuze

Za jedno z tržních rizik letošního roku analytici z UBS považují obchodní politiku Spojených států.

Ilustrativní obrázek
Foto: darkday

Akciový trh v USA zahájil nový kalendářní rok 2018 sadou velice dobrých zpráv: velké akciové indexy se totiž dostaly na nová historická maxima a od počátku roku v podstatě jen posilují. Zatím. Na druhou stranu je nutno poznamenat, že jen malá část analytiků očekává, že se historicky poklidné obchodování roku 2017 propíše i do toho současného. Nic totiž netrvá věčně.

"Naštěstí" existuje celá řada možných rizik, jimž by mohly akciové trhy - po výtce ten v USA - letos čelit. Myslí si to analytici z UBS i řada jejich kolegů z konkurenčních bank. Na druhou stranu třeba dodat, že analytici z UBS jsou co do globálního ekonomického výhledu na rok 2018 vesměs optimističtí. Erin Browneová a její tým z UBS očekávají, že současné prostředí globálního růstu, nízké inflace a akomodativní politiky bude mít i v letošním roce pozitivní vliv na trhy. Zároveň ale dodávají, že je zde spousta "známých neznámých", které by se mohly příštích měsících negativním způsobem na trzích podepsat. Je tedy věcí zodpovědnosti každého investora, aby postupoval obezřetně, zvážil možný dopad těchto rizik na své investiční portfolio a měl připravené scénáře, podle nichž bude postupovat v případě, pokud by bylo nezbytné změnit jednotlivé alokace v rámci daného portfolia.

Co by se mohlo v roce 2018 pokazit?

Spousta věcí!

Za tři hlavní rizika analytici z UBS požadují zrychlení inflace, které by mělo za následek přísnější monetární politiku centrální banky a rychlejší tempo při zvyšování jejích úrokových sazeb; prudké zpomalení čínské ekonomiky a nárůst protekcionistických obchodních politik. Ohledně dalšího vývoje na emerging markets jsou Browneová a její tým optimističtí. Jde o oblast, která podávala jeden z nejlepších výkonů v loňském roce 2017 a jejíž zisky by mohly pokračovat i v roce letošním. Nicméně v případě, že by došlo k materializaci jednoho z výše uvedených rizik, byly by emerging markets nejspíš první oblastí, kde by bylo zapotřebí provést relokaci investic.

Inflace v USA se během posledních let držela na nízké úrovni. Podle analytiků lze očekávat, že během letošního roku dozná mírného zvýšení. Očekávají totiž, že narazí na strukturálně podmíněné negativní vlivy, jakými jsou globalizace a technologické změny, které značně znesnadní rychlý růst cen. Nicméně, prezident Donald Trump by měl koncem ledna představit svůj balíček obnovy zastaralé americké infrastruktury, což by mělo představovat jeden z plánovaných fiskálních stimulů. Není tudíž až tak obtížné představit si situaci, v níž mzdové tlaky a inflace překvapí a porostou. Míra nezaměstnanosti je totiž v USA už pod obvyklou mírou a tamní ekonomika šlape. Navíc, snaha o rychlejší normalizaci monetární politiky Evropské centrální banky a Japonské centrální banky by mohla představovat významné riziko, které by vyvolalo rostoucí tlak na výnosy státních dluhopisů.

Co se Číny týče, je třeba si uvědomit, že čínská vláda před nedávnem vyzvala ke snižování dluhového zatížení čínského finančního sektoru, snaží se předejít vzniku investičních bublin a bojovat se silným znečištěním ovzduší čínským těžkým průmyslem. Je třeba mít na paměti, že v případě Číny hovoříme o druhé největší světové ekonomice, jejíž vláda spouští přísnější kontroly a obává se neúnosně vysokého nárůstu dluhové zátěže. Zatímco snahu čínských úřadů je nutno z dlouhodobého hlediska pochválit a kroky těchto úřadů se mohou jevit jakožto racionální a nezbytné pro obnovení rovnováhy a zdraví čínské ekonomiky, prostor pro možné přešlapy je zde obrovský, a navíc by měl dopad na celý svět.

Třetí rizikovou oblast podle Browneové a jejího týmu představují protekcionistické politické tendence, které se mohou dotknout především právě Číny. S ohledem na Trumpovy minulé výroky se budoucí obchodní vztahy mezi Čínou a USA jeví jakožto značně nejisté. Trump se zmínil o nutnosti opětovně vyjednat podmínky dohody NAFTA a hrozil odstoupením od této dohody, pakliže do března nedojde k nové dohodě. Pokud by k něčemu podobnému došlo, mohlo by to podle analytiků mít negativní dopad na trhy. Právní a politické následky odstoupení USA od dohody NAFTA jsou značně komplikované, nicméně jedno by bylo jisté. Určitě by vzrostla nejistota byznysmenů a investorů. Ostatně, obdobnému riziku čelí třeba EU a Spojené království v souvislosti s Brexitem. Neuzavření nějaké rozumné přechodné dohody či vznik neracionálního obchodního vztahu by představoval obzvláště negativní faktor především pro Velkou Británii, nicméně určitě by se negativně projevil i ve výhledu ekonomiky eurozóny, varuje Browneová.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.