Týdenní zpráva z finančního trhu 26.10.2020

09:04 | E V | Diskuze

Většina ekonomik zaznamenala během Q3 20 rychlé oživení, to je však minulostí.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Předběžná data HDP za Q3 20 z USA i eurozóny tento týden potvrdí silné ekonomické oživení. Nicméně další šíření infekce koronaviru ohrožuje pokračování hospodářského vzestupu i během Q4 20. V kombinaci se slabším inflačním výhledem si to na obou stranách Atlantického oceánu vyžádá další stimuly ze strany hospodářské politiky. Z geopolitiky budeme sledovat pokračující jednání ohledně brexitu, Číňané pak odhalí svůj nový pětiletý plán. 

 

ECB nastavení měnové politiky nezmění, musí se ale připravit 

Čas do amerických prezidentský voleb se neúprosně krátí, mediální prostor bude i tento týden obývat diskuse ohledně fiskální podpory americké ekonomice. Ta sice vykáže za Q3 20 silné oživení (mezičtvrtletní anualizovaný růst předpokládáme ve výši 31,7 %), nicméně současná druhá vlna pandemie opětovně vznáší otazníky nad ekonomickou výkonností v závěrečném čtvrtletí letošního roku.

 Na starém kontinentě zasedá tento týdne ECB, nastavení měnové politiky se podle nás nezmění. Lze ale očekávat, že centrální bankéři povedou diskusi nad tím, jaká bude jejich další reakce a za pomoci jakých instrumentů ekonomiku podpoří. My předpokládáme, že ECB na svém prosincovém zasedání rozšíří svůj pandemických program odkupu aktiv o 500 mld. EUR a prodlouží jeho platnost do konce roku 2021. Data, která budou v průběhu tohoto týdne zveřejněna, by tomu měla nahrávat: čtvrteční sentiment indikátory z eurozóny za říjen ukáží na zhoršující se náladu respondentů, podstatnější budou páteční statistiky prvního odhadu říjnové inflace. Ta potvrdí deflační prostředí. Předběžná data HDP za Q3 20 sice ukáží na silné oživení během letních měsíců, nicméně to je minulost. Ve světle narůstajících infikovaných v Evropě a opětovně zaváděných restriktivních opatření se ekonomická situace v závěrečném čtvrtletí opětovně zkomplikuje. 

Z pohledu vývoje kurzu eura vůči dolaru ekonomický kalendář pro tento týdne neindikuje, že by se kurz měl utrhnout jedním směrem. Třetí kvartál byl úspěšný na obou stranách Atlantiku, závěrečné tři měsíce roku budou naopak negativně poznamenány druhou vlnou covid-19. Stále větší roli tak v determinaci kurzu budou hrát blížící se prezidentské volby v USA a možné riziko chaosu po nich v případě, že poražený kandidát volební proces zpochybní. 

Tuzemští obchodníci s korunou se hned na počátku týden dočkají říjnového konjunkturálního průzkumu, který odhalí, jak moc podnikatele a spotřebitele vystrašilo aktuální dramatické zhoršování epidemické situace. Závěr týdne pak přinese podle nás potěšující statistiky celkové ekonomické výkonnosti za Q3 20. Jak ukazuje naše prognóza, reálný HDP vzrostl o 5,3 % a překonal tak tržní konsensus ve výši 5,0 %. Meziroční propad tak zmírnil na -6,6 % z -10,9 % y/y zaznamenaných v Q2 20. Měsíční ukazatele indikují, že oživení bylo patrné v rámci průmyslu i služeb. Nicméně i u nás platí, že třetí kvartál je historie. Aktuální lockdown bude znamenat, že v průběhu Q4 20 půjde ekonomika opět dolů. Celkově se tak důvody pro posilování koruny hledají obtížně, epidemická situace se bude i v tomto týdnu zhoršovat a náladu na trzích bude opět ovlivňovat negativně. 

 

Finanční trhy v závěru týdne na vlně optimismu 

Na globálních finančních trzích panovala v závěru minulého týdne dobrá nálada projevující se ve zvýšené chuti investorů po rizikovějších aktivech. Z toho profitovaly jak akciové indexy, tak společná evropská měna. Ta se vůči dolaru odpoutala od hladiny 1,1800  USD/EUR a během evropské seance si polepšila o půl centu. Za celý minulý týden si euro polepšilo o více než jedno procento. Akciím pomohly příznivé zprávy z právě probíhající výsledkové sezóny, když pozitivně překvapila například britská banka Barclays či automobilky Daimler a Renault. Obojí zapadá do zpráv přicházejících z evropského průmyslu. Ten se prozatím nejenom drží, ale oživení stále nabírá na síle, což potvrdila páteční předběžná data PMI průmyslové aktivity. Pro nás je potěšující, že silné číslo přišlo zejména z Německa. Naproti tomu sektor služeb je mnohem zranitelnější, když musí čelit nastupující druhé vlně covidu a opětovně zaváděným vládním restriktivním opatřením. V tomto sektoru nepřekvapivě aktivita klesá. 

Koruna nakonec z vyššího investorského apetitu nic neměla. Po pátečním otevření trhu se sice vydala k silnějším hodnotám u 27,15 CZK/EUR, ještě dopoledne ale kurz vystřelil ke 27,25 CZK/EUR. Česko se opět dostalo na první příčky informačních agentur, když v době, kdy Česko čelí jedněm z nejhorších pandemických čísel na světě, premiér odvolal kvůli porušení pravidel ministra zdravotnictví. I tak si ale koruna oproti hodnotám z počátku týdne lehce polepšila. Před týdnem totiž kurz atakoval 27,35 CZK/EUR.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.12.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 25.11.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na čisté nule

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Akcie v asijsko-pacifickém regionu převážně rostly, ztrátu vykazuje pouze Japonsko

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 4.12.2020

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.