Týdenní zpráva z finančního trhu 23.4.2019

08:58 | E V | Diskuze

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí znatelně zpomalila

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Nejdůležitějším číslem zkráceného povelikonočního týdne budou páteční odhady amerického HDP za první čtvrtletí. Obáváme se nejpomalejšího růstu za poslední dva roky. Z eurozóny se dnes dočkáme solidní spotřebitelské důvěry, němečtí podnikatelé ale optimismem stále šetří, jak zítra ukáže dubnový Ifo index. Z politiky bude pozornost upřena na nedělní parlamentní volby ve Španělsku, kde hrozí patová situace.

Němečtí průmyslníci stále důvody k lepší náladě nevidí

Němečtí podnikatelé stále příliš důvodů k radosti nemají, i když únorová data průmyslové výroby zejména díky lepší situaci ve stavebním sektoru znamenala zastavení zhruba ročního sestupu nálady průmyslníků. Domácí poptávka je postavena na solidních fundamentech, ta zahraniční ale zůstává slabá a zranitelná. Odsunutí brexitu a obchodní jednání mezi USA a Čínou směřující ke zdárnému konci ale vytváří prostor pro zlepšení sentimentu v dalších měsících.

Zejména bídná spotřeba se podepíše na dalším slabém kvartále americké ekonomiky. Po nevýrazných 2,2 % q/q anualizovaně vykázaných za Q4 18 čekáme za Q1 19 pouhých 2,0 %, tedy nejméně za poslední dva roky.  Zpomalení lze předpokládat i u investiční aktivity. Naopak deficit zahraničního obchodu se snížil a čisté exporty přispěly k celkovému výkonu 1,0 pb.

Zastaví se v dubnu letošní pokles spotřebitelské důvěry?   

Konjunkturální průzkum naznačoval během celého Q1 19 zhoršující se náladu, zejména v segmentu spotřebitelů. Dubnová data ukážou, jak čeští spotřebitelé i podnikatelé vnímají situaci na počátku druhého čtvrtletí. Na jedné straně byl odložen brexit na straně druhé dále rostla inflace. Důvody k zastavení klesajícího trendu tu jsou, pro výraznější zlepšení ale příliš důvodů nenajdeme.

Zaostřeno na dnešek

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se odrazila ode dna

Důvěra domácností v eurozóně zaznamenala v březnu zlepšení patrné ve většině členských zemí unie. Domácnosti vnímají lepšící se situaci na trzích práce, disponibilní příjmy v některých zemích podporuje i snížení daní. Inflace má vrchol za sebou, a to i přes rostoucí ceny ropy a tedy i zdražující pohonné hmoty. Celkově zůstává ukazatel spotřebitelské důvěry v eurozóně 0,6 standardní odchylky nad svým dlouhodobým průměrem.

Německý průmysl zatím dno stále hledá

Euro doplatilo těsně před velikonočními svátky na nepříznivá data z eurozóny, když kurz na konci čtvrteční seance spadl až k 1,123 USD/EUR. Ani předběžná dubnová data PMI z průmyslu nebyla tou první pověstnou vlaštovkou přinášející lepší zprávy. Německý průmysl se stále pohybuje hluboko v pásmu kontrakce. Celkový PMI za eurozónu se nachází 0,4 standardní odchylky pod dlouhodobým průměrem, tedy v pásmu recese. Tu naštěstí ostatní měkké ukazatele v eurozóně (zatím) neindikují. Během velikonočních svátečních dnů byla většina trhů zavřená, likvidita na trhu byla minimální, což platilo i o kurzové volatilitě. Během pátka a pondělka euro pouze lehce korigovalo předchozí zisky. Dnešní ranní kotace se pohybují kolem 1,125 USD/EUR.

Spotřeba polských domácností zůstává robustní

Vzestup spotřebitelské důvěry i příznivé březnové počasí lákající k nákupům jarního zboží se pozitivně podepsaly na maloobchodních tržbách v Polsku za letošní třetí měsíc. Čísla tak potvrdí sílu polské spotřebitelské poptávky, která je živena rostoucími disponibilními příjmy. Napjatá situace na trhu práce a zvyšující se mzdy jsou pak příslibem pro maloobchodníky i na další měsíce.

Na Zelený čtvrtek se devizových trzích v regionu nezelenalo

Středoevropské měny byly na Zelený čtvrtek pod výprodejním tlakem, i když likvidita na trhu byla před svátky minimální. O necelou třetinu procenta oslabil polský zlotý ruku v ruce s maďarským forintem, koruně se dařilo relativně lépe se ztrátou nepřesahující 0,2 %. Z ranních kotací u 25,65 CZK/EUR se kurz vyšplhal ke 25,69 CZK/EUR. Hlavním důvodem byl pád eura na globálním trhu, což se sebou vzalo i lokální měny. Velikonoční svátky situaci na trhu nijak nezměnily.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Jaké profese nejvíce ovlivní koronavirus?

Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmysl

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše ztrácejí

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely blízko svých denních maxim

Ilustrativní obrázek

Čína začala nakupovat ropu do státních hmotných rezerv; cílem objem ekvivalentní 90denním dovozům

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se začátkem čtvrteční obchodní seance přidává 0,3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.