Týdenní zpráva z finančního trhu 15.2.2021

09:09 | E V | Diskuze

Americký maloobchod se vrátí k růstu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Ve Spojených státech se bude pozornost i nadále točit kolem fiskálního balíčku. Ten by měl přinést nejen ekonomické oživení, ale i vyšší inflaci. Jak toto téma vidí americká centrální banka, prozradí zápis z jejího posledního zasedání. Ten se bude zabývat nejen inflací pod cílem, ale i pouze pomalu se lepšící situací na trhu práce. Americký maloobchod by měl Fed naopak potěšit. Po třech měsících propadů se totiž v lednu vrátil k růstu. O důvěru v obou komorách italského parlamentu tento týden požádá technokratická vláda Maria Draghiho. S největší pravděpodobností ji získá. S důvěrou to bude naopak horší v celé eurozóně. Pokles vykáže jak ta spotřebitelská, tak i indikátory PMI. V Česku bude zveřejněn pouze běžný účet platební bilance. Pro kurz koruny to ale zásadní informace nebude. Domácí měna bude i nadále sledovat spíše vývoj tržních úrokových sazeb, který jí dle našeho názoru nabízí prostor k dalšímu posílení.

Evropský průmysl v závěru roku poklesl

Finanční trhy budou doufat, že se pozornost tento týden opět stočí na vyjednávání kolem fiskálního balíčku v USA. Z jeho celkového objemu 1,9 bilionu dolarů by měl jeden bilion dolarů směřovat na přímou podporu domácnostem, 440 mld. USD na pomoc drobným podnikům zasaženým krizí a 415 mld. USD na intenzivnější boj s pandemickou krizí. Balíček by se mělo podařit prosadit nejpozději v průběhu března, neboť na jeho konci skončí platnost schválené vyšší podpory v nezaměstnanosti. Fiskální balíček by měl pomoci nejen s hospodářským růstem, ale i s růstem inflačních očekávání, potažmo inflace.

Jak se na tato témata dívá americká centrální banka, to by měl odhalit zápis z jejího posledního zasedání z konce ledna. Pozornost se v něm bude točit kolem trhu práce, jehož oživení za tím ekonomickým stále zaostává. Na utahování měnové politiky v podobě vyšších úrokových sazeb si tak budeme muset počkat až do H2 23, zatímco nákupy aktiv by Fed mohl začít redukovat na začátku příštího roku.

Z dat si tento týden zaslouží pozornost americké maloobchodní tržby za leden. Ty poslední tři měsíce klesaly. Leden by však v tomto směru měl přinést otočení trendu. Data z trhu nemovitostí zřejmě opět potvrdí neutuchající zájem o jejich koupi.

V eurozóně se dnes a zítra sejdou ministři financí, aby diskutovali ekonomický výhled a evropský záchranný fond. Čeká nás i hlasování o důvěře nové italské technokratické vládě, kterou sestavil Mario Draghi. Ta se těší všeobecné podpoře. Ve čtvrtek bude zveřejněn zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky, který by mohl ukázat, jak se centrální banka komunikačně postaví k rostoucí inflaci.

Na datové frontě bude dnes zajímavá evropská průmyslová produkce, která v prosinci zřejmě o 2 % meziměsíčně poklesla. Za celé čtvrté čtvrtletí však vykáže růst o 3,6 % q/q. Zveřejněný bude zítra i zpřesněný odhad HDP za Q4. Ten bude podle našeho názoru revidován směrem dolů na -0,9 % q/q a -5,3 % y/y. Spotřebitelská důvěra v eurozóně a indikátory PMI za únor zřejmě vykáží mírné zhoršení.

Z českého kalendáře bylo to nejzajímavější již publikováno. Z domácích dat bude zveřejněn pouze výsledek běžného účtu platební bilance za prosinec. Ten může vzhledem k pozitivnímu překvapení, které se odehrálo v bilanci se zbožím, překvapit ve směru nahoru. Kurz koruny se však spíše než zveřejněnými daty bude řídit vývojem tržních úrokových sazeb. Ty v posledním období poměrně výrazně rostly. Trh v současné době ve svých cenách již plně zahrnuje pravděpodobnost, že ČNB zvýší úrokové sazby v srpnu, přičemž další takovýto krok bude následovat v listopadu. Koruna podle našeho názoru potenciál, který jí vývoj úrokových sazeb k posílení nabízel, zatím plně nevyužila. Pokud situaci nezhatí zhoršení pandemické situace, domníváme se, že koruna má stále ještě prostor posilovat. V závěru letošního roku jí očekáváme na úrovni 25,2 CZK/EUR.

Koruna svůj potenciál posílit zatím zcela nevyužila

Začátek minulého týdne přinesl sérii dat z domácí ekonomiky za prosinec. Příznivými výsledky překvapil jak průmysl, tak výsledek zahraničního obchodu. Společným jmenovatelem byl pak automobilový průmysl. Koruna těžila ze spekulací na růst úrokových sazeb a zkraje týdne posílila na nejsilnější úroveň o března loňského roku (25,65 CZK/EUR). K dalšímu posílení se jí snažila nahrát inflační data, která byla zveřejněna v pátek. Tuto hozenou rukavici ale již koruna nezvedla. Její kurz se tak v závěru týdne pohyboval kolem úrovně 25,75 CZK/EUR.

Inflace zpomalila méně, než se očekávalo. Oproti prosinci spotřebitelské ceny vzrostly o 1,3 %, zatímco meziroční tempo pouze nepatrně zpomalilo na 2,2 % z předchozích 2,3 %. Trh počítal s 1,7 %, stejně tak prognóza ČNB. Na ještě vyšší úroveň, než tomu bylo v prosinci, pak zrychlila jádrová inflace (na 3,8 %). Zveřejněn byl i zápis z posledního zasedání ČNB. Ten ukázal, že bankovní rada zůstává na rozdíl od prognózy ČNB se zvyšováním úroků opatrná. 

Společná evropská měna si minulý týden připisovala zisky. Z pondělních úrovní okolo 1,205 USD/EUR se posunula až na 1,212 USD/EUR, což představovalo zpevnění o 0,6 %. Těžko přesně říci, co za hrálo větší roli. Zda to byl růst akciových trhů či oznámení, že Německo chystá rozvolňování pandemických opatření. 

Zdroj:Jana Steckerová - Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

MONETA varuje před vlnou podvodných mailů

Ilustrativní obrázek

Visa podporuje prodloužení projektu Česko platí kartou, na který nově dosáhnou i veřejné instituceČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.