Týdenní zpráva z finančního trhu 12.4.2021

09:11 | E V | Diskuze

Čína se na začátku roku pochlubí meziročním růstem HDP o 20 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Čína tento týden ukáže spektakulární meziroční tempo růstu ekonomiky za Q1 21. Měsíční údaje o vývoji maloobchodu a průmyslu by tento týden měly rovněž ukázat na zrychlující tempo růstu amerického hospodářství. Z Evropy dorazí spíše různorodý mix dat. V USA i v eurozóně uvidíme další údaje o vývoji inflace, přičemž dražší ropa tlačí inflaci k vyšším úrovním. Mírné zrychlení čekáme od březnové inflace i v případě v ČR. Na konci týdne bude Euroskupina jednat o Bankovní unii. 

 

Inflace v ČR roste, ČNB počká na vakcinaci 

Měsíční údaje zveřejněné tento týden v USA o vývoji průmyslu, maloobchodu či nemovitostního trhu by měly ukázat na sílící ekonomické oživení. Na maloobchodních tržbách za březen a duben se pozitivně podepíše jednorázový příspěvek 1400 USD pro miliony Američanů z posledního „Bidenova“ balíčku. Analytici SG zvýšili odhad letošního vývoje ekonomiky USA na vysokých 5,4 % a už údaje za březen by měly optimismus tímto směrem upevnit. Zveřejnění agregovaných měsíčních dat eurozóny za únor potvrdí mírné zlepšení maloobchodu a naopak slabší průmysl za únor. Ve středu budou investoři bedlivě sledovat vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powela na semináři ve Washingtonu. Ten ve včera zveřejněném rozhovoru pro televizi CBS uvedl, že ekonomika USA se nachází v „inflexním bodě“, od kterého růst ekonomiky i tvorba pracovních míst budou „mnohem rychlejší“. V pátek proběhne zasedání Euroskupiny, na kterém hlavním tématem bude Bankovní unie. S blížícím se zasedáním ECB 22. dubna uslyšíme pravděpodobně další vyjádření členů ECB k měnové politice. Spektakulárním číslem tohoto týdne bude zveřejnění čínského HDP za první čtvrtletí. I přes očekávané mezičtvrtletní zpomalení růstu ekonomiky dojde prudkému skoku v meziročním vyjádření jejího růstu. Podobné skoky uvidíme v meziročních číslech i v případě Evropy a USA ale až za druhé čtvrtletí. Nicméně v případě Číny půjde o výsledek blízký 20 %, což je na USA i Evropu přece jen příliš (zde se odhady na Q2 nacházejí kolem 12 - 13 % y/y). 

Hlavním číslem v regionu pro korunu bude vývoj inflace ČR za březen. Od té čekáme vlivem vyšších cen ropy a srovnávací základny z minulého roku zrychlení k meziročním 2,5 %, což je nepatrně nad mediánem trhu, nicméně rozptyl odhadů opět svědčí o značné nejistotě. Výsledek 2,5 % by znamenal další mírné zvýšení odchylky inflace od prognózy ČNB na citelných 50bp, ale s minulým cenovým nárůstem ČNB samozřejmě nic nenadělá. Ve snaze neohrozit ekonomiku bude ČNB pravděpodobně vyčkávat na období, kdy bude zřejmé, že oživení už pandemie neohrozí. To by mohlo být v situaci, kdy bude naočkována významná část populace (např. 40 %). 

 

Akcie v USA na nových rekordech, koruna pod 26,0 CZK/EUR 

Dolar proti euru minulý týden oslabil o více než 1 %. Optimismus finančních trhů minulý týden dál narůstal a pozorovali jsme tak další nárůsty cen akcií, a to navzdory přetrvávajícím obavám ohledně vyšší inflace. Ty minulý týden podpořilo zveřejnění oproti očekávání vyššího nárůstu průmyslových cen za březen v USA (4,2 % y/y) a Číně (4,4 % y/y). Nicméně dluhopisové výnosy v USA se již výše neposunuly, a naopak ve srovnání s koncem března jsou mírně níž. Výsledek průmyslové výroby v Německu silně zaostal za odhady, když propadl meziměsíčně o 1,6 %, zatímco se čekal vzestup v podobném rozsahu. Takový vývoj je v ostrém kontrastu s předstihovými indikátory, které rostou na rekordy. Na vině jsou chybějící komponenty do výroby a související protipandemická opatření, která navíc komplikují zahraniční obchod. 

Obdobně negativní překvapení ukázala minulý týden i zveřejněná data za český průmysl (v únoru -2,0 % m/m). Naopak čísla za maloobchod ČR vyšla lépe než neoptimističtější odhad. Guvernér Jiří Rusnok v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že nemá strach z toho, že by ČR postihl v nejbližších měsících „inflační šok“. Teprve pokud by prognózy ČNB ukazovaly na „nějaký dlouhodobý trend“ (myšleno na inflaci), „budeme muset přizpůsobovat naši politiku“, dodal Rusnok. Česká koruna minulý týden posílila přes hladinu 26,0 CZK/EUR, k čemuž jí pomohl slábnoucí dolar a snad i lepší pandemická situace. V závěru týdne ale většinu těchto zisků umazala.

Zdroj:Michal Brožka, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

MONETA varuje před vlnou podvodných mailů

Ilustrativní obrázek

Visa podporuje prodloužení projektu Česko platí kartou, na který nově dosáhnou i veřejné instituceČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.