Týdenní zpráva z finančního trhu 10.6.2019

08:14 | E V | Diskuze

Obchodní válka a Fed v hledáčku finančních trhů

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Američtí centrální bankéři minulý týden trhům jasně vzkázali, že eskalace obchodních válek je riziko, které může uspíšit snížení dolarových úrokových sazeb. Trhy tak budou i v tomto týdnu bedlivě sledovat dopady vyhrocených obchodnících vztahů mezi USA a Čínou, s netrpělivostí boudou očekávána čínská data maloobchodních tržeb, průmyslové produkce i zahraničního obchodu za květen. Dubnová data byla hodně slabá, květem by mohl znamenat zlepšení, ale zřejmě ne v dynamice čínského exportu.

I po tomto týdnu se trh bude obávat snížení dolarových sazeb

I když americká data, která budou tento týden publikována, zřejmě nezklamou, je otázka, jak moc to zmírní obavy před snížením dolarových sazeb. Trh se totiž obává, že v dalším týdnu k tomuto kroku může Fed přistoupit jako k preventivnímu opatření ve světle eskalujícího obchodního napětí. Solidní dynamiku očekáváme od květnových maloobchodních tržeb. I tak ale meziroční míra inflace spadne pod 2 %. Po zklamání, které přinesla dubnová data německé produkce, toho příliš nelze čekat od čísla za celou eurozónu.

Česká inflace se ze shora pomalu vrací k inflačnímu cíli

Tuzemský index bídy (misery index) zaznamenal v květnu zlepšení. Nižší totiž zřejmě byl podíl nezaměstnaných i inflace. Dynamika spotřebitelských cen podle našeho předpokladu klesla již na 2,6 % a březnová 3,0 % jsou již opravdu minulostí. Z pohledu ČNB se bude jednat o protiinflační faktor, samotní centrální bankéři totiž za květen předpokládají inflaci ve výši 2,7 %. I tak ale zůstává inflace robustní, za nižší cenovou dynamikou stojí zejména vysoká statistická základna z loňského května.

Zaostřeno na dnešek

Zvedne se italský průmysl ze dna?

Úvod týdne je na důležité ekonomické indikátory nezajímavý. I kdyby italská dubnová průmyslová výroba překvapila, jak se domníváme, na celkové zlepšení sentimentu to rozhodně stačit nebude.

Minulý týden patřil euru

Minulý týden byl ve znamení eura. Vůči dolaru si společná evropská měna polepšila o procento a půl. Během páteční seance se kurz poprvé od března přehoupl přes hladinu 1,130 USD/EUR a na počátku americké seance se dostal dokonce na dosah 1,135 USD/EUR. Euro si polepšilo navzdory zklamání, které přinesla data německého průmyslu. Ten se ani s počátkem druhého čtvrtletí nedostal z recese. Spíše než o posílení eura ale musíme hovořit o oslabení dolaru. Zelené bankovky doplatily na zveřejnění květových statistik z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst zaostal hluboko za tržním očekáváním, zklamáním byla i nižší dynamika výdělků.

Květen potvrdil utažený tuzemský trh práce

Květen patří z pohledu trhu práce k nejlepším měsícům v roce. V souladu s trhem předpokládáme snížení podílu nezaměstnaných na 2,6 %. Zlepšení ale půjde výlučně na vrub sezónnosti. V následujících měsících už ale moc příležitostí k poklesu nebude a prázdninové měsíce přinesou příliv absolventů, který nezaměstnanost posune opět blíže ke třem procentům.

Koruna zakončila úspěšný týden pod 25,60 CZK/EUR

Česká koruna má za sebou na trhu s eurem jeden z nejúspěšnějších týdnů, když si polepšila o více než 20 haléřů. Primárně tuzemská měna profitovala z posílení eura na globálním trhu, pomohla ale i zveřejněná domácí data. Mzdový vývoj za Q1 19 i dubnové statistiky z reálné ekonomiky příjemně překvapily. Páteční seanci zahájila koruna korekcí korunových zisků, a to kvůli kurzu USD/EUR, kde euro mírně ztrácelo. Euro ani korunu nemohlo potěšit zklamání, které přineslo ranní zveřejnění německé průmyslové výroby za duben. Německý průmysl se z recese stále nemůže vymanit. Závěr páteční seance ale poznamenalo zveřejnění amerických čísel z květnového trhu práce. Zklamání se projevilo v růstu kurzu eura a potažmo i české koruny. Ta nakonec svou páteční pouť zakončila těsně pod hladinou 25,60 CZK/EUR. Testovala tak své měsíční maximum.

Zdroj:Jan Vejmělek, Komerční banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.