Týdenní Výhled: 30. května – 3.června; Zacíleno na Report US NFP a politické setkání ECB

14:20 | JFD Brokers Ltd | Diskuze

Míříme vstříc prvnímu týdnu v měsíci, tedy zprávě o pracovních místech v USA a budeme bedlivě sledovat Fed a jeho načasování dalšího zvyšování sazeb, zejména po pátečním prohlášení Yellenové, že zvyšování sazeb je pravděpodobné v "příštích měsících". ECB bude rozhodovat o úrokových sazbách, které by mohly ovlivnit euro, přesto se žádné změny současné měnové politiky neočekávají.

Foto: JFD Brokers

 

Začneme týden státním svátek v USA a Velké Británii. Brzy se v Evropských dopoledních hodinách budou vydávat různé indikátory sentimentu eurozóny. Očekává se, že sentiment služeb zpomalil na 11,0 v květnu z dřívějších 11,5, zatímco důvěra spotřebitelů se očekává, že zůstaly beze změny na -7. Průmyslová důvěra se předpokládá, že vykazuje malé zlepšení na -3.6 oproti -3.7 o měsíc dříve, stejně jako ekonomický sentiment na 104.5 z 103.9 předchozího měsíce.

Německá blesková míra inflace za květen bude zveřejněna, analytici předpokládají, že se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3% ve srovnání s měsícem před tím, kdy se snížili o 0,4%. Později v průběhu dne, japonská míra nezaměstnanosti a celkové výdaje domácností, stejně jako blesková průmyslová výroba za duben.

V úterý budou publikovány německé maloobchodní tržby za duben a o něco později míra nezaměstnanosti za květen. Eurozóna jako celek by měl zůstat v deflaci v květnu na -0,1% z předchozí -0,2% zatímco míra nezaměstnanosti se předpokládá, že zůstane na 10,2%.

Inflace eurozona

Ve Spojených státech, příjmy fyzických osob by měly zůstat v dubnu nezměněny, zatímco osobní výdaje se předpokládá, že pokročily o 0,4% v květnu z předchozích 0,1% předtím. Výdaje na osobní spotřebu za měsíc duben bude sledována jako hlavním motor pro hospodářský růst. Důvěra spotřebitelů v květnu se očekává, že vzroste o 96,0 z předchozích 94,2. Později odpoledne, bude zveřejněno výroční kanadské HDP za první čtvrtletí a v noci australské HDP za první čtvrtletí. Předpokládá se, že vykázali nízké zpomalení ve srovnání s předchozím čtvrtletím.

Středa je den Markit. Bude zveřejněn výrobní PMI Markit pro eurozónu, Německo, Velkou Británii, Francii a USA. V Německu a eurozóně jako celku se očekává, že rozšíření výrobního sektoru zůstane na stabilní úrovni 52,4 a 51,5, respektive v květnu, jako v předchozím měsíci. Ve Velké Británii bude sektor více expandovat o 49,8 oproti předchozí 49,2.

V USA, průzkum ADP ukázal, že tempo pronajímání v soukromém sektoru se předpovídá poskočit na 180k oproti 156K v dubnu. Na pátečním projevu, předsedkyně Fedu Janet Yellenová řekla, že zvýšení sazeb je pravděpodobně vhodné v "příštích měsících" a protože víme, že kroky Fedu jsou silně závislé na datech, bude zpráva o zaměstnanosti publikovaná v pátek, stejně jako průzkum ADP, který je malou prognózou zpráv o změně nezaměstnanosti v nezemědělských sektorech, bedlivě sledována.

ADP USA

Mezitím se očekává, že Institut pro řízení nákupů (ISM) vykáže, že národní index tovární aktivity klesl na 50,6 v květnu z 50,8 v dubnu. Výdaje na výstavbu se očekávají, že v dubnu vzrostly o 0,5% oproti nárůstu o 0,3% před měsícem. Ve večerních hodinách US Fed zveřejní svou nejnovější Beige Book, souhrn podmínek napříč 12 federálních okresů. Na Novém Zélandu se bude konat Fonterra mlékařská aukce.

Ve čtvrtek začne setkání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která může významně ovlivnit cenu ropy. Ve Spojeném království se očekává, že stavební PMI vykáže mírný pokles na 51,6 v květnu oproti 52,0 v předchozím měsíci. Čísla nad 50.0 indikují expanzi.

Evropská centrální banka bude rozhodovat o úrokových sazbách, žádné změny se neočekávají na historicky nízkých úrokových sazbách, hlavní úroková sazba na nule a úrok na vkladech na -0,4%, přesto bude prohlášení měnové politiky a tisková konference sledována. Bude jako obvykle publikována týdenní nezaměstnanost v USA a bude mít proslov člen FOMC Powell.

Úrokové míry ECB

A konečně v pátek, bude zveřejněn Markit PMI služeb pro celou řadu zemí. Žádné změny se neočekávají v eurozóně a Německu, zatímco ve Velké Británii se předpokládá, že sektor služeb postoupil do 52,5 z předchozích 52,3. Maloobchodní tržby eurozóny se očekávají, že v dubnu meziročně vzrostou o 1,9% z předchozích 2,1% a o 0,3% meziměsíčně oproti poklesu o 0,5% v březnu.

Později v průběhu dne, se přesune pozornost směrem k USA, kde se bude bedlivě sledovat zpráva o zaměstnanosti. Žádné změny se neočekávají do 5% nízké míry nezaměstnanosti. Předpokládá se, že americká ekonomika dodá 170tis pracovních míst ve veřejném i soukromém sektoru v květnu ve srovnání s 160tis v dubnu. Průměrný hodinový výdělek se očekává, že se zvýšil o 0,2%, méně než růst z minulého měsíce o 0,3%. Federální rezervní systém bude bedlivě sledovat páteční zprávy o pracovních místech, tak jak to vyžaduje přístup řízený daty k načasování dalšího zvyšování sazeb.

NFP USA

Bude zveřejněn americký Markit služeb PMI za květen stejně jako ISM nevýrobní PMI, které podle předpokladů zůstane na 55,7. Tovární objednávky se očekává, že vzrostou o 0,6% oproti předchozímu růstu o 1,1%.

Zdroj:JFD Brokers
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.