Týdenní výhled: 17. – 21. října; Týden přeplněný ekonomickými daty

14:00 | JFD Brokers Ltd | Diskuze

Máme před sebou náročný týden s mnoha politickými setkáními velkých bank a s nepřeberným množstvím makroekonomických dat. Evropská centrální banka a Bank of Canada bude rozhodovat o úrokových sazbách, zatímco USA, Velká Británii, a Eurozóna budou zveřejňovat své inflační reporty za září. Navíc je naplánováno mnoho projevů členů komise.

Foto: JFD Brokers

Tento týden začíná vydáním indexu spotřebitelských cen Eurozóny za září, o němž se předpokládá, že zůstane stejný jako v předchozím měsíci na 0,4% ročně.

EU

V Německu bude zveřejněn měsíční report Buba, stejně tak jako průmyslová výroba USA, která by měla vzrůst o 0,1% v září z poklesu o 0,4% meziměsíčně v předchozím měsíci. Poté se přesuneme do Velké Británie, kde bude vyhlášen CB hlavní ekonomický index za září. O chvíli později britský člen MPC Broadbent, místopředseda americkému Fedu Stanley Fischer, prezident Mario Draghi ECB a náměstek guvernéra RBA Lowe budou mít své pravidelné tiskové konference. V noci se očekává, že index spotřebitelských cen Nového Zélandu za 3. čtvrtletí ukáže, že spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 0,1% oproti růstu o 0,4% v posledním čtvrtletí. Později bude zveřejněn zápis ze zasedání RBA.

Úterý je den CPI! USA i Británie uvolní své inflační zprávy. Celková míra inflace Velké Británie očekává posun o 0,8% v září meziročně z 0,6% v měsíci předcházejícím. Naopak, na měsíční bázi  trh předpokládá, že spotřebitelské ceny se zvýšily pouze o 0,1% v září oproti mírně silnějšímu zvýšení o 0,3% v předchozím měsíci. Stejně tak vyjde index cenové produkce pro export a import. Index maloobchodních cen v Británii se předpokládá, že vykáže malé zlepšení o 0,2% v září ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku, přičemž se očekává v jeho růstu mírné oslabení na 0,1% oproti srpnovému číslu 0,4%.

UK inflation

V USA se index spotřebitelských cen odhaduje na skok o 0,3% v září z 0,2% meziměsíčně v předchozím měsíci. Indikátor bude obezřetně sledován, jak již naznačila Yellenová (Fed), kvůli prosincovému zvýšení sazeb, které jsou závislé na datech a inflaci, jako jednou z hlavních ukazatelů US ekonomiky. Lepší než se očekávané čísla by mohli zvednout dolar, pokud by tento údaj splnil prognózy, celková inflace by dosáhla pětiměsíčního maxima.

US inflation

Národní asociace stavitelé domů (NAHB) uvolní index trhu s bydlením na říjen, který by měl okrajově zpomalit na 63 z dřívějších 65. O půlnoci vyjde australská hospodářská pololetní zpráva a fiskální výhled, stejně jako růst HDP Číny za třetí čtvrtletí.

Středa začne britskou zprávou o zaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti za období tří měsíců do srpna se odhaduje, že zůstane beze změny na úrovni 4,9%, stejně jako průměrná mzda včetně bonusu na 2,3% za stejné období. Požadovaný počet změn, které by se měly zvýšit na  2,6tis za září z 2,4tis v předchozím měsíci.
Přejdeme-li do USA, hypoteční žádosti MBA a vyjdou některé ukazatele z oblasti bydlení. Nová bydlení se odhadují, že vzrostli na 1,170mil meziměsíčně za září z nárůstu 1,142mil v předchozím měsíci a očekává se stavební povolení za září až 1,155mil meziměsíčně z 1,152mil v předchozím měsíci. Bank of Canada bude mít své politické setkání a oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách. Její referenční úroková sazba je od července 2015 0,5% a žádné změny se při tomto politickém setkání neočekávají. Oznámení jak měnové a tak o sazbách jsou také naplánovány na zveřejnění.

Canada rates

Ve Spojených státech vyjde Béžová kniha Fedu, zatímco v noci v Austrálii, je plánována zpráva o zaměstnanosti za září, která má být zveřejněna. Míra nezaměstnanosti by se měla zvýšit na 5,7% z předchozích 5,6% zatímco změna zaměstnanosti se očekává, že ukáže 15tis zaměstnaných osob oproti předchozímu poklesu o 3,9tis.

Přejdeme-li ke čtvrtku, německý index cen výrobců za září se předpokládá, že naroste o 0,1% oproti poklesu o 0,1% meziměsíčně v měsíci předcházejícím. V eurozóně, je naplánována na zveřejnění bilance, zatímco později ve Velké Británii se předpokládá, že maloobchodní prodej vzroste meziročně o 4,8% v září z předchozích 6,2%. V hledáčku dne je rozhodnutí ECB o úrokových sazbách. Obojí, úroková sazba a depozitní sazba by měly zůstat beze změny na 0,0% a -0,4%. Projev prezidenta ECB Maria Draghiho o chvíli později bude bedlivě sledován, abychom zjistili další plány centrální banky na uplatnění zmírňujích opatření.

ECB

Ve Spojených státech bude oznámena nezaměstnanost pro týden končící 15. října, zatímco se očekává, že předstihový ukazatel CB se sklonil o 0,2% meziměsíčně za září z -0,2% v předchozím měsíci. Také vyjdou stávající prodeje domů a očekává se 5,38mil v září oproti předchozím 5,33mil.

V pátek bude ekonomický kalendář klidný, zvláště ve srovnání se zbytkem týdne. Maloobchodní tržby v Kanadě se odhadují na 0,2% meziměsíčně v srpnu ve srovnání s poklesem o 0,1%v  předchozím měsíci. Index spotřebitelských cen se očekává, že vzrostl na 0,2% meziměsíčně v září z plochého měsíce v srpnu. V Eurozóně se očekává zlepšení předběžné spotřebitelské důvěry za říjen na -7.9 z předchozích -8.2.

Zdroj:JFD Brokers
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.