Největší farmaceutické a biotechnologické společnosti podle časopisu Forbes

12:44 | wa pe | Diskuze

Pokud Vás zajímají investice do největších výrobců léčiv a biotechnologických společností, zde najdete ty nejvýznamnější z žebříčku FORBES Global 2000. 

Foto: Open Grid Scheduler / Grid Engine

 

Žebříček největších veřejně obchodovatelných společností FORBES Global 2000 je každoročně sestavován na základě kritérií tržeb, zisků, aktiv a tržní kapitalizace. Z České republiky je na žebříčku jediný zástupce a to elektrárenská společnost ČEZ na 747. pozici. Z pětadvaceti největších farmaceutických a biotechnologických společností na světě jich patnáct pochází z USA, dvě z Velké Británie, Švýcarska a Německa a po jedné z Dánska, Francie, Izraele a Japonska.

Farmaceutický a biotechnologický sektor v posledních letech zažívají rapidní tempo vývoje. Společnosti se za účelem takzvané optimalizace daní či rozšíření portfolia svých produktů slučují v gigantické celky a objem investic do vývoje nových léčiv je především u biotechnologií značný stejně jako jejich slibované budoucí zisky. 

 

Johnson & Johnson (32. pozice)

Populární značka Johnson & Johnson se nezabývá pouze prostředky pro osobní hygienu, ale je také největší farmaceutickou a biotechnologickou společností na světě. Na žebříčku 2016 FORBES Global 2000 ji mezi největšími veřejně obchodovatelnými společnostmi na světě přisuzují 32. příčku. V jejím portfoliu najdeme například pokročilou zdravotní techniku pro nemocné diabetem či rakovinou. Ve dvanácti měsících před uzavřením výsledků žebříčku Johnson & Johnson vykázal tržby ve výši 70,2 miliardy USD, 15,4 miliardy zisků a mohl se pochlubit tržní kapitalizací ve výši 312,6 miliard USD.

Pfizer (46. pozice)

Největším konkurentem J&J na žebříčku je farmaceutický gigant Pfizer s tržbami 48,9 miliard USD, ziskem 7,7 miliard a tržní kapitalizací ve výši 205,7 miliard USD. Jen těsně Pfizeru unikla pozice největší farmaceutické společnosti poté, co byla zrušena jeho plánovaná akvizice americké Allergan. Firma aktuálně využívá většinu dostupných finančních prostředků na nové akvizice a omezuje vlastní investice do vývoje léčiv. V roce 2015 investice dosahovaly pouze 429 milionů USD, tedy o 69 % méně ve srovnání s předešlým rokem.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.