Twitter jde dál svojí cestou. Na prodej firmy to nevypadá

13:35 | Ne Ro | Diskuze

Akcie Twitteru (TWTR) zažily během několika posledních měsíců oživení poté, co v květnu čelily svému historickému minimu.

Foto: Esther Vargas

Řeči o možném prodeji společnosti pravděpodobně mají zmiňované oživení akcií na starosti. V červnu společnost Microsoft koupila jinou sociální síť,  LinkedIn (LNKD), což pomohlo zahájit další kolo spekulací o možném slučování. V této souvislosti je citována především společnost Alphabet (GOOGL, Tech30), vlastnící Google, jakožto vhodný kandidát pro možný nákup Twitteru. Snad proto, že výkonný předseda představenstva Twitteru, Omid Kordestani, dříve pro Google pracoval. Také společnost Apple (AAPL, Tech30) byla tu a tam citována jako vhodný kandidát.

A poslední dobou začala v téže souvislosti padat i jména mediálních společností jako News Corp. (NWSA), 21st Century Fox (FOXA) (obě kontrolovány Rupertem Murdochem) či Comcast (CMCSA), která vlastní stanici NBC. Taktéž se ozývaly řeči o tom, že by se dva největší akcionáři Twitteru mohli dát dohromady a společnost Twitter převzít - saúdský princ Alwaleed bin Talal a bývalý výkonný ředitel Microsoftu, Steve Ballmer. Společnost Twitter řeči o jejím možném převzetí bezprostředně neokomentovala ani nezveřejnila body programu zasedání svého představenstva.

Nehledě na to všechno jsou letos akcie Twitteru stále ještě o více než 15 % dole a téměř o 75 % dole oproti svému historickému maximu, kterého dosáhly záhy po první veřejné nabídce akcií v listopadu roku 2013. Wall Streetem koluje jakási předtucha, že se Twitter nikdy nestane plošnější sociální sítí, na rozdíl od Facebooku či Snapchatu, nýbrž zůstane oblíbeným prostředkem pro sdělování žhavých novinek, především od sportovců, celebrit, politiků a maniaků nejrůznější provenience. Na tom samozřejmě není nic špatného. Mimochodem, americký komik, Jerry Seinfeld, má 4 milióny sledovatelů čili followerů na Twitteru.

Twitter během posledních měsíců uzavřel několik dohod se sportovními ligami, mj. o živém streamování. Twitter rozhodně představuje místo, kam se uchýlit, hodláme-li zveřejnit nějakou horkou novinku, politickou řeč, ohodnotit určité vystoupení atp.  Tato sociální síť se ovšem aktuálně potýká se stagnujícím počtem svých uživatelů.

Spoluzakladatel Twitteru a člen jeho představenstva, Ev Williams (který má dnes mimochodem rozběhnutou blogovou platformu Medium), se v uplynulém měsíci v rozhovoru pro stanici Bloomberg vyjádřil, že Twitter by "musel vybrat tu správnou možnost", kdyby společnosti byla učiněna nabídka na převzetí. Williams samozřejmě musel odpovědět, jak odpověděl. Každá společnost je totiž na prodej. Otázkou je nabídnout jí tu správnou cenu. Každé představenstvo se pokouší zvýšit hodnotu akcií své společnosti.

Výkonný ředitel Twitteru, Jack Dorsey, se ale ještě rozhodl s prodejem posečkat, čímž velmi pokouší trpělivost Wall Street. Jack Dorsey je současně také výkonným ředitelem společnosti nabízející mobilní platby Square (SQ), a tak se naskýtá otázka, zdali je schopen se Twitteru věnovat naplno či zdali je tudíž tou vhodnou osobou na funkci CEO Twitteru. Po zasedání společnosti, které proběhlo ve čtvrtek 8. září, to tedy vypadá, že TWTR bude opravdu pokračovat ve své činnosti a spíše než o prodeji celé firmy se bude jednat o propouštění a rpodejích jednotlivých divizí firmy. Akcie v reakci na neochotu k prodeji ve čtvrtek 8. září ztratily 5,89% a uzavíraly na 18.7 dolarech.

Zdroj:cnbc, money.cnn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.