Tvorba vlastního AOS (8) – Seznámení s testerem strategií

21:36 | Mar Ve | Diskuze

V předchozím díle jsme již dokončili kód, jež zvládne obchodovat jednoduchou obchodní myšlenku. Dále je ovšem potřeba tuto myšlenku řádně otestovat a rozvinout.

Ilustrační obrázek
Foto: Unsplash

MT4 má v sobě zabudovaný tester strategií, který otevřeme ikonou s lupou v horní nástrojové liště v hlavním okně programu.

 

Poté se dole zobrazí okno se samotným testerem, kde budeme dále pracovat.

 

V horním rozbalovacím seznamu vybereme naši strategii. V poli „Symbol“ zvolíme požadovaný trh, kde chceme strategii testovat. V poli „Model“ je vhodné vybrat metodu „Všechny cenové pohyby“, které je nejpřesnější, ale testování s ní také trvá nejdéle. Dále lze nastavit časovou periodu, na které se strategie otestuje. Průběh testu lze podrobně sledovat přímo v grafu zatržením políčka „Vizuální zobrazování“, to je však obvykle spíše ztráta času.

Na pravé straně je dále možné zvolit časový rámec trhu, na kterém má být test proveden (u naší strategie denní perioda - Daily) a velikost spreadu. Ta se liší u každého brokera, ideální je použít průměrnou hodnotu pro daný trh.

Nyní nás bude zajímat tlačítko „Vlastnosti strategie“. Po jeho rozkliknutí jsou na výběr 2 záložky. V první je možné nastavit několik výchozích parametrů testování, jako velikost a měna obchodního účtu nebo parametr, jež chceme optimalizovat.

 

V druhé záložce lze konkrétně nastavit několik optimalizačních parametrů na požadované hodnoty.

 

Tlačítko „Vlastnosti symbolu“ zobrazí specifikace pro daný symbol od vašeho brokera. Tlačítkem „Otevřít graf“ se otevře nové okno grafu včetně obchodů, které AOS v historickém testu provedl. Toho lze často využít k nalezení různých menších problémů v systému. Poslední tlačítko „Upravit strategii“ otevře po stisknutí dobře známý MetaEditor s kódem aktuálně testované strategie. Lze tak rychle provést v kódu potřebné změny.

Nyní si můžeme zkusit otestovat, jak by se dařilo námi vytvořenému AOS v historii. Pro příklad spustím strategii na americkém technologickém indexu Nasdaq 100 mezi lety 2010 – 2017. Po dokončení testu se objeví ve spodní části testeru několik nových záložek. V záložce „Výsledky“ je vypsán kompletní přehled obchodních pokynů, které byly otevřeny a zavřeny. Záložka „Graf“ ukazuje hypotetický vývoj zůstatku obchodního účtu v testované periodě. Jednoduše řečeno vidíme, jak by se našemu účtu v daném období dařilo, kdybychom strategii reálně obchodovali.

 

Velmi důležitá je především předposlední záložka „Přehled“. V ní je statistický souhrn výsledků testu. Pokud provádíte obdobný test také, tak se naše výsledky mohou lišit v závislosti na kvalitě dat vašeho brokera, nastavení spreadu aj.

 

Při pohledu na výsledky si můžeme všimnout, že náš AOS by na testované historické periodě provedl celkem 93 obchodů a zaznamenal ztrátu 163.11 USD. Ziskových bylo pouze 34.41 % obchodů, průměrný ziskový obchod však vydělal 122.39 USD, oproti průměrnému ztrátovému obchodu s hodnotou -66.88 USD. To může být způsobeno nastaveným nepoměrem mezi výší take profitu (4 %) a stop lossu (2 %).

Poslední záložka v testeru strategií je „Deník“, jež slouží opět jako log.

Nyní víme, že ukázková strategie v historii příliš dobré výsledky neměla. Jakým způsobem s ní však lze dále pracovat a jak nalézt potenciálně vhodnější obchodní parametry, se kterými může být dosaženo lepších výsledků? To si ukážeme v příštím díle.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Salesforce zveřejnila výsledky překonávající nejvyšší očekávání a zvýšila výhled na FY 2022

Ilustrativní obrázek

Do konce února musí firmy nahlásit přeshraniční daňová uspořádání. Nejasnosti bude řešit soud EU

Ilustrativní obrázek

Deutsche Telekom reportuje za 4Q výsledky nad očekáváním a poskytuje výhled na rok 2021

Ilustrativní obrázek

Budou vakcíny a testování součástí novodobých firemních benefitů?

Ilustrativní obrázek

Kofola od dceřiné společnosti koupí vlastní akcie pro opční programČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.