Tvorba vlastního AOS (1) – Úvod do problematiky a smysl využití obchodního robota

16:03 | Mar Ve | Diskuze

Tento seriál se bude věnovat problematice tvorby vlastního AOS pro úplné začátečníky. Praktickým způsobem si postupně ukážeme, jak naprogramovat  vlastní obchodní myšlenku a vytvořit tak jednoduchý obchodní systém.

Foto: PIX1861

Co je to AOS?

AOS neboli automatický obchodní systém slouží, jak název napovídá, k automatické exekuci obchodních příkazů. Uživatelem zvolená obchodní strategie tak může fungovat bez nutnosti manuálního zadávání příkazů, pouze na základě předem naprogramovaného jasného souboru pravidel pro otevírání a zavírání pozic.

Proč je AOS tak užitečný?

Vlastní obchodní robot může především ušetřit traderovi mnoho času. Ačkoliv vývoj AOS samozřejmě také zabere nějaký čas, následná časová úspora je nesrovnatelně vyšší. Služby vlastního obchodního robota ocení především krátkodobější investoři, kteří běžně tráví hodiny týdně, někdy dokonce i denně, sledováním grafů a čekáním na vhodnou příležitost k nákupu či prodeji oblíbeného instrumentu. Zatímco běžný obchodník se vydrží koncentrovat na sledování trhů maximálně několik hodin denně, AOS to zvládne nepřetržitě, v průběhu celého obchodního týdne a na velkém množství trhů současně.

Smysl v tvorbě AOS nenachází pouze krátkodobí obchodníci, ale také všichni ostatní, jelikož s využitím automatického systému lze eliminovat jeden z největších problémů mnoha obchodníků – rozhodování na základě emocí. Řada obchodníků na trzích dlouhodobě prodělává, přestože mohou mít kvalitní strategii. Děje se tak právě proto, že se jí nedokážou striktně držet a při rozhodování je ovlivňují faktory jako strach, chamtivost či intuice. S využitím naprogramovaného AOS se nic takového nestává a pokyny jsou exekuovány přesně dle stanovených a historicky prověřených pravidel.

 

Díl druhý: Tvorba vlastního AOS (2) – Seznámení s MetaEditorem

 

Tím se dostávám k další výhodě naprogramovaného obchodního systému, kterou je možnost jeho testování s využitím výpočetního výkonu. K ověření nové obchodní myšlenky tak není třeba desítky hodin manuálně procházet historické grafy a doufat ve validitu strategie. Po naprogramování myšlenky lze vše otestovat během několik vteřin či minut, na libovolném časovém rámci a trhu.

V jakém prostředí budeme AOS vytvářet?

AOS budeme vytvářet v prostředí obchodní platformy MetaTrader 4 (MT4), která je jednou z nejpopulárnějších mezi online brokery. Součástí MetaTraderu je editor, který umožňuje vytváření vlastních indikátorů, skriptů a především tzv. Expert Advisors (EA), tedy obchodních systémů, na které se zaměříme. K programování je využíván jazyk MQL4, který není příliš obtížný a pracovat v něm se mohou naučit s trochou snahy i úplní začátečníci, kteří nikdy předtím neprogramovali. Předchozí zkušenost s programováním je však samozřejmě výrazným plus.

Pokud platformu již nemáte nainstalovanou, je možní ji bez problému stáhnout u většiny online brokerů či přímo na webu Metatraderu.

Nyní už víme, co AOS je a jak cenným pomocníkem může být. V následujícím díle se podrobněji seznámíme s prostředím MetaEditoru.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

PFNonwovens obdrželo oznámení o uplatnění práva na dorovnání vytěsněným akcionářem

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 5.3.2021

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 5.3.2021

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela kladně

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 4.3.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Petr Hanke: Automobil je zdroj radosti z pohybu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.