Turismus v době covidové

11:11 | E V | Diskuze

Cestování za současně stále probíhající koronavirové pandemie je velmi problematické.

Ilustrativní obrázek
Foto: shutterstock

O to víc, že restrikce a podmínky překročení hranic se často mění ze dne na den. Tuzemský cestující, ať už míří na rekreaci nebo za byznysem, musí přitom sledovat nejen podmínky v cílové destinaci, ale i to, co jej čeká po návratu do České republiky.

ČR vydala na konci srpna seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Do nich mohou občané ČR cestovat bez restrikcí (nepotřebují tedy test na covid19 a po návratu nemusí do karantény).

Stejně tak zahraniční cestující z těchto zemí mohou bez omezení navštěvovat ČR. Ke konci srpna na tento seznam patřily země EU (mimo Španělska a Rumunska), Spojené království, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada nebo Thajsko.

Občané zemí, které nejsou na seznamu, mají vstup do ČR zakázán (pokud tito lidé nespadají do některé z vyjímek jako jsou držitelé dlouhodbých víz, příbuzní apod.).

To je však jen jeden pohled. Zájemce o vycestování z ČR musí sledovat i podmínky cílových zemí - tedy co ho čeká po příjezdu, pokud tedy do země může vůbec vstoupit. Aktualizovaný přehled restrikcí pro vstup do země nabízí Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA). Na její mapě je vidět, že řada zemí světa je dočista uzavřena. K těmto zemím se od 1. září přidalo i Maďarsko, jako jediná země EU.

Potřebné je také sledovat, jaká různá opatření musí cestující splňovat po příjezdu do cizích destinací, pokud se tam tedy vůbec dostanou. Například po příjezdu do USA, Kanady nebo Austrálie musí dotyčný do 14denní karantény, ale nemusí se prokázat negativním testem na covid19.

Cestující přijíždějící do Číny se musí před návratem prokázat "zeleným QR kódem", který získá buď prostřednictvím aplikace Wechat (deklarace zdravotního stavu za posledních 14 dní), nebo potvrzením negativního testu na covid19 ne starším než 5 dní.

Jižní Korea zase požaduje instalaci "Self-quarantine safety protection mobile app", 14denní karanténu a podstoupit test na koronavirus.

Japonsko posílá cestující po příletu do 14denní karantény, na test a zakazuje používat veřejnou dopravu.

Pokud občan cizího státu, který není na seznamu nerizikových zemí, cestuje do České republiky, tak se po příletu musí nahlásit krajské hygienické stanici a bezodkladně se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu.

LETECKÁ DOPRAVA V EVROPĚ NA HISTORICKÝCH MINIMECH

Letecká doprava v současnosti pravděpodobně čelí největší krizi od událostí 11. září 2001. Dle údajů společnosti Eurocontrol, která mimo jiné monitoruje leteckou dopravu v Evropě, poklesl počet letů v průběhu dubna letošního roku, kdy kontinent čelil největšímu náporu koronavirové krize, o téměř 90 % (oproti loňskému roku).

Ode dna se letecká doprava v Evropě začala postupně zvedat počátkem května, ke konci srpna pak meziroční pokles letů činil 51 %.

Ze zemí, které spadají pod monitoring společnosti Eurocontrol, zaznamenaly největší pokles v letecké dopravě ke konci srpna Gruzie a Arménie (více než 80 %).

Ze zemí Evropské unie evidovalo největší pokles v letecké dopravě Finsko, Slovinsko a Švédsko (více než 60 % ke konci srpna).

Naopak do velké míry byl letecký provoz v rámci EU obnoven v Lucembursku, Chorvatsku a Řecku (pokles ke konci srpna činil u všech tří zemí přes 30 %). Provoz v České republice poklesl o zhruba 60 %.

činil 51 %. Ze zemí, které spadají pod monitoring společnosti Eurocontrol, zaznamenaly největší pokles v letecké dopravě ke konci srpna Gruzie a Arménie (více než 80 %). Ze zemí Evropské unie evidovalo největší pokles v letecké dopravě Finsko, Slovinsko a Švédsko (více než 60 % ke konci srpna). Naopak do velké míry byl letecký provoz v rámci EU obnoven v Lucembursku, Chorvatsku a Řecku (pokles ke konci srpna činil u všech tří zemí přes 30 %). Provoz v České republice poklesl o zhruba 60 %. Z jednotlivých letišť v EU vykázaly největší pokles letů ke konci srpna letiště v Helsinkách a ve Stockholmu (obě zhruba 70 %). Nejmenší pokles zaznamenalo letiště v Nice (27 %) a v Aténách (38 %). Pražské letiště Václava Havla evidovalo koncem srpna pokles v počtu letů meziročně o 63 %.

 

ČESKÁ REPUBLIKA BEZ ZAHRANIČNÍCH TURISTŮ

Pokles v letecké dopravě

Letecký provoz v České republice je monitorován Řízením letového provozu. Dle dostupných údajů se provoz v ČR dostal na svá minima v průběhu dubna 2020, kdy meziročně poklesl o 84 %. Aktuální pokles dosahuje hodnot mírně přes 60 %.

 

Červenou má Španělsko a Rumunsko

Ministerstvo zdravotnictví pravidelně aktualizuje seznam zemí a opatření, která je při cestování mimo hranice ČR nutné dodržovat.

Zelenou barvou jsou označeny bezpečné země pro cestování. Pokud jsou země označeny červeně, je v dané zemi nepříznivý vývoj covid-19 s vysokým rizikem nákazy. Při cestě z těchto zemí bude vyžadován test na covid-19. Do zeleně označených zemí mohou občané ČR a rezidenti v ČR cestovat bez omezení při návratu zpět.

Nutnost prokázat se negativní testem na koronavirus nebo nastoupení do karantény při cestě z červeně označených zemí platí jak pro české občany, tak pro občany z těchto zemí EU, kteří mohou do ČR cestovat i za účelem turismu.

Pro země v kategorii červených mimounijních zemí (země, které nejsou na seznamu), kde je vysoké riziko nákazy, platí nadále specifické podmínky stanovené ochranným opatřením (obyvatelé těchto zemí k nám mohou jen z důvodů uvedených v ochranném opatření a za podmínky testu na covid-19 s negativním výsledkem, nebo podrobení se karanténě). Pozn.: Stav opatření se neustále vyvíjí, pro aktuální situaci je nutné sledovat web Ministerstva zdravotnictví.

 

Počet zahraničních turistů v ČR poklesl ve 2. čtvrtletí meziročně o 96 %

Dle dat, která zveřejňuje Český statistický úřad, se celkový počet hostů (tuzemských i zahraničních) v hromadných ubytovacích zařízeních ve 2. čtvrtletí 2020 meziročně snížil o 83 %. Poslední dostupné údaje za měsíc červen hovoří o propadu v počtu ubytovaných o 61 %.

Z hlediska počtu nocí strávených v hromadných ubytovacích zařízeních došlo ve 2. čtvrtletí 2020 k meziročnímu propadu o 82 %.

Výrazný propad zaznamenal počet zahraničních turistů v ČR. Ve 2. čtvrtletí 2020 se v České republice ubytovalo pouze 4,3 % nerezidentů.

Ze zemí, které ČSÚ v rámci zahraničního cestovního ruchu sleduje, došlo k největšímu meziročnímu poklesu v počtu turistů u Francie a Itálie (meziroční propad v návštěvnosti činil ve 2. čtvrtletí u obou zemí 98 %). Nejmenší pokles byl zaznamenán u Slovenska (84 %). Z regionálního hlediska došlo k poklesu návštěvnosti ve všech krajích, nejvíce však byla zasažena Praha, kde počet hostů poklesl o 94 %.

 

ČEŠI TRÁVÍ LETOŠNÍ DOVOLENOU V TUZEMSKU

Karetní transakce za ubytování v tuzemsku vzrostly v srpnu o 56 %

Turismus v České republice zachraňují domácí hosté, kteří si tuzemsko vybrali za svou cílovou destinaci pro letošní dovolenou. Platby kartou za ubytování v ČR vzrostly v posledním srpnovém týdnu oproti loňsku o 52 %, průměrný nárůst za letošní srpen činí oproti stejnému období loňského roku 56 %.

Naopak v záporných číslech se i nadále pohybují platby kartou u tuzemských cestovních kancelářích. Oproti loňsku poklesly v posledním srpnovém týdnu o 73% (průměr za srpen činí 72 %).

Pokles oproti loňskému roku přetrvává rovněž u karetních transakcí za dopravu (vlakovou, autobusovou, leteckou) u tuzemských obchodníků. Oproti stejnému období loňského roku poklesly v posledním srpnovém týdnu o 29 % (průměr za srpen činí rovněž 29 %).

 

Zdroj:Tereza Hrtúsová, Radek Novák, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak to bude s odpočty úroků z hypoték? Zákon je nejasný

Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

MONETA spouští stavební spoření online, v plánu má i digitalizaci sjednávání hypoték

Ilustrativní obrázek

Cebia má 195 milionů nových dat o haváriích a tachometrech k ojetým vozům ze zahraničíČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.