Konkurent Applu klopítá. Xiaomi výrobce smartfonů cítí zpomalení.

21:02 | V Z | Diskuze

Ještě loni před sebou měl čínský výrobce chytrých telefonů, aplikací a spotřební elektroniky Xiaomi naprosto zářivou budoucnost.

Ilustrační foto, Public Domain

Zákazníků přibývalo, investoři byli u vytržení a analytici odhadovali tržní hodnotu pekingského start-upu na 45 miliard dolarů, uvedla agentura Bloomberg. Pak se něco zvrtlo.

Teď vysoko mířící výrobce smartphonů klopýtá. Nejnovější podnik zakladatele Leie Juna, přezdívaného „čínský Steve Jobs“, jeden z nejzářivějších obchodních příběhů v Číně posledních let, pravděpodobně nedosáhne stanoveného cíle pro rok 2015 – prodeje 80 milionů chytrých telefonů. Tvrdí to dva zdroje seznámené s výrobními plány. Dodavatelé v reakci na očekávaný pokles snížili své interní cíle pro značku Xiaomi.

Současné zaváhání Xiaomi ukazuje, jak je pro tento start-up těžké udržet výkonnost po raketovém vzestupu v Číně, kde konkuruje největším hráčům – Applu a Samsungu. Investoři uvěřili příběhu společnosti o mladistvém elánu a růstu díky online prodejům. Pozdější snížení odhadu růstu v Číně a kopírování prodejních strategií konkurence připravily Xiaomi o výhodu průkopníka trhu a vedly k pochybnostem, zda vysoký odhad hodnoty není nadhodnocený.

"Očekávání vysokého růstu nejsou naplňována a hodnocení ve výši 45 miliard dolarů se ukazuje být nerealistickým,"  uvedl analytik hongkongské společnosti Sanford C Bernstein Alberto Moel. "Tvrdili, že se jejich business podobá Applu a že velmi rychle rostou. Jenže pak se růst zpomalil a ukázalo se, že nejsou tak dobří jako Apple."

 

Pokles dodávek

Xiaomi neposkytuje svým dodavatelům přesné údaje o dodávkách. Namísto toho společnost uspokojuje objednávky podané přes její stránky v reálném čase. Přesto vyšlo najevo, že společnosti dodávající komponenty a uspokojující kapacitní nároky Xiaomi začaly snižovat výrobu a využívat své zdroje i jinde, tvrdí zdroje obeznámené s dodavatelským řetězcem, které si přejí zůstat v anonymitě.

Domácí dodávky smartphonů Xiaomi, včetně high-end modelu Mi 4 a ekonomických přístrojů ze série Redmi, poklesly ve třetím čtvrtletí meziročně o 8 %. Podle výzkumní agentury Canalys jde o první pokles v historii společnosti. Výzkumná společnost IHS odhaduje, že dodávky Xiaomi poklesly o 3,9 % a společnost jen těžko udržuje svůj náskok před Huawei Technologies Co.

Jde o velkou změnu oproti odvážným růstovým předpovědím, které měly ospravedlnit nálepku jednoho z nejhodnotnějších technologických start-upů pro Xiaomi. Loni v březnu Lei odhadoval, že společnost prodá v roce 2015 100 milionů chytrých telefonů. V prvních třech čtvrtletích roku ve skutečnosti Xiaomi dodala asi 53 milionů telefonů.

Díky optimistickým předpovědím si společnost zajistila financování ve výši 1,1 miliardy dolarů od různých investorů, včetně GIC, All-Stars Investment a DST. Xiaomi byla srovnávána s čínským e-shopem Alibaba Group, který před několika měsíci vydal historicky největší IPO.

 

Vyhypovaná naděje

Hodnota společnosti v loňském roce převýšila celkové tržby 3,75x. Poměr ceny a tržeb na akcii u Xiaomi převyšuje poměr společnosti Apple, který v současnosti dosahuje 2,9.

Podle prezidenta China First Capital Petera Fuhrmana ohodnocení společnosti nebylo založeno na jakékoli známé či všeobecně přijímané metodologii. „Společnost byla uměle vyhypovaná, aby vzbuzovala přehnané naděje," uvedl.

Poté, co čínská vláda stanovila nejnižší cíl pro roční růst za patnáct let, snížil Lei v březnů odhad prodejů na 80 až 100 milionů zařízení za rok.

První meziroční pokles byl zaznamenán ve čtvrtletí, kdy Xiaomi uvedla na trh low-endový telefon Redmi Note 2, který se prodával za průměrnou cenu 801 juanů (125 dolarů) za kus. V úterý společnost uvedla kovovou verzi tohoto telefonu se senzorem otisku prstů, nový tablet a čistič vzduchu.

 

Nedostatek loajality

Právě ostatní produkty, jako je např. čistič vzduchu Mi Air Purifier 2 uvedený tento týden, by mohly podle Tunga pomoci Xiaomi zvýšit prodeje a motivovat zákazníky k návratu do ekosystému, který připojuje domácí zařízení k internetu a vzájemně pomocí mobilních aplikací.

Obrat z těchto doplňkových zařízení zůstává prozatím relativně malý. Společnost očekává, že vygenerují 1 miliardu dolarů příjmů z celkových 16 miliard odhadovaných pro příští rok, uvedl Barra v rozhovoru v červenci. Prodeje chytrých telefonů mimo Čínu tvořily pouhých sedm procent celkových prodejů ve třetím čtvrtletí, podle údajů Strategy Analytics.

Xiaomi se potýká s problémy i proto, že konkurenti Huawei, Lenovo, Gionee a další rychle okopírovali jeho obchodní model založený na ultratenkých zařízeních, nablýskaných webových stránkách a nízkých cenách, které umožňují spotřebitelům snadno vyměnit svůj telefon za nejnovější a nejtrendovější model. 

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Apple dnes začíná prodávat nové modely iPhonů

Ilustrativní obrázek

Regulatorní strasti technologických titánů

Ilustrativní obrázek

Apple kupuje majoritní podíl v modemové divizi Intelu

Ilustrativní obrázek

Apple koupil start-up Drive.ai

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nejhodnotnějším značkám na světěČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Dolar opět překvapil

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nákupu 100 tun zlata

Ilustrativní obrázek

Zdražování materiálů v automobilovém průmyslu (ocel, měď, kobalt)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.