Tržby v září zklamaly, propadly zejména prodeje aut

19:36 | Redakce W4T | Diskuze

Statistika maloobchodních tržeb za září zklamala očekávání trhu. Propadly se zejména tržby za prodej aut. Zpomalování tempa růstu tržeb ukazuje na to, že se spotřebitelská poptávka nasycuje a domácnosti začínají šetřit. Přitom v porovnání se slabým srpnem si maloobchodníci kromě prodejů aut polepšili.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Dynamika maloobchodních tržeb na konci třetího čtvrtletí zpomalila na 1,4 % y/y, po očištění o kalendářní vlivy pak rostla o 2,5 %. Po srpnovém poklesu si ale meziměsíčně po sezónním očištění polepšila o 0,6 %. Utažený trh práce i solidní růst mezd podporují domácnosti v nakupování. Na druhou stranu poptávka po zboží začíná být nasycená, což lze vysledovat i na trhu s automobily. Tržby z prodejů motorových vozidel byly v porovnání se zářím loňského roku nižší o 9,7 %, po očištění o kalendářní vlivy o 6,7 %.

Tržby v maloobchodě v nespecializovaných prodejnách poklesly, stejně jako v obchodech s oděvy, obuví a zdravotnickým zbožím. Přesto se prodejcům nepotravinářského zboží v průměru dařilo a po sezónním očištění si připsali 4,8 % y/y. Na tomto růstu má největší podíl prodej počítačů, sportovního zboží i specializovaných výrobků pro domácnost.

Přesto si domácnosti ale čím dál více začínají uvědomovat, že dochází ke zpomalení růstu ekonomiky a začínají si vytvářet opatrnostní rezervy. Míra úspor se odrazila ode dna a v růstu bude pravděpodobně pokračovat také v nadcházejícím období. Spotřeba domácností sice i nadále zůstává hlavním tahounem růstu HDP, její dynamika však bude postupně klesat. Podle našeho výhledu se dynamika tržeb v posledním čtvrtletí ještě sníží. V průměru domácí spotřeba letos vzroste o 3,5 %, tedy o 0,9 pb méně než minulý rok.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji maloobchodu

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.3.2019

Ilustrativní obrázek

Podle O. Dědka z ČNB může o vývoji úrokových sazeb mnohé napovědět únorová inflace

Ilustrativní obrázek

Jak jsou na tom Češi s chudobou, obezitou či sportováním?

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: Benda i Holub vidí v případě neposilující koruny prostor pro vyšší sazbyČti více
Ilustrativní obrázek

Erste Group: Aktualizace cílové ceny

Ilustrativní obrázek

Páteční open v zámoří přináší s sebou pokles

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza v pátek ráno klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast se nakonec udržela v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Společnost Levi Strauss vstoupila na burzu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.