Trump svou řečí o zbraních vyvolal hněv ve Francii i Británii

12:24 | fa ra | Diskuze

Americký prezident Donald Trump vyvolal pobouření ve Francii a Británii svými odkazy na tamní situaci při páteční obhajobě práva na držení střelných zbraní. Šéf Bílého domu na výroční konferenci Národní asociace držitelů zbraní (NRA) v texaském Dallasu mimo jiné tvrdil, že mírnější zákony mohly zabránit krveprolití při pařížských teroristických útocích v roce 2015. V Londýně pak podle něj vedla nemožnost nosit zbraň k vlně útoků nožem.

Ilustrativní obrázek
Foto: Ninian Reid

Trump se ve své páteční řeči důrazně přihlásil ke druhému dodatku americké ústavy, který garantuje Američanům právo držet zbraň. Mimo jiné prohlásil, že pokud by civilisté v Paříži byli při teroristických útocích ozbrojeni, "byl by to úplně jiný příběh".

Francouzské ministerstvo zahraničí v sobotu podle agentury Reuters šéfovi Bílého domu adresovalo nejostřejší kritiku za dobu jeho působení ve funkci. "Francie vyjadřuje rozhodný nesouhlas s vyjádřeními prezidenta Trumpa o pařížských útocích z 13. listopadu 2015 a požaduje respektování památky obětí," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

"Každá země svobodně rozhoduje o svých zákonech o nošení střelných zbraní, stejně jako v jiných oblastech. Francie je hrdá na to, že je zemí, kde je pořizování a nošení střelných zbraní přísně regulováno," dodalo.

Trumpa kritizovali francouzští politici mimo jiné za výraznou gestikulaci, když popisoval masakr v hudebním klubu Bataclan, v němž bylo zabito 90 z celkem 130 obětí pařížských útoků.

"Dali si načas a sestřelovali je jednoho po druhém. Prásk! Pojď sem. Prásk! Pojď sem. Prásk!," líčil Trump a svýma rukama přitom napodoboval střelbu. François Hollande, který byl v té době francouzským prezidentem, označil na twitteru Trumpovy výroky a chování za "ostudné" a "obscénní".

Proti Trumpovým vyjádřením se ostře ohradili také londýnští chirurgové. Americký prezident byl podle nich úplně vedle, když dal do souvislosti útoky nožem a nedostatek střelných zbraní mezi lidmi a líčil, že podlahy v jedné "kdysi velmi prestižní" londýnské nemocnici jsou celé od krve obětí útoků nožem.

"Proti tomuto násilí můžeme učinit více, ale tvrdit, že střelné zbraně jsou součástí řešení, je směšné. Střelné rány jsou nejméně dvakrát smrtelnější než zranění způsobená nožem a obtížněji se dávají do pořádku," uvedl chirurg Karim Brohi z Královské londýnské nemocnice, kterou měl zjevně na mysli Trump, jenž se chystá Británii navštívit 13. července.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu: Trump uvalí další cla na čínské zboží, obchodní válka opět eskaluje

Ilustrativní obrázek

Americké firmy budou moci opět dodávat firmě Huawei, nechal se slyšet Donald Trump

Ilustrativní obrázek

Italský vicepremiér viní Paříž z krachu fúze FCA s Renaultem

Ilustrativní obrázek

Ford Motor plánuje uzavřít továrnu na motory ve Velké Británii

Ilustrativní obrázek

Čínský Shanghai Composite prudce posílilČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Jednání zemí OPEC bylo odloženo o dva dny

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.