Trump rallye (Prahu minula)..!

12:52 | mike13 | Diskuze

Všechny představy a projekce velkých investičních „housů“ vzaly za své… místo šokujícího poklesu po vítězství Donalda Trumpa přišla spíše euforie… i když ne pro všechny trhy, sektory či investiční instrumenty… Žádný útěk do bezpečí se nekonal, zlato fest vyklesalo, na bondech přišly výprodeje a rostly tak výnosy.. To už trh dlouho nezažil.. Silně posílil americký dolar, a přesto rostly komoditní tituly, producenti základních materiálů, a s odstupem času se k růstu dostaly i některé technologické tituly – viz akcie Apple či Facebook.

Foto: Public Domain

Vývoj amerického indexu S&P za listopad:

 

Co tedy dále? Co nás čeká? To je to, co není úplně jednoduše predikovatelné, můžeme si něco myslet, každý z nás může mít představu, jak se jednotlivé trhy budou vyvíjet, ale leckdy nás to opravdu překvapí.

Zůstaňme u nejdůležitějšího akciového trhu světa… americké trhy si včera připsaly nové rekordy svých hodnot… co více je k tomu potřeba psát. Euforii z nastolení nového směru Bílého domu trhy akceptují, otázkou je co se stane, až Donald Trump reálně z Bílého domu bude určovat směr americké ekonomiky, diplomacie. Samozřejmě ne on sám, ale se svým poradním týmem a sestavou, včetně FEDu. Ten zcela jistě zvedne v prosinci úrokové sazby, důležité bude, co řekne dál. Aby se udržela rallye na americkém dolaru, musejí centrální bankéři přitlačit na pilu a oznámit, že k dalšímu hiku dojde,… to je teď daleko reálnější, než tomu bylo za prezidenta Obamy či při případném vítězství Hillary Clintonové. Nesmějí však příliš přestřelit, nebo bude silný dolar přinášet americké ekonomice i problémy, kromě toho pocitu, že je nejsilnější za posledních cca 10let. Takže až s prvními reálnými opatřeními ze strany Trumpa můžeme hodnotit jeho počínání, nyní si musíme počkat. Jedno je však jisté, svěží vítr zavanul i v Bílém domě a zaběhlé principy, standardy prostě přestanou platit, vyvětrají se, to není občas na škodu… to samé by bylo potřeba udělat i u nás v české politice..

Co se týká amerických akcií, euforie nemůže trvat pořád, musíme si uvědomit, že se pohybujeme na maximálních hodnotách akciových indexů. Takže korekce může dorazit kdykoliv, může ji vyvolat i FED či jakékoliv prohlášení nového prezidenta k volnému obchodu, na to si bude muset Trump dát trochu pozor. Na druhou stranu si nemyslím, že nás může čekat na akciích nějaký velký crash.. (jsem to teď napsal, tak doufám, že se to fakt nestane…), nadále bude řada titulů, které mohou těžit z nového směru amerického prezidenta.

Také možné ústupky v podobě snížení daní, pokud dojde k návratu kapitálu zpět na americký kontinent, může přinést očekávání v podobě silnějších dividend či buybacků. Nadále tedy zůstávám long Apple, zvláště při současném předvánočním kvartálu, kdy zákazníci luxují obchody doslova hltavě, dalším titulem, který chci držet dlouhodobě je pak dvojice Alcoa+Arconic, kde věřím v postupné navýšení podílu hliníku při výrobě dopravních prostředků (nejen letadel). Akcie Twitter jsou pak pro mě spíše takovou silnější spekulací na to, že jednou přijde den (to zní jak kázání…), kdy přijde silný bidař a schramstne Twitter za cenu výrazně nad 25USD … bude si prostě chtít koupit kanál, kam přistoupí s informacemi a reklamou k zákazníkům co nejrychleji..  Na americkém trhu obchodovaná Alibaba je podle mého názoru také levná, zde se však může projevit určitá obava investorů vůči „čínským“ company, i když růst tržeb, vysoká marže a poptávka po tomto typu nákupů je podle mého názoru trhem nadále nedoceněná… Totéž pak platí o ruské internetové jedničce Yandexu, také obchodované v USD.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.