Trump přilévá do celního ohně další olej

13:32 | Redakce W4T | Diskuze

Po první vlně zvýšení amerických cel na čínský dovoz (25 % na dovozy v hodnotě 34 mld. dolarů od 6. července) přijde ve čtvrtek druhá vlna (25 % na 16 mld. dolarů). Ve dvou "tranších" tak bude naplněna Trumpova březnová hrozba cel na 50miliardový dovoz z Číny.

Ilustrativní obrázek
Foto: Sean Spicer, White House Press Secretary

Vedle toho od března platí 25 % clo na dovoz oceli a hliníku. Čína odpovídá zhruba symetricky vlastními cly na dovozy z USA. Už v červenci zadal Trump svým podřízeným zvážit clo 10 % na dalších 200 miliard dovozů z Číny. Začátkem srpna ale prosáklo, že Trump dal dodatečný pokyn zvažovat clo ve výši nikoli 10 %, nýbrž 25 %.

Koncem srpna by sice do Washingtonu měla dorazit delegace z čínského ministerstva obchodu, což by mohlo vyústit do nějaké dohody, a tím přinést uklidnění, ale podobné uklidňovací jednání proběhlo i v květnu, a žádnou změnu nakonec nepřineslo.

 

Co na to firmy, politici, lidi a Fed

Množí se stížnosti amerických firem i politiků, že ministerstvo obchodu naprosto nezvládá rozhodovat (natož rozhodovat kompetentně) o zhruba 20 000 žádostech o výjimky, které dostalo od amerických firem.

Správností Trumpovy celní politiky si nejsou jisti ani mnohé americké domácnosti: v srpnovém průzkumu Michiganské univerzity (zveřejněném v pátek) vyjádřila obavu z obchodní války zhruba třetina dotázaných, podobně jako v červenci (na druhou stranu, dvě třetiny domácností tuto obavu nevyjádřily...). Celkově vyzněl průzkum poměrně pesimisticky: index nálady klesl z červnových 97.9 na 95.3 (čekalo se 98), což je nejníže od loňského září.

Zhoršení nastalo především u vnímání současné situace (pokles o 6,6 bodu byl největší od srpna 2011). Jiné průzkumy nálad z poslední doby (Bloomberg Consumer Comfort Index and the Conference Board) nicméně tak pesimisticky nevyzněly. Z pohledu Fedu jsou objemy zahraničního obchodu zatížené zvýšenými cly pořád ještě příliš drobné na to, aby bylo nutno měnit prognózu amerického ekonomického růstu nebo inflace, a tedy měnit výhled nastavení měnové politiky. Ten je tedy nadále ve smyslu růstu sazeb: trhy očekávají první zvýšení klíčové sazby Fedu s vysokou pravděpodobností už na nejbližším, zářijovém jednání (25.-26.9.).

 

Putirkel si postěžoval na Trumpa, ale taky si přihřál svou vlastní plynovou polévku

Na Trumpovy kroky si nepřímo postěžovali i lídři Ruska a Německa Vladimir Putin a Angela Merkelová na svém sobotním bilaterálním jednání v Berlíně: podle Putinova mluvčího se shodli, že "některé státy" činí "nepředvídatelná rozhodnutí zejména v oblasti cel", což může mít nepříznivé dopady na mezinárodní obchod.

Shodli se také na tom, že chtějí pokračovat v projektu Nord Stream 2 (další plynovod z Ruska do Německa), jehož stavba byla zahájena v květnu. Trump tehdy rychle reagoval hrozbou sankcí, čímž se stal pro změnu spojencem Evropské unie, protože ta vnímá Nord Stream 2 hodně kriticky jako krok posilující závislost Evropy na ruském plynu. (Finové ovšem souhlas s budováním plynovodu v jim náležející části Baltu souhlas dali, čímž si do budoucna nejspíš zajistili tučné "nájemné". Ostatně odpor EU by možná byl hlasitější, kdyby se na projektu nepodílely také francouzské a rakouské firmy.)

Zdroj:Michal Skořepa, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k ekonomickým vztahům mezi Českou republikou a Čínou

Ilustrativní obrázek

Evropská Komise může uvalit cla na americký import v hodnotě 12 mld. USD

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 15.4.2019

Ilustrativní obrázek

Trump hodlá do Rady guvernérů FED navrhnout bývalého prezidentského kandidáta za republikány H.Caina

Ilustrativní obrázek

V Bílém domě se dnes setká Donald Trump s čínským vicepremiérem Liu HenemČti více
Ilustrativní obrázek

Valná hromada Monety schválila návrh na dividendu ve výši 6,15 Kč

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu spíše v záporu

Ilustrativní obrázek

Zámoří na nových rekordech

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po Velikonocích oslabila pod taktovkou rakouských emisí

Ilustrativní obrázek

Čína podala oficiální protest proti rušení výjimek ze sankcí při odběru íránské ropy

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Čas pro defenzivní dividendové akcie

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.