Trump plánuje otevřít druhou ropnou frontu proti OPEC. Dočkáme se poklesu cen?

18:52 | Redakce W4T | Diskuze

Dle serveru Bloomberg administrativa Donalda Trumpa vážně uvažuje nad použitím části ropy ze strategické rezervy Department of Energy (celkem 660 milionů barelů). Zdá se, že Trump po svém tlaku na OPEC otevírá druhou „ropnou frontu“. Cílem má být snížení cen pohonných hmot před podzimními „midterm“ volbami, ve kterých Trumpova Republikánská strana obhajuje svoji kontrolu nad oběma komorami Kongresu (zejména v Senátu drží těsnou většinu 51:49).

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Rostoucí ceny pohonných hmot představují pro Trumpa poměrně značný problém. Ekonomická i politický. Jelikož benzín tvoří značnou část průměrného spotřebitelského koše, růst jeho ceny funguje defakto jako dodatečná daň na americké spotřebitele. Dle The Wall Street Journal již začíná pomalu umazávat efekt Trumpovy daňové reformy.

Vyšší ceny ropy sice přinášejí příjemný „windfall“ těžařům a na ně navázaným odvětvím v Texasu či Dakotě, které tedy mohou očekávat rychlejší růst, nicméně Spojené státy jsou přes mimořádný boom břidlicové těžby stále čistým dovozcem ropy. Jinými slovy pro ně nejsou v součtu vysoké ceny ropy výhodné, hlavním driverem jejich ekonomiky je spotřeba domácností, kterou současné ceny ropy začínají tlumit.

V první řadě ale drahý benzín není věc, která potěší řadového voliče. Vzhledem k tomu, že jedním z hlavních faktorů stojících za současným zdražováním je Trumpovo rozhodnutí obnovit sankce vůči Íránu, může se právě benzín v kampani stát pro republikány ožehavým tématem v již tak dost nejistém souboji…

Dle neoficiálních informací zveřejněných Bloombergem a WSJ se ale o finální podobě a samotném uskutečnění tohoto kroku (intervenci na ropném trhu) ještě nebylo rozhodnuto. Jednou možností samozřejmě je, že se jedná pouze o „verbální intervenci“ s cílem stlačit cenu ropy bez skutečné akce – již samotné neoficiální naznačení možného použití SPR stačilo během posledních dní poslat ropu WTI o cca 6 dolarů níže. Tato možnost by také celkem odpovídala Trumpovu stylu…

Druhou možností je skutečná intervence. Uniklé informace mluví o zkušebním prodeji 5 milionů barelů případně následovaném prodejem 30-ti či více milionů barelů. Pokud se tyto prodeje uskuteční, odehraje se pravděpodobně koncem září či začátkem října, jelikož retailové ceny pohonných hmot reagují na ropu až s několikatýdenním zpožděním a naopak dřívější termín by s sebou nesl riziko, že efekt intervence vyprchá.

Otázkou zůstává, zda by případný odprodej ekvivalentu necelých tří dnů americké těžby dokázal na delší dobu vychýlit z rovnováhy v současné době dosti „žhavý“ ropný trh.

Zdroj:Jan Žemlička, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cena ropy se dál drží poblíž dvouměsíčního maxima

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,04 % na 20905,86 bodech

Ilustrativní obrázek

Cena ropy klesá, pohonné hmoty budou zdražovat jen mírně

Pět energetických inovací s potenciálem změnit svět

Cena ropy hledá nové dno, ale někteří investoři si myslí, že barel bude stát v prosinci 80 dolarů

OPEC se utápí v prognózách budoucí produkce ropy z břidlicČti více
Ilustrativní obrázek

Negativní zahraniční sentiment stáhl pražskou burzu do silných ztrát

Ilustrativní obrázek

Avast: Summit Partners prodal 5,5% podíl

Ilustrativní obrázek

Poptávka po úvěrech v eurozóně je vysoká, vyšší sazby ale podmínky utahují

Ilustrativní obrázek

Silná konkurence na straně poptávky po kobaltu může vrátit ceny kovu výše

Ilustrativní obrázek

Německé akcie končí pondělní obchodování s oslabením

Ilustrativní obrázek

Společnost Hasbro vydala výsledek svého hospodaření za 3Q FY 2018

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.