Trump dal NASA za úkol „snít ve velkém.“ Po Měsíci a Marsu bude dalším cílem systém Alfa Centauri

14:49 | wa pe | Diskuze

Minulý rok přinesl všem nadšencům do dobývání vesmíru naději na obrat ve financování vesmírného výzkumu. Současný viceprezident USA, Mike Pence v říjnu minulého roku prohlásil, že NASA se opět vrátí na Měsíc, zatímco prezident Trump v prosinci podepsal novou směrnici, podle které by se agentura měla zaměřit na nový program průzkumu vesmíru. Trump dal veřejně najevo své nadšení z možností, které vesmír nabízí, pokud se jen „odvážíme snít ve velkém.“

Ilustrativní obrázek
Foto: NASA

Po letech spíše uvadající aktivity má nyní NASA na kreslících prknech celou řadu ambiciózních projektů, které by měly v příštích desetiletích nejenom vrátit člověka na Měsíc, ale také vést ke kolonizaci Marsu a dokonce k průzkumu mimo sluneční soustavu. Prvním krokem je nosná raketa Space Launch System a vesmírná loď Orion, které by měly být otestovány již v letošním roce. Následovat bude vesmírná stanice umístěná v blízkosti Měsíce, na které by měla být otestována technika a metodika pro dlouhodobý pobyt astronautů mimo Zemi. První pilotovanou misi k Marsu se NASA chystá vyslat kolem roku 2030.

Celých 100 let po první procházce člověka na Měsíci poté NASA plánuje vyslat sondu k nejbližší známé exoplanetě v soustavě Alfa Centauri vzdálené 4,2 světelného roku od Země, informoval na konci roku týdeník Newsweek.  Projekt se prozatím nachází ve velmi raném stádiu vývoje, takže i vedoucí oddělení Innovation Foundry v NASA, Anthony Freeman jej označil za „velmi mlhavý.“ A není divu, doposud není ani zcela jasné, s pomocí jakého typu pohonu by NASA svou sondu k cizí hvězdě vůbec dopravila. V předminulém roce člen Sněmovny reprezentantů John Culberson doprovodil zákon o rozpočtu NASA pro rok 2017 zprávou, ve které agenturu vybídl k uskutečnění mise k Alfa Centauri v roce 2069. Ve zprávě se dočteme, že NASA by měla zkoumat nové způsoby pohonu, který by umožnily dosažení rychlosti alespoň 10 % rychlosti světla. V takovém případě by sonda byla schopna doputovat k Alfa Centauri za přibližně 44 let. Jen pro srovnání, sonda Voyager-1 dnes křižuje mezihvězdným prostorem rychlostí odpovídající pouze 0,0001 % rychlosti světla.   

 

zdroj: European Southern Observatory

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci růstem o 0,93%.

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Wall Street roste

Ilustrativní obrázek

Wall Street otevírá se ztrátou o 2 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické trhy v pátek po slovech D. Trumpa oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Zámořské indexy s mírnými ztrátamiČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Zlato pro Čechy nikdy nebylo dražší

Ilustrativní obrázek

Miliony barelů íránské ropy čekají v čínských přístavech a mohou zatřást ropným trhem

Ilustrativní obrázek

Ropa po mírném zotavení znovu inkasuje ztráty

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.