Trump dal NASA za úkol „snít ve velkém.“ Po Měsíci a Marsu bude dalším cílem systém Alfa Centauri

14:49 | wa pe | Diskuze

Minulý rok přinesl všem nadšencům do dobývání vesmíru naději na obrat ve financování vesmírného výzkumu. Současný viceprezident USA, Mike Pence v říjnu minulého roku prohlásil, že NASA se opět vrátí na Měsíc, zatímco prezident Trump v prosinci podepsal novou směrnici, podle které by se agentura měla zaměřit na nový program průzkumu vesmíru. Trump dal veřejně najevo své nadšení z možností, které vesmír nabízí, pokud se jen „odvážíme snít ve velkém.“

Ilustrativní obrázek
Foto: NASA

Po letech spíše uvadající aktivity má nyní NASA na kreslících prknech celou řadu ambiciózních projektů, které by měly v příštích desetiletích nejenom vrátit člověka na Měsíc, ale také vést ke kolonizaci Marsu a dokonce k průzkumu mimo sluneční soustavu. Prvním krokem je nosná raketa Space Launch System a vesmírná loď Orion, které by měly být otestovány již v letošním roce. Následovat bude vesmírná stanice umístěná v blízkosti Měsíce, na které by měla být otestována technika a metodika pro dlouhodobý pobyt astronautů mimo Zemi. První pilotovanou misi k Marsu se NASA chystá vyslat kolem roku 2030.

Celých 100 let po první procházce člověka na Měsíci poté NASA plánuje vyslat sondu k nejbližší známé exoplanetě v soustavě Alfa Centauri vzdálené 4,2 světelného roku od Země, informoval na konci roku týdeník Newsweek.  Projekt se prozatím nachází ve velmi raném stádiu vývoje, takže i vedoucí oddělení Innovation Foundry v NASA, Anthony Freeman jej označil za „velmi mlhavý.“ A není divu, doposud není ani zcela jasné, s pomocí jakého typu pohonu by NASA svou sondu k cizí hvězdě vůbec dopravila. V předminulém roce člen Sněmovny reprezentantů John Culberson doprovodil zákon o rozpočtu NASA pro rok 2017 zprávou, ve které agenturu vybídl k uskutečnění mise k Alfa Centauri v roce 2069. Ve zprávě se dočteme, že NASA by měla zkoumat nové způsoby pohonu, který by umožnily dosažení rychlosti alespoň 10 % rychlosti světla. V takovém případě by sonda byla schopna doputovat k Alfa Centauri za přibližně 44 let. Jen pro srovnání, sonda Voyager-1 dnes křižuje mezihvězdným prostorem rychlostí odpovídající pouze 0,0001 % rychlosti světla.   

 

zdroj: European Southern Observatory

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Hyundai prezentuje na konferenci MIF 2019 filozofii budoucí mobility, zaměřenou na člověka

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street mírně korigovaly dnešní ztráty

Ilustrativní obrázek

Kam směřuje využití umělé inteligence?

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k prohlubování inverze výnosové křivky

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci růstem o 0,93%.

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá v červených číslechČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Rozbřesk: Koruna testuje nová maxima, nad trhy hrozí čínský koronavir

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Trhy reagují na konflikt mezi Íránem a Spojenými státy.

Ilustrativní obrázek

Cena zlata v reakci na geopolitické riziko atakuje sedmiletá maxima

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata, palladia a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.