Tři faktory pro býky

11:12 | Redakce W4T | Diskuze

První měsíc letošního roku se nesl ve znamení zvýšené rizikové averze způsobené deflačními obavami. Těm nahrává ekonomická situace v Číně, jejíž hospodářský růst by mohl zpomalit více, než se očekává, rekordně nízké ceny ropy a rizikovými faktory jsou i síla amerického dolaru a pokračující zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech.

 

Aby se situace na trzích zklidnila a medvědí trend se otočil, bude zapotřebí nějakého silného faktoru. Jedním z nich může být měnová politika světových centrálních bank. Pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb v USA na březnovém zasedání se poměrně značně snížila a rychlé zpřísňování měnové politiky nemůžeme ani očekávat od Bank of England. Rozvíjející se trhy byly v minulých měsících především sužovány předpokládaným uzavíráním měnových kohoutů v USA. Naopak ECB naznačila na posledním zasedání další kroky na podporu ekonomiky. Otevřené penězovody by mělo držet i Japonsko.

Druhým faktorem jsou jasnější kroky na podporu hospodářství ze strany čínských autorit. Prozatím se ukazuje, že centrální banka a vláda reaguje na zhoršující se situaci spíše zdrženlivě. Přitom zde prostor pro další měnově-politické i fiskální stimuly existuje.

Do třetice je zde ropný trh. Ceny ropy výrazně klesly v posledních měsících, což je odrazem nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. V druhé polovině letošního roku očekáváme její narovnání, čemuž by měla přispět kombinace vyšší poptávky a nižší produkce zejména z amerických nalezišť. Rostoucí ceny černého zlata by snižovaly deflační hrozby a negativní sekundární efekty do inflace.

Naplnění jednoho z těchto faktorů, respektive jejich kombinace by mohlo zvrátit negativní sentiment a přispět k opětovnému návratu býků na trhy.  

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.