Trhy budou tento týden ještě přemítat nad rozhodnutím ECB

08:27 | Redakce W4T | Diskuze

Kurz eura proti dolaru se v první polovině týdne, tedy konkrétněji až do oznámení výsledků zasedání rady guvernérů ECB, pohyboval na několika měsíčních minimech. Po zahájení tiskové konference šéfa ECB M. Draghiho euro proti dolaru prudce posílilo asi o 3 % až k blízkosti kurzu 1,10 USD/EUR. Rozhodnutí o uvolnění měnové politiky totiž zklamalo, když nedosáhlo toho, co trhy očekávaly.

Foto: Public Domain

 

 

ECB se rozhodla preferovat spíš délku trvání svých programů než nějakou velkou změnu dosavadního směřování měnové politiky eurozóny. ECB sice snížila svou depozitní sazbu podle očekávání o 10 bb. na -0,3 %. Na druhou stranu měsíční objem nakupovaných aktiv v rámci programu QE nebyl zvýšen, jak se očekávalo, takže bude i nadále nakupováno 60 mld. eur měsíčně. Tento program ovšem nově potrvá minimálně do března 2017, což je prodloužení o půl roku. Také do něj budou zahrnuty i dluhopisy regionálních a municipálních jednotek, které na rozdíl od podnikových dluhopisů, o kterých se také uvažovalo, mají dostatečnou likviditu a také znamená dostatečný objem, který si ECB pro svoje nákupy představuje (především, co se týče německých aktiv). Posledním výsledkem jednání ECB o měnové politice je reinvestování v programů TLTRO za maturující aktiva v držení ECB v rámci tohoto programu. Včerejší rozhodnutí tedy stále nechává prostor pro další uvolňování měnové politiky eurozóny v březnu příštího roku, protože i dnes představená prognóza inflace byla revidována dolů o 0,1 bb. pro příští roky a stále tak na horizontu prognózy nedosahuje 2% inflačního cíle, který si ECB stanovila.

 

Menší uvolnění než bylo očekávání, které naznačuje tři možnosti, o jejichž pravdivosti se dozvíme v příštích dnech či týdnech. Došlo totiž buď rozštěpení rady guvernérů a tento spor zablokoval razantnější uvolnění měnové politiky. Další hypotézou je, že pracovní skupiny ECB došly k závěru, že měnová politika funguje podle očekávání a přijatá opatření budou dostatečná. Poslední možností je ponechání si jistého prostoru pro další kroky v budoucnu, protože jádrová inflace v eurozóně je persistentně nízká s nízkým růstem v příštích čtvrtletích. Ekonomové Société Générale tedy očekávají, že současná úroveň depozitní sazby není dolním limitem a že ani po snížení o dalších 10 bb v březnu příštího roku nebude dolní hranicí. Dále by na svém březnovém zasedání měla ECB podle očekávání ekonomů SG prodloužit jak program TLTRO o jeden rok, tak i QE až do konce roku 2017. Zrychlení nákupů samozřejmě stále zůstává jako možnost dalšího uvolnění měnové politiky, když by se odhad růstu inflace měl dále vzdalovat inflačnímu cíli.

Klíčovým problémem ECB ale podle ekonomů SG je vysoké riziko nedostatečné inflace a z toho vyplývající potřeby rozšířit program nákupu aktiv či změna celého rámce měnové politiky založené na 2% inflačním cíli.

 

Tento týden bude ekonomický kalendář v Evropě spíše prázdný, a tak trhy budou mít dostatek času na strávení kroku ECB z minulého týdne. V politické rovině do dění na trzích bude zasahovat zasedání euroskupiny, která bude řešit návrhy ohledně společného pojištění vkladů. Kromě toho bude euroskupina vyvíjet tlaky na Řecko a Portugalsko, aby dokončily svoje reformní úsilí a rozpočty pro příští rok. Ekonomický kalendář obsahuje zveřejnění HDP v EMU za třetí čtvrtletí, který by měl potvrdit prvotní odhad 0,3 % q/q, tažení především soukromou spotřebou. Průmyslová produkce v Německu by měla zrychlit, kdežto v případě Francie a Itálie očekávají ekonomové SG zpomalení. V Německu budou publikována i další data. Říjnová dynamika exportů a importů zpomalí, když bude vidět vliv skandálu VW a robustní růst amerického trhu bude pouze částečně kompenzovat slábnoucí asijský trh.

 

Americká data publikovaná v minulém týdnu nás opět posunula blíže k zvýšení sazeb, což ve svém vystoupení potvrdila i prezidentka Fedu J. Yellen. Její vystoupení podporují i čísla. Ostře sledovaná data z trhu práce totiž v minulém týdnu vykázala pozitivní výsledky. Středeční ADP report z trhu práce, který ukázal na vysoký počet nových pracovních míst v soukromém sektoru. Čtvrteční vyšší než očekávaný počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti totiž byl převážen lepším výsledkem tvorby pracovních míst, očekávaným růstem hodinových mezd a vyšší než předpokládanou participací na trhu práce.

 

V tomto týdnu se už pozornost plně zaměří na americký trh v očekávání rozhodnutí Fedu ohledně růstu úrokové míry, které bude projednáno na nadcházejícím zasedání 16. a 17. prosince. Ještě tento týden se ale dozvíme výsledek maloobchodních tržeb v listopadu, které podle ekonomů SG měly vzrůst o 0,3 % m/m, nejvyšší růst od července. Sílící trh práce bude potvrzen počtem volných pracovních míst v americké ekonomice, které dosáhne historické výše. To bude pravděpodobně poslední kapka v rozhodování FOMC o růstu sazeb, protože zmizí poslední náznak případné stagnace na trhu práce, a tak se dostane brzo do situace plné nezaměstnanosti. Mělo by to převážit i velmi utlumený vývoj v primárních cenových okruzích, když importní ceny by měly potvrdit klesající trend z minulého měsíce a v okruhu průmyslových cen se očekává stagnace.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.