Trh se zájezdy letos poroste zhruba o 15 procent. Čeští turisté se opět vrací do Turecka či Egypta

09:03 | Redakce W4T | Diskuze

Trh se zájezdy letos poroste zhruba o 15 procent, více si polepší velké cestovní kanceláře. Čeští turisté se opět vrací do Turecka či Egypta.

Ilustrativní obrázek
Foto: andy I

V případě Egypta letos padne hranice 300.000 českých turistů, loni do země vyjelo 245.000 Čechů. Přibývá také lidí, kteří cestují vícekrát během jednoho roku. Vyplývá to z údajů ERV Evropské pojišťovny.

Češi byli dříve zvyklí čekat na "last minute" zájezdy, které byly zpravidla cenově výhodnější. Loni i letos se ale situace změnila a lidé více nakupují dovolené s předstihem. Většina oblíbených destinací je proto podle údajů pojišťovny vyprodána ještě před začátkem hlavní turistické sezony. Poptávka po zájezdech je natolik silná, že ani není tlak na snížení ceny zbylých zájezdů, tedy last minute nabídek.

"Zájem o dovolené je letos obrovský, čemuž pomáhá celkově pozitivní ekonomická situace. Meziročně registrujeme přibližně čtvrtinový nárůst. Pro letošní sezonu je charakteristický návrat Turecka mezi tři nejžádanější destinace. V meziročním srovnání roste zájem o Tureckou riviéru ve stovkách procent," potvrdil Jan Bezděk z CK Fischer.

Exim tours měla ke konci dubna vyprodaných více než 40 procent kapacit nasmlouvaných na léto. "Celkově je objem last minute zájezdů v porovnání s rokem 2017 letos nižší, důvodem jsou velmi silné předprodeje (first minute), ceny jsou podobné s výjimkou Řecka, kde šly ceny nahoru o cca 15 procent," uvedl marketingový ředitel Stanislav Zíma.

"Na červen je last minute nabídka možná překvapivě o něco širší, než bude následně na prázdninové termíny, o které byl letos v předprodejích obrovský zájem a některé termíny, jako třeba první červencový týden, jsou v podstatě již skoro úplně vyprodané a z celé kapacity všech destinací zbývá už jen pár posledních míst," dodal Petr Šatný z CK Alexandria,.

Podle Evy Němečkové z Firo-tour jsou ceny zájezdů srovnatelné s loňským rokem. "Snažili jsme se navýšit kapacity na maximum, abychom mohli klientovi nabídnout dostatek zájezdů. Zákazník má z čeho vybírat, avšak u některých destinací je už výběr omezený, zvlášť v některých termínech nebo typech pokojů," dodala.

Přibývá také lidí, kteří cestují vícekrát během jednoho roku. "Střední třída dnes jezdí i na třetí a čtvrtou dovolenou ročně," řekl Vlastimil Divoký z ERV Pojišťovny. Za zahraniční cestu Češi průměrně utratí 13.140 korun. Mezi nejvyhledávanější destinace patří Chorvatsko, Řecko, Španělsko, Egypt a Bulharsko.

Češi loni vyjeli na rekordních 4,9 milionu cest do zahraničí. Kratších výletů, do tří přenocování, bylo 1,3 milionu. Víc cestovaly ženy. V obou případech je to nejvíc od roku 2011. Z delších cest 83 procent tvořily dovolené a rekreace, zbytek návštěvy příbuzných a soukromé návštěvy.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kolik cestovek prodává letošní zájezdy bez pojištění?

Ilustrativní obrázek

Hyatt Hotels otevře svůj první hotel v Řecku

Ilustrativní obrázek

6 procent CK je ohroženo úpadkem

Ilustrativní obrázek

Zájem Čechů o pobyty v hotelech, kam mají děti vstup zakázán, roste

Ilustrativní obrázek

Rekonstrukce hotelu Thermal za 580 milionů začne letos na podzim

Ilustrativní obrázek

Prague City Tourism se od července změní v akciovou společnostČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifickým regionem se nadále prolínají tenze mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Wall Street končí v zeleném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Americké sankce za Nord Stream 2 jsou na dohled

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.