Trh s fyzickou ropou je stále přesycen. Bude cena ropy podpořena prodloužením dohody OPEC?

10:00 | wa pe | Diskuze

Fyzický trh s ropou Brent dále oslabuje díky přílivu severoamerické ropy na evropský trh, upadající poptávce v Číně a pokračujícímu výprodeji zásob. Cena ropy začne opět klesat, pokud se OPEC nerozhodne jednat, varují analytici.

Ilustrační foto
Foto: Priwo

Ačkoli spekulace na další růst ceny ropy opět stoupají, fyzický trh jednoznačně naznačuje její hrozící pokles. Rostoucí nabídka ropy je dobře patrná především na spreadu červnových a červencových futures kontraktů ropy Brent, které v tomto týdnu poklesly na v tuto dobu neobvyklých -55 centů za barel, ještě před dvěma měsíci přitom byl spread v podstatě nulový.  Za této situace označované na trhu jako contango obchodníci očekávají pokles budoucí spotové ceny ropy.

 

zdroj: Bloomberg

Také spready na CFD (contract for difference) používané pro zajištění ceny ropy Brent na týden dopředu poklesly aktuálně na -1,84 USD za barel, což je nejnižší úroveň od listopadu minulého roku a odpovídá přibližně úrovním před uzavřením dohody OPEC o snížení objemu produkce. Ještě před týdnem se srovnatelné CFD obchodovaly se spreadem -0,50 USD za barel. 

Obchodníci s ropou potvrzují, že dohoda OPEC byla zpočátku úspěšná ve snaze zvýšit ceny ropy a snížit časové spready futures kontraktů, nicméně to mělo za důsledek výprodeje uskladněné ropy a zvýšení těžební aktivity v Severní Americe, což opět zahltilo fyzický trh s ropou.  

Na počátku dubna činil průměrný export severoamerické ropy za poslední čtyři týdny přibližně 706 000 barelů denně, což je 90% nárůst oproti stejnému období předcházejícího roku, vyplývá z údajů Energetické informační agentury (EIA). Jen během ledna až února se export ropy z USA do Evropy zčtyřnásobil na 178 000 barelů denně, jak uvádí agentura Bloomberg. K tomu je navíc potřeba připočíst pokles poptávky ze strany menších nezávislých rafinérií v Číně.

Vývoj na fyzickém trhu s ropou nyní s napětím sledují jednotliví zástupci OPEC a Ruska, kteří na svém plánovaném setkání 25. května budou rozhodovat o možném prodloužení své dohody o omezení těžby.  Zatímco Rusko naznačilo, že prozatím je příliš brzy spekulovat o možném prodloužení dohody, saúdskoarabský ministr energetiky, Khalid Al-Falih je této myšlence nakloněn stejně jako další blízkovýchodní producenti.

 

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

OPEC snížil prognózu poptávky po ropě v roce 2019

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy 13.6.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

DAX v úvodu mírně oslabuje

Ilustrativní obrázek

Německý DAX si díky automobilovému sektoru připisuje slušné zisky

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posilovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po otevření v plusu obchoduje na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.