Trh s audioknihami v ČR vzrostl v minulém roce o 14 %

17:03 | wa pe | Diskuze

Objem trhu s audioknihami loni proti roku 2016 vzrostl o 14 procent. Podle Asociace vydavatelů audioknih (AVA) tak pokračuje trend zaznamenaný v posledních letech ve výsledcích trhu v oblasti mluveného slova a audioknih.

Ilustrativní obrázek
Foto: sik-life

Ke stoupající tendenci pomáhá i každoroční udílení ceny Audiokniha roku, které se bude letos konat 3. května již popáté. ČTK o tom za AVA informoval Pavel Turner.

Celkový objem trhu vychází ze součtu hlášení fyzických a digitálních prodejů členských firem AVA s jeho následným přepočtem na koncové ceny včetně DPH. Jeho hodnota byla 127,73 milionu korun, proti roku 2016 tak jde o nárůst o zhruba 14 procent. V roce 2017 se celkem prodalo více než 300.000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova. Prodej fyzických nosičů, jehož podíl činil za uplynulý rok 62,3 procenta, je stále převažující formou distribuce. Podíl digitálního prodeje vykázal meziroční nárůst na 37,7 procenta.

"Kromě nárůstu zájmu o audioknihy mezi čtenáři - posluchači roste i počet vydaných titulů, což společně potvrzuje oblíbenost audioknih a kontinuální posun celého trhu," uvedla výkonná ředitelka AVA Jana Ohnesorg. Vydáno bylo celkem 240 titulů, což je zhruba o třetinu více než v roce předchozím.

Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byly v roce 2017 firmy OneHotBook (20,48 procenta), Supraphon (20,44 procenta) a Tympanum (18,6 procenta). Výrazný podíl mají ještě také Radioservis (16,14 procenta) a Albatros Media (12,67 procenta).

Vyhlášení Ceny AVA - O2 Audiokniha roku 2017 se bude konat na dosud neurčeném místě začátkem května. Vydavatelé celkově přihlásili za loňský rok 87 titulů. Loni porota vybírala z celkem 77 přihlášených audioknih. Nejúspěšnější audioknihou roku 2016 se stal Spalovač mrtvol vydavatelství AudioStory. Román z roku 1967 od Ladislava Fukse zvítězil v kategorii Absolutní vítěz, navíc si cenu pro nejlepšího interpreta odnesl herec Lukáš Hlavica a audiokniha byla vyhodnocena i jako nejlepší jednohlasá četba. Více informací se nachází na www.asociaceaudioknih.cz.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Reklamní trh v České republice vzroste do roku 2020 podle odhadů o 11 %

Ilustrativní obrázek

Výdaje na reklamu v rádiích a televizi vzrostly v ČR v prvním čtvrletí o 15 %

Ilustrativní obrázek

Britský soud dnes povolil úřadům prohlídku v sídle Cambridge Analytica

Ilustrativní obrázek

Český trh s audioknihami rostl v minulém roce takřka o šestinu

Podle průzkumu vedou prezidentští kandidáti Drahoš a Zeman

Ilustrační foto

Audioknihy jsou stále na vzestupu, letos by mohl trh dosáhnout objemu 130 milionů korunČti více
Ilustrativní obrázek

Banky začaly pokrývat akcie společnosti Avast, KB stanovila cílovou cenu až na 342 GBp za akcii

Ilustrativní obrázek

Fio banka: Zvyšujeme doporučení na akcie Kofoly z "akumulovat" na "koupit", cílovou cenu ponecháváme na 459 Kč

Ilustrativní obrázek

CED Group prodává část svého podílu v Kofole za 270 Kč za akcii

Ilustrativní obrázek

Aktuálně ke Kofole: CED oznámil cenu za akcii mezi 270-290 CZK

Ilustrativní obrázek

Konference ECB v Sintře se nese v holubičím duchu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza klesala méně než zahraniční trhy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.