Trh s audioknihami v ČR vzrostl v minulém roce o 14 %

17:03 | wa pe | Diskuze

Objem trhu s audioknihami loni proti roku 2016 vzrostl o 14 procent. Podle Asociace vydavatelů audioknih (AVA) tak pokračuje trend zaznamenaný v posledních letech ve výsledcích trhu v oblasti mluveného slova a audioknih.

Ilustrativní obrázek
Foto: sik-life

Ke stoupající tendenci pomáhá i každoroční udílení ceny Audiokniha roku, které se bude letos konat 3. května již popáté. ČTK o tom za AVA informoval Pavel Turner.

Celkový objem trhu vychází ze součtu hlášení fyzických a digitálních prodejů členských firem AVA s jeho následným přepočtem na koncové ceny včetně DPH. Jeho hodnota byla 127,73 milionu korun, proti roku 2016 tak jde o nárůst o zhruba 14 procent. V roce 2017 se celkem prodalo více než 300.000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova. Prodej fyzických nosičů, jehož podíl činil za uplynulý rok 62,3 procenta, je stále převažující formou distribuce. Podíl digitálního prodeje vykázal meziroční nárůst na 37,7 procenta.

"Kromě nárůstu zájmu o audioknihy mezi čtenáři - posluchači roste i počet vydaných titulů, což společně potvrzuje oblíbenost audioknih a kontinuální posun celého trhu," uvedla výkonná ředitelka AVA Jana Ohnesorg. Vydáno bylo celkem 240 titulů, což je zhruba o třetinu více než v roce předchozím.

Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byly v roce 2017 firmy OneHotBook (20,48 procenta), Supraphon (20,44 procenta) a Tympanum (18,6 procenta). Výrazný podíl mají ještě také Radioservis (16,14 procenta) a Albatros Media (12,67 procenta).

Vyhlášení Ceny AVA - O2 Audiokniha roku 2017 se bude konat na dosud neurčeném místě začátkem května. Vydavatelé celkově přihlásili za loňský rok 87 titulů. Loni porota vybírala z celkem 77 přihlášených audioknih. Nejúspěšnější audioknihou roku 2016 se stal Spalovač mrtvol vydavatelství AudioStory. Román z roku 1967 od Ladislava Fukse zvítězil v kategorii Absolutní vítěz, navíc si cenu pro nejlepšího interpreta odnesl herec Lukáš Hlavica a audiokniha byla vyhodnocena i jako nejlepší jednohlasá četba. Více informací se nachází na www.asociaceaudioknih.cz.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Český trh s audioknihami rostl v minulém roce takřka o šestinu

Podle průzkumu vedou prezidentští kandidáti Drahoš a Zeman

Ilustrační foto

Audioknihy jsou stále na vzestupu, letos by mohl trh dosáhnout objemu 130 milionů korun

Dezinformační weby mohou dosáhnout ročních příjmů z reklamy ve výši až 32 milionů korun

Šéf komise, co se zabývá Babišem a Přibilem: Svoboda médií už tu zase pokulhává. Svými vstupy dokonce možná narušují svobodnou politickou soutěž

Výdaje na internetovou reklamu v květnu v ČR meziročně vzrostly o 14 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Akcie Klondex posílily v premarketu o 58 procent

Ilustrativní obrázek

Vedení japonské centrální banky je pro pokračování v kvantitativním uvolňování

Ilustrativní obrázek

Akcie Hyundai Motors kvůli vadným airbagům oslabují

Ilustrativní obrázek

MasterCard se za určitých podmínek před kryptoměnami neuzavírá

Ilustrativní obrázek

Sherborne Investors získala podíl v Barclays PLC

Ilustrativní obrázek

SocGen zesiluje ve vyjednávání s Ministerstvem spravedlnosti USA

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.