Trh e-commerce se sbližuje s offlinem.

12:12 | E V | Diskuze

Nové zahraniční e-shopy si loni získaly důvěru Čechů

Ilustrativní obrázek
Foto: Martin Moc

Trh e-commerce naváže letos na rok 2019, ve kterém docházelo k intenzivnímu propojování online a offline prodeje. Očekává se ještě širší využití kamenných výdejních míst a zahraničních elektronických obchodů. Vyplývá to z analýzy českého a slovenského trhu, kterou provedla společnost Shopsys, jenž se soustředí na technologický vývoj a kontinuální rozvoj velkých B2C a B2B e-shopů na míru.

Stále rostoucí trh e-commerce má za sebou další úspěšný rok a vše naznačuje, že v následujících letech tomu nebude jinak. Jedním z hlavních trendů roku 2019 představovalo stále intenzivnější sbližování online a offline sféry, tedy zjednodušeně e-shopů a kamenných obchodů. Vznik potřeby nákupu určitého zboží či služby se u zákazníků stává stále častěji hůře identifikovatelným, a to dokonce i pro samotné koncové zákazníky. Na spotřebitele častěji působí mnoho faktorů v čele se sociálními sítěmi, v rámci nichž vzniká touha či potřeba. Proces, který je sám o sobě složitý a vzniká na různých kanálech, tak vede k určitému “spřátelení” online a offline prodeje. Je v podstatě jisté, že tento trend se bude v roce 2020 i dalších letech ještě prohlubovat.

Znatelně silnější pozici na českém trhu e-commerce si i během loňského roku získávali zahraniční hráči. Čeští zákazníci se rostoucím tempem učí nakupovat od takových gigantů, jako je Amazon, Alibaba anebo Wish. Nejviditelnější zájem zaznamenaly mezinárodní e-shopy v oblasti módy. Českému módnímu e-shopovému segmentu dlouho dominoval Zoot. Během loňského roku však trh ovládli mocní zahraniční konkurenti, kteří vstoupili na trh e-commerce v roce 2018. Mezi ně patří například Zalando či About You. “Noví hráči uspěli zejména díky intenzivnímu marketingu. Částky, které Zoot do svých kampaní vkládal průběžně po dobu let, investovaly zmíněné e-shopy během pouhých několika měsíců.” vysvětluje Lukáš Havlásek, CEO společnosti Shopsys a pokračuje: “Takový agresivní přístup vytváří tlak zejména na provozovatele menších a středních e-shopů, které se nejen tímto dostávají doslova do ohrožení.”

Trend v podobě proaktivního vyzvedávání objednaného zboží ze strany klientů, kteří jsou často nespokojeni s doručením až domů zejména z důvodu spolehlivosti, se potvrdil. Intenzivnější využití tak registrovaly výdejní místa jako Zásilkovna, Úloženka, etc. Jak se ukázalo, vlastní výdejnou se ovšem vyplatí pro malé a střední e-shopy disponovat pouze v případě, že tato dokáže zákazníkům přinést určitou přidanou hodnotu, jako například poradenství či servis. Růst využití kamenných výdejen bude pokračovat i v letošním roce.

Zdroj:Martin Moc
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Výpadky v dodávkách zboží pociťuje 40 % českých e-shopů, některé evidují až třetinový pokles obratu

Ilustrativní obrázek

Nejvíce e-shopů v Česku vzniká v lednu, až dvaapůlkrát více než jindy

Ilustrativní obrázek

Jaké nástrahy čekají e-shopy při expanzi do zahraničí?

Ilustrativní obrázek

Češi loni v e-shopech utratili rekordních 161 miliard

Ilustrativní obrázek

České e-shopy a Vánoce

Ilustrativní obrázek

Nespalte se při on-line nákupechČti více
Ilustrativní obrázek

Trh s garantovaným nájmem se za dva roky zpětinásobil. Do roku 2025 dosáhne obratu 5 miliard korun

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

DAX v úvodu mírně oslabuje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.