Třetina Čechů se před odjezdem na dovolenou obrací kvůli bezpečnosti na sousedy

12:12 | E V | Diskuze

Přestože letošní léto nahrává tomu trávit dovolenou spíše v tuzemsku, ani v takovém případě bychom neměli zapomínat na zabezpečení svého domova.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Více než třetina Čechů se před odjezdem obrací o pomoc na své sousedy.

Jako každé léto zůstanou mnohé české domy a byty prázdné. Část rodin nahradí pobyt u moře delší dovolenou v tuzemsku, mnozí pak stráví letní měsíce na chatě. Jedním z oblíbených opatření před delším odjezdem je požádat o dohled nad domácností své sousedy. A právě to dělá více než třetina Čechů (36 %).

Tuto možnost využívá hlavně starší populace, mladší jsou však rezervovanější. Zatímco v generaci nad 55 let si se sousedy vypomáhá téměř polovina oslovených, mezi mladými je to výrazně méně. V generaci dvacátníků žádá sousedy o pomoc jen každý čtvrtý,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Nejčastěji se lidé na sousedy spoléhají s vybíráním pošty (65 %) a zaléváním květin (60 %). Zhruba polovina (55 %) pak nechává u sousedů klíče a žádá je o kontrolu své nemovitosti před zloději. Časté bývá také vzájemné hlídání domácích mazlíčků (47 %).

Právě zanechání klíčů u někoho poblíž bydliště je důležité. Občasná namátková kontrola totiž může zabránit nechtěným návštěvám zlodějů. Pokud se chcete vyhnout dalším nenadálým situacím, je také dobré vypnout přívod vody, vypojit elektrické spotřebiče ze zásuvek a pečlivě zkontrolovat, zda jsou dobře zavřená všechna okna. Kontrolu zasluhuje také lednice nebo spíž, kde by se mohlo zkazit zapomenuté jídlo.

Kdo se chce rekreovat v klidu, měl by zvážit investici do trvalejších opatření proti vloupání, především do bezpečnostních oken a dveří včetně kvalitních zámků. Pro tyto účely lze využít třeba stavebko, které je pro zvelebování domácnosti nebo zvýšení jejího zabezpečení ideální volbou,“ doplňuje Lenka Molnárová.

Zajistit proti vloupání je přitom nutné také chatu či chalupu. Jen přibližně polovina rekreačních objektů je vybavena bezpečnostním zámkem, třetina okenicemi nebo mřížemi, jen osmina má bezpečnostní dveře a alarm pouze asi každý desátý,“ uzavírá Ladislav Bělina, produktový ředitel Slavia pojišťovna.


1. Obracíte se před dovolenou na sousedy s prosbou o dohled nad vaší domácností, až budete pryč?

2. Na čem se obvykle se sousedy domlouváte?

Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 000 respondentů (u 2. otázky 361 respondentů – ti, kdo se domlouvají se sousedy).

 

O Raiffeisen stavební spořitelně

Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje v České republice stavební spoření a výhodné úvěry na rekonstrukce, modernizace i pořízení bydlení. Na český trh vstoupila v roce 1993 jako první stavební spořitelna, ještě pod jménem AR stavební spořitelna a.s. Je součástí Raiffeisen, největší soukromé finanční skupiny působící na rakouském trhu, jejíž tradice sahá až do roku 1862.

Provozuje širokou síť poradenských míst na území celé České republiky a je spolehlivým partnerem pro řešení nejen bytových potřeb. Její finanční poradci klientům poskytují komplexní finanční poradenství v otázkách bydlení, zajištění života, majetku, rodiny i zabezpečení na stáří.

 

Zdroj:Martin Moc, WS Czech
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Homestaging aneb Jak zvýšit cenu a atraktivitu nemovitosti

Ilustrativní obrázek

Rekordní konec roku – MONETA hlásí mimořádný zájem o hypotéky

Ilustrativní obrázek

Ceny nemovitostí v Evropské unii nadále rostou. Může za to i nedůvěra v budoucnost

Ilustrativní obrázek

Ceny nemovitostí i úrokové sazby hypoték v roce 2021 porostou. Pokles cen se čeká v centru Prahy

Ilustrativní obrázek

Úvěr na rekonstrukci od RSTS bez poplatku za sjednání

Ilustrativní obrázek

Pozor na právní vady před prodejem nemovitostiČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX obchoduje na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v zeleném, ztrácela Čína

Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX stahuje úvodní ztráty

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, Čína představila lepší než očekávaný HDP za 4Q

Ilustrativní obrázek

I přes loňské propady zvítězili investoři do akcií. Co jim letos dělá vrásky?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.