#TradeWar: Dvojsečné zbraně terakotové armády

19:37 | Redakce W4T | Diskuze

Čína v obchodním sporu se Spojenými státy nemá po ruce „jaderné zbraně“, tedy alespoň takové, které by více neublížily samotné Číně, píše Tom Holland, komentátor deníku South China Morning Post.

Ilustrativní obrázek
Foto: AK Rockefeller

Všechna mnohokrát zmiňovaná „červená tlačítka“, která mají čínské autority k dispozici, může Trumpova administrativa relativně snadno neutralizovat, či by jejich efekt stejnou či větší silou zasáhl také Čínu – kroky proti americkým firmám by bolestivě zasáhly jejich čínské partnery (joint ventures), obchodní přebytek s USA zároveň znamená, že v celním soupeření za delší konec provazu tahají Spojené státy.

Stálicí mezi těmito obavami (či pro některé nadějemi) je možnost, že Čínská lidová banka a státní fondy odprodají své rezervy amerických státních dluhopisů. Pokud by tyto dluhopisy odprodávali postupně, pravděpodobně by tyto dluhopisy absorbovali soukromí investoři.

Přes všechny divoké historky totiž, ač největší investor, Čína drží pouze 5,6% amerických vládních dluhopisů. Letošní opakovaný pokles sazeb 10-ti letých dluhopisů od hranice 3% ukazuje, trh je výměnou za byť jen o trochu vyšší výnos ochotný absorbovat velké množství dluhopisů.

V případě toho, že by Čína prodala všechny své americké dluhopisy naráz, trh by vyschl, což by vyslalo sazby prudce směrem vzhůru. I tato možnost má citelný háček – v takové situaci by pravděpodobně zasáhl Fed, což by v podstatě znamenalo, že americká vláda kupuje se slevou svůj dluh zpět – jinými slovy, Čína by umožnila splnění jednoho z předvolebních slibů Donalda Trumpa.

Vše navíc jistí zákon o ekonomický nouzi z roku 1977, který dává presidentovi pravomoc zmrazit Čínou vlastněné dluhopisy na dobu neurčitou…

Zdroj:Jan Žemlička, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 21.5.2019

Ilustrativní obrázek

Čínský Shanghai Composite prudce posílil

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k obchodním válkám a propadům na trzích

Ilustrativní obrázek

Donald Trump údajně hodlá navýšit cla na čínský dovoz, Čína uvažuje o ukončení vyjednáváníČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k aktuálnímu vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Frankfurtské akcie zahajují čtvrteční seanci poklesem

Ilustrativní obrázek

Hlavní asijsko-pacifické akciové indexy končí v červeném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely mírně v červeném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Wall Street oslabuje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.