Trader se svěřil: Při posledním výprodeji jsem přišel o svěřené peníze klientů a tři roky usilovné práce

13:43 | Ne Ro | Diskuze

The VelocityShares Daily Inverse VIX Short Term ETN (XIV) byl založen proto, aby dával obchodníkům možnost vsadit si proti nárůstu volatility. Čím klidnější byly trhy, tím tučnější byl zisk. Až jednoho dne...

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

XIV ještě nedávno představoval velice dobrou příležitost, jak profitovat ze stále rostoucího býčího akciového trhu ve Spojených státech. Všechno se ale změnilo ve chvíli, kdy začal na akciovém trhu jak v USA tak i jinde po světě výprodej. Smrtelnou ránu obdržel XIV v pondělí, kdy se index Dow Jones Industrial Average (DJIA) dal na rekordní ústup. XIV zareagoval na tento výprodej akcií na americkém trhu a během několika málo hodin upsal 90 % ze své někdejší hodnoty.

Snad nikde jinde nebyla bolest z plošného výprodeje na akciovém trhu tak hmatatelná, jako ve skupině Reddit Trade XIV, která čítá něco málo přes 1800 členů. Jeden z nich se v kyberprostoru pod nickem Lilkanna svěřil se svou novou trpkou zkušeností. Napsal totiž:

"Přišel jsem o 4 milióny USD, 3 roky práce i o svěřené peníze dalších lidí... Mám se jít zabít?"

"Jistěže ne!", odpověděli účastníci chatu spontánně. Pak ale chtěli vidět nějaký důkaz, že mluví pravdu.

A tak Lilkanna zveřejnil následující screenshot:

Zdroj: MW

Teď už nikdo nepochyboval, že mluví pravdu. "To je šílené! Jak se něco podobného mohlo stát?", divili se. Tu Lilkanna začal vyprávět, jak před lety začínal investovat s 50 tisíci dolary, které získal z armádní služby plus menšího dědictví. Během tří následujících let se pak z 50 tisíc USD dostal na 4 milióny USD, z čehož údajně 1,5 miliónu USD mu svěřily osoby, které chtěly investovat a věřily mu. Šlo prý vesměs o přátele a rodinné příslušníky. Investované peníze rostly a rostly a vše se zdálo být naprosto skvělé. Až do minulého týdne. "Všechny plány do budoucna, všechno je pryč. Všechno!", naříkal zoufalý Lilkanna na Reddit chatu.

Poté, co se Lilkanna na chatu se svým investorsky tragickým finišem svěřil, nasledovala vlna reakcí, v nichž ho někteří ať už z toho či onoho důvodu odsoudili a zlomili nad ním hůl; jiní pro něj hledali slova útěchy.

Krásný a povzbudivý komentář napsal uživatel UNooblPro: "Dnes se Ti zdá, jakoby byl všem dnům konec. Ale věř, že zítra opět vyjde slunce a vše se postupně zlepší. Člověče, pokud se Ti podařilo z 50 tisíc startovního kapitálu během tří let vytřískat 4 milióny, tak jsem naprosto přesvědčen o tom, že se Ti ztracené peníze podaří v dohledné době vydělat zas. Jen se musíš poučit z lekce, kterou Ti teď osud nadělil a vše bude ok. Může to znít jako klišé, ale tak to prostě je." 

Snad uživateli Lilkanna ona útěšná slova pomohla. Vypadá to totiž, že XIV se z toho asi už nevzpamatuje. Jeho provozovatel, banka Credit Suisse, totiž v úterý oznámila, že 20. února 2018 bude posledním dnem, kdy se XIV bude obchodovat, než dojde k jeho likvidaci.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Revoluční změny v akciovém indexu S&P 500

Ilustrativní obrázek

Krize kolem turecké liry vysílá šokové vlny napříč rozvíjejícími se trhy

Ilustrativní obrázek

Bitcoin zažívá renesanci. Cena přesáhla 8200 dolarů

Ilustrativní obrázek

Americké akcie oslabí až o 30 procent, varuje uznávaný kontrariánský investor Mark Mobius

Ilustrativní obrázek

ETF navázané na ruské akcie oslabují v reakci na Trumpovy hrozby možného útoku v Sýrii

Ilustrativní obrázek

ETF sledující ruské akcie výrazně klesajíČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v červených barvách

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie končí týden na nových historických maximech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.