Toyota otestuje v Los Angeles svůj vodíkový nákladní vůz

12:41 | wa pe | Diskuze

Automobilka Toyota začne od tohoto měsíce v Los Angeles s testy svého nákladního vozu poháněného vodíkovým palivovým článkem.

Ilustrační foto
Foto: Intel Free Press

Po osobním voze na vodík Toyota Mirai se japonská automobilka pokouší zhodnotit potenciál tohoto čistého pohonu také v oblasti přepravy nákladu. Prototyp speciálně upravený pro převoz těžkého nákladu bude otestován na trase mezi přístavem Los Angeles a Long Beach, místními skladišti a nádražími.

Automobilka očekává, že její nákladní vůz na vodík denně ujede 322 kilometrů, přičemž později budou následovat i delší trasy. Během dosavadních testů již stroj vybavený 670 koňskými silami urazil 6 437 kilometrů s nákladem až 36 tun. V rámci aktuálního příklonu automobilek k pohonům šetrným k životnímu prostředí palivové články na vodík zatím výrazně prohrávají s elektromobily.

zdroj: CAR CHNL

Důvodem je především vyšší technologická náročnost výroby a nedostatečně vyspělá infrastruktura pro praktický provoz těchto vozidel. Mezi nejvýraznější kritiky vodíkových vozů se řadí například výkonný ředitel Tesla Inc., Elon Musk, který poukazuje především na energeticky náročnou konverzi vodíku. 

Přesto především japonské automobilky investují do vývoje vodíkových palivových článků značné sumy. Vedení Toyota věří, že v budoucnu se podaří náklady na produkci vodíkových vozů výrazně snížit. Automobilka plánuje vybudování vozového parku nákladních vozů a v únoru dodala první autobus na vodík službě městské hromadné dopravy v Tokiu.

Během konání olympijských her v roce 2020 by ulicemi japonské metropole mělo křižovat 100 těchto autobusů.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.