Top zlaté mince světa, část 3

08:40 | V Z | Diskuze

 

6) Australské zlaté mince Kangaroo

Austrálie začala razit moderní zlaté investiční mince v roce 1987 prostřednictvím Perthské mincovny. Dvacetičtyřkarátové mince dosahují ryzosti 99,99 %. Zpočátku byly označovány jako Australian Nugget. Do roku 1990 každý ze čtyř formátů (jedna unce, půl unce, čtvrt unce a desetina unce) nesl jiný design. Od roku 1990 mají australské zlaté mince na rubu klokana, i když oficiální název byl změněn na Australian Kangaroo až v roce 2008. Podobně jako u čínských mincí Panda, design rubu australských mincí Kangaroo se od roku 1990 každý rok mění. Mince jsou tak poptávaným artiklem jak mezi sběrateli, tak mezi investory. Australská Perthská mincovna nedávno potvrdila své schopnosti, když vyrobila největší zlatou minci na světě – čtyřiadvacetikarátovou tunovou minci.

Od roku 1996 Perthská mincovna vydává zlaté mince série Australian Lunar. Tyto mince mají každý rok nový design v závislosti na znameních zvěrokruhu. K dalším zajímavostem patří, že mince série Lunar jsou raženy ve více velikostech (9) než jakékoli jiné investiční mince a jejich množství je omezeno, což zvyšuje sběratelskou hodnotu.

 

7) Rakouské zlatá mince Philharmoniker

Rakouské zlaté mince Wiener Philharmoniker (Vídeňský filharmonik), poprvé vyražené v roce 1989, možná do hry vstoupily později, ale pozdní nástup si více než vynahradily svou kreativitou. Mince, skládající poctu Vídeňskému filharmonickému orchestru, klade důraz na dědictví Vídně jakožto města hudby. Mince Philharmoniker zobrazuje několik hudebních nástrojů a je považována za jednu z nejkrásnějších, které kdy byly stvořeny. Mince jsou čtyřiadvacetikarátové (ryzost 99,99 %) a jsou k dispozici ve čtyřech rozměrech. Nejoblíbenější položkou je jednouncová mince, následována mincí o hmotnosti 1/10 unce, ¼ unce a poloviny unce. Zlatá mince Vídeňský filharmonik je nejpopulárnější investiční mincí v Evropě.

K dalším oblíbeným zlatým mincím po celém světě patří britské Sovereign a Britannia či mexická mince Libertad. Tyto mince však nejsou ani zdaleka tak rozšířené či dostupné, aby se mohly kvalifikovat na náš seznam nejvhodnějších zlatých investičních mincí. Ať již se rozhodnete koupit jakoukoli zlatou minci, dejte si pozor, aby prémie, kterou platíte nad spotovou cenu byla vůči obsahu zlata co nejnižší. Protože nakonec záleží výhradně na zlatu…

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

Lepší než nákup zlata? Těžaři jsou lákavou investicí

Ilustrativní obrázek

Trh se vzácnými historickými mincemi v ČR překročil hranici půl miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Cena zlata dnes zaznamenala nové letošní minimum. Konkurencí je držení amerických dluhopisů

Ilustrativní obrázek

Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí kleslaČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.