Top zlaté mince světa, část 2

08:40 | V Z | Diskuze

 

3) Kanadské zlaté mince Maple Leaf

Kanaďané v sedmdesátých letech jako první rozeznali potenciál představovaný obrovskou popularitou Krugerrandů a vstoupili na toto pole v roce 1979 ve velkém stylu. Nestačilo jim Jihoafričany jednoduše napodobit. Namísto toho Kanadská královská mincovna představila zlaté investiční mince Maple Leaf. Jde o první čtyřiadvacetikarátové (99,9 %) investiční mince moderní éry. Obsah zlata byl v roce 1982 dále zvýšen na 99,99 % a v roce 1998 dokonce na 99,999 %. Maple Leaf je nejoblíbenější 24K zlatou mincí na světě a v oběhu je podle odhadů asi 40 milionů kusů.

Nejpopulárnější variantou je mince o hmotnosti 1 trojské unce s obsahem zlata 99,99 % (asi 55 % celkového objemu). K dispozici jsou i v jiných velikostech: půl unce, čtvrt unce, desetina unce a dvacetina unce. Kanadská královská mincovna rovněž nabízí jednouncové mince Maple Leaf s obsahem zlata 99,999 %.

 

4) Čínské zlaté mince Panda

Čína má velmi bohatou historii a před téměř třemi tisíci lety v ní vznikla první forma peněz. Do výroby moderních zlatých investičních mincí se Čína pustila v roce 1982, kdy Ústřední čínská mincovna (CGCI) představila 24K (99.9 %) zlaté mince Panda ve čtyřech velikostech: 1 unce, půl unce, čtvrt unce a desetina unce. V roce 1983 čínská mincovna rozšířila nabídku o mince o hmotnosti dvacetiny unce a 1 g – šlo o první investiční mince této velikosti.

Zřejmě největší novinkou však bylo rozhodnutí vyrazit na rub mince každý rok nový motiv. Mince Panda se tak staly zároveň sběratelským předmětem i investičními mincemi – šlo o první kombinaci tohoto druhu. Čína je v současnosti největším producentem zlata na světě s ambiciózními domácími i mezinárodními růstovými plány. Cílem čínské vlády je nashromáždit co nejvíce zlata. Čína své zlaté rezervy oficiálně nevykazuje, ale podle odhadů odborníků se vyrovnají 8 133 tunám, které drží ve svých rezervách Spojené státy americké. Pokud se Čína skutečně hodlá stát kandidátem na rezervní měnu s podporou zlata, mohl by význam čínských mincí Panda potenciálně ještě vzrůst.

 

5) Zlaté mince American Eagle

Zlatá mince American Eagle byla poprvé nabídnuta v roce 1986 ve čtyřech různých velikostech (1 unce, půl unce, čtvrt unce a desetina unce) s ryzostí 22 K. Podobně jako u tureckých mincí Republika, ryzost 22 K (tj. smíchání s tvrdšími slitinami) dodává mincím American Eagle odolnější a kovovější povrch, který snižuje opotřebení v oběhu. V roce 2006 byla představena další alternativa – čtyřiadvacetikarátová zlatá investiční mince American Buffalo.

Mincovna Spojených států amerických patří k předním světovým producentům mincí. Americký trh se zlatými mincemi je jedním z největších na světě a USA mají nejvyšší oficiálně vykázané rezervy zlatých mincí na světě. Mince American Eagle jsou proto oblíbenou investiční mincí i mimo hranice USA.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

Lepší než nákup zlata? Těžaři jsou lákavou investicí

Ilustrativní obrázek

Trh se vzácnými historickými mincemi v ČR překročil hranici půl miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Cena zlata dnes zaznamenala nové letošní minimum. Konkurencí je držení amerických dluhopisů

Ilustrativní obrázek

Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí kleslaČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.