Top zlaté mince světa

08:40 | V Z | Diskuze

Pokud jste se rozhodli koupit zlaté mince, avšak nejste si jisti, které si vybrat, náš článek by Vám měl zodpovědět všechny otázky. Tato analýza se soustředí na zlaté investiční mince a nezabývá se vzácnějšími historickými sběratelskými (numismatickými) zlatými mincemi.

Foto: Public Domain

 

1) Zlaté mince Turecké republiky

Pro mnohé může být tato informace překvapivá, ale Turecko v uplynulé dekádě vydalo zdaleka nejvíce zlatých mincí mezi všemi státy. Tureckým zlatým mincím se říká „Republika“, podle tureckého slova „Cumhuriyet“, a jsou nabízeny ve dvou podtypech: Meskuk (standardní) a Ziynet (ozdobná). Oblíbené jsou především mince Ziynet, protože turečtí občané jsou zvyklí si je kupovat často jako dárky, prakticky pro všechny příležitosti od narození dítěte přes obřízku, promoci, zahájení či ukončení vojenské služby, zasnoubení až po svatbu. Turecko rovněž využívá zlatých mincí k ukládání hodnoty v boji proti inflaci kvůli masivní inflaci a finanční krizi, kterou země zažila na začátku tohoto tisíciletí. Aktuálně je hrozba vysoké inflace v Turecku opět na pořadu dne a je možné, že se poptávka po těchto mincích bude zvyšovat.

Turecko rovněž těží z toho, že se v něm nachází jedna z největších krytých tržnic na světě, Velký bazar v Istanbulu. Na tomto trhu se nachází přes 3 000 obchodů, z nichž mnohé prodávají a nakupují zlato či šperky. Tak je zajištěna jejich stálá dostupnost a likvidní trh s příplatky, které patří k nejnižším na světě. Vysoká poptávka po tureckých mincích přichází rovněž z Blízkého východu. Tento region jednoduše nabízí jistotu, že vždy narazíte na ochotné kupce či prodejce. Obchodování je ještě usnadněno tím, že Turecko má velmi tolerantní přístup k využívání zlata k platbám místo peněz. Používání zlata není zdaňováno ani nijak omezováno. Bankovní sektor otevřeně využívá zlato a nahlíží na něj stejně jako na peníze. Turecké banky nabízejí celou řadu služeb, např. zlaté účty či úschovu zlatých šperků i s možností jejich převedení na ekvivalent v hotovosti na bankovním účtu, zlaté bankomaty a další inovativní služby. První zlaté mince v moderní éře byly vyraženy Turecku roku 550 před Kristem. Turecko tedy historicky patří mezi zlaté velmoci světa.

K nevýhodám pro zahraniční investory do zlata patří omezená dostupnost tureckých zlatých investičních mincí na mezinárodních trzích a jejich neortodoxní hmotnost. Zatímco většina dnešních moderních mincí ve světě je nenominována v trojských uncích, turecké mince (jejich ryzost dosahuje 22K, tj. 91,7%) mají hmotnost 7,216 gramů brutto, či násobky, a čistý obsah zlata činí 6,615 gramů. Turecké zlaté mince (jak standardní, tak ozdobné) jsou k dispozici v pěti různých velikostech. Mince s obsahem čistého zlata 6,615 gramů je často nazývána „celá“ mince nebo 1 lira. Zbývající čtyři mince jsou následující: čtvrtlira, půllira, dvouapůllira a pětilira (každá z těchto mincí je příslušným zlomkem či násobkem „plné“ mince s příslušnou brutto hmotností i čistým obsahem zlata). Nejoblíbenější z celé sady jsou čtvrtinové a celé mince Ziynet (ozdobné) a celé mince Meskuk (standardní). Mince Ziynet mají obvykle na okraji přiletovaný háček, aby bylo možné si je při svatebních obřadech a oslavách obřízky připnout na oblečení. Turecká státní mincovna udává, že je schopna vyrazit 1,5 tuny zlatých mincí týdně. Výroba je nyní tlačena na maximum. Údaje z ledna 2013 uvádějí, že v tomto měsíci bylo vyraženo celkově 10 tun nových zlatých mincí (v porovnání s pouhými 2,1 tunami v roce 1991 jde o zjevný rapidní nárůst poptávky).

 

2) Jihoafrické zlaté mince Krugerrand

V roce 1970 Jihoafrická republika kontrolovala 62 % celosvětové výroby zlata, nebo dokonce plných 80 %, pokud nebereme v potaz komunistický blok, který tehdy těžil své vlastní zlato. Prominentní pozice zemi umožnila předvídat a diktovat budoucnost trhu se zlatem. S očekávaným koncem zlatého standardu (krytí hodnoty měny zlatem) se společnost Rand Refinery (největší zpracovatel zlata na světě) rozhodla, že by bylo dobré začít vyrábět moderní zlaté investiční mince pro veřejnost. Společnost měla za to, že po letech, kdy bylo v mnoha zemích a teritoriích zakázáno vlastnictví zlata, by po zrušení zlatého standardu (k němuž došlo v roce 1971) bylo dobré uspokojit vysokou poptávku po zlatě formou zlatých mincí. V roce 1968 tak byly vyrobeny první moderní zlaté investiční mince o hmotnosti 1 trojské unce. V roce 1970 byly uvedeny do oběhu pro veřejnost. V sedmdesátých letech držela Jižní Afrika na výrobu zlatých mincí fakticky monopol. Mince byly raženy pouze o hmotnosti jedné trojské unce, jak je známe dnes. Nakonec si úspěchu této formy zlata všimly i jiné země a začaly razit své vlastní mince.

V současnosti zaujímá JAR ve výrobě zlata výrazně méně dominantní postavení. Na jihu černého kontinentu se v současnosti těží pouze 8 % globálního objemu zlata. Mince Krugerrand je však stále pevně vryta v srdcích investorů do zlata, díky své historii a jedinečnému postavení. Krugerrand zůstává nejrozšířenější moderní zlatou mincí a její podíl na celkovém objemu mincí vyrobených od roku 1970 dosahuje asi jedné pětiny.

Mince je pojmenována po Paulu Krugerovi, který byl prezidentem Jihoafrické republiky v letech 1883 až 1902. Od roku 1980 byly postupně uvedeny mince dalších velikostí (1/2 unce, ¼ unce a 1/10 unce), které nyní tvoří 20 % z celkového počtu asi 60 milionů existujících mincí Krugerrand. Zlaté mince Krugerrand mají všechny stupeň ryzosti 22K a jsou obecně uznávané, částečně díky symbolu antilopy vyraženému na rubu každé mince.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

Lepší než nákup zlata? Těžaři jsou lákavou investicí

Ilustrativní obrázek

Trh se vzácnými historickými mincemi v ČR překročil hranici půl miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Cena zlata dnes zaznamenala nové letošní minimum. Konkurencí je držení amerických dluhopisů

Ilustrativní obrázek

Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí kleslaČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.