Top onkologické léky a akcie roku 2017

05:56 | Ne Ro | Diskuze

Akcie biotechnologických společností jsou notoricky riskantními podniky. Výsledky biotechnologických firem jsou nejisté a často ve finále horší, než trhy očekávaly. Některým biotechnologickým společnostem se ale podaří na trhu prorazit a sklidit za to obrovský úspěch. Investoři pak vydělají velké peníze.

Ilustrační obrázek
Foto: NIAID

I v rámci sektoru biotechnologických společností se dá tu a tam najít společnost, které se daří a která investorům nabízí relativně spolehlivé zisky. Analytici vybrali top biotechnologické akcie, zaměřené na onkologická onemocnění, které by měly v letošním roce 2017 zaznamenávat ten nejlepší růst. Tady jsou:

Celgene Corp.

Léčivo na rakovinu krve, Revlimid od společnosti Celgene Corp. prošlo během posledních několika let obří expanzí a z Celgene Corp. učinilo jednu z nejrychleji rostoucích společností v rámci biotechnologického sektoru. První souhlas FDA Celgene Corp. obdržela v roce 2005 a od té doby masivně zvýšila počet konzumentů svých léčiv. Jedná se o lidi trpící na myelomy a na další hematologické poruchy. Revlimid je na trhu již okolo deseti let. Přesto jeho tržby loni vzrostly o dalších 20 % na 6,97 miliard USD.

I v příštích letech lze očekávat celkový růst tržeb Celgene. V roce 2013 obdrželo souhlas FDA léčivo Pomalyst, a to pro následnou léčbu myelomů. Loňské tržby u tohoto léčiva činily závratných 1,31 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 33 %.

Mimoto se společnost Celgene zaměřuje na rozvíjení dohod o spolupráci s více než tuctem různých společností, soustřeďujících se na vyvíjení nových léčiv pro léčbu rakoviny a dalších chorob. Takto získává Celgene prostor na vývoj vlastních léčiv a na sledování nových zajímavých trendů v rámci onkologického výzkumu.

Ačkoli je nemožné jednoduše předpovědět, kolik z těchto investičních počinů nakonec v budoucnu přinese patřičné ovoce, rozhodně lze akcie Celgene považovat za aktuálně skvělou příležitost k nákupu. Tržby z léčiv Celgene totiž rostou závratným tempem a podle základního scénáře předpovědi by měly vygenerovat během příštích pěti let roční růst ve výši 22,3 %. Současná poměr P/E se u akcií Celgene pohybuje na "pouhém" 17násobku očekávaných zisků, což by odpovídalo tak společnosti s polovičním růstem, než jaký vykazuje Celgene.

Gilead Sciences Inc.

Gilead Sciences Inc. (GILD) posledních pět let rostla tempem okolo 30 %. Tato biotechnologická či farmaceutická společnost je lídrem v léčbě retroviru HIV a vlastní i úspěšné léčivo na léčbu žloutenky typu C. Zisk na akcii sice klesá, nicméně analytici i společnost sama předpovídají, že letos dojde v tomto ohledu k obratu, který potrvá až do roku 2019.

Exelixis Inc.

Exelixis Inc. (EXEL) je společností zaměřenou na péči o pacienty nemocné rakovinou. Nabízí léčiva proti tumorům včetně léčby rakoviny ledvin. Tato společnost standardně oznamuje kladná překvapení, týkající se dosažených výsledků hospodaření. Výhled společnosti naznačuje, že by Exelixis mohla v letošním roce dosáhnout více než 110% růstu. Investory před časem potěšilo, když Exelixis uzavřela licenční dohodu s Takeda Pharmaceuticals (TKPYY), jelikož vyvíjené léčivo na rakovinu jater by záhy mohlo ukončit fázi klinického testování.

Enzo Biochem Inc.

Enzo Biochem Inc. nabízí onkologické, diabetologické, kardiologické a infekční terapie. Tržní kapitalizace společnosti od roku 2014 stabilně rostla a aktuálně činila 316,16 miliónů USD.

Jazz Pharmaceuticals PLC

Jazz Pharmaceuticals PLC (JAZZ) je společností specializující se na spánkové a hematologické poruchy. Za poslední tři roky vykazuje roční růst 20 %. Jazz Pharmaceuticals PLC vyvinula nové léčivo na léčbu leukémie, které letos získalo souhlas FDA. Lze očekávat, že se společnosti podaří zajistit si souhlas FDA i u léčiv, zaměřených na narkolepsii a spánkovou apnoe.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.