Jak koupit akcie. Technická analýza a její TOP 7 indikátorů

19:25 | V Z | Diskuze

Indikátory se v rámci technické analýzy používají k zjištění podrobností o nabídce a poptávce. Tyto ukazatele (např. objemové) potvrzují cenové pohyby a kvantifikují pravděpodobnost, s níž daný pohyb akcie nebo měny bude pokračovat. Indikátory technické analýzy lze využít k obchodování, protože poskytují signály ke koupi či prodeji cenných papírů. V našem článku se podrobně zaměříme na tyto důležité prvky technické analýzy a prozkoumáme oscilátory a indikátory.

Foto: Gerd Altmann

 

Indikátor OBV (on-balance bolume)

Indikátor OBV (on-balance volume) porovnává změny objemu, tj. nárůst i pokles, cenných papírů vůči jejich ceně v průběhu času. Tento jednoduchý indikátor kvantifikuje celkový kumulativní objem přičtením či odečtením objemu za dané období, v závislosti na cenovém vývoji. Kombinuje tedy vývoj objemu a ceny. Hlavním předpokladem modelu je myšlenka, že změna objemu předchází změně ceny. Pokud tedy roste u určitého cenného papíru indikátor OBV, je to signál, že poroste jeho cena.

 

Indikátor Akumulace/Distribuce (A/D)

Jedním z nejčastěji využívaných indikátorů toku peněz ve vazbě na cenné papíry je indikátor akumulace/distribuce (A/D). Tento indikátor se podobá ukazateli on-balance volume, avšak místo ceny daného cenného papíru v okamžiku ukončení obchodování bere v potaz rovněž rozsah, v němž se cena pohybovala po celou seanci. Poskytuje tedy přesnější obraz o finančních tocích než indikátor OBV. Pokud indikátor roste, vysílá signál o rostoucích nákupních tlacích a indikátor se pohybuje v horní polovině rozmezí. Pohyb směrem dolů naopak signalizuje tlak na prodej.

 

Indikátor Average Directional Index (ADX)

Průměrný směrový index (average directional index, ADX) je trendový index pro měření síly a setrvačnosti stávajícího rostoucího či klesajícího trendu. Indikátor se přitom zaměřuje především na setrvačnost trendu, nikoliv jeho směr. Pokud index ADX přesahuje 40 bodů, jde o silný trend, ať již růstový či klesající. Extrémně vysoké hodnoty znamenající prudký růst jsou poměrně vzácné, na rozdíl od nízkých hodnot. Když se index ADX pohybuje na úrovni pod 20 bodů, je trend považován za slabý či prakticky neexistující.

 

Indikátor Aroon

Oscilátor Aroon Indikátor Aroon se používá především k určení směru trendu a ke stanovení síly nastoleného trendu.  Indikátor lze rovněž použít ke zjištění okamžiku, kdy začne nový trend. Indikátor se skládá ze 2 částí. První částí je linie Aroon Up a druhou částí je linie Aroon Down. Pokud se Aroon Up pohybuje nad linií 70 a zároveň se Aroon Down pohybuje pod linií 30, pak je indikátorem signalizován silný rostoucí trend. Pokud se Aroon Down pohybuje nad linií 70 a zároveň se Aroon Up pohybuje pod linií 30, pak je indikátorem signalizován silný klesající trend.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.