Top 10 světové akcie přinášející nejvyšší hodnotu. Proč mezi ně nepatří akcie Apple?

06.05.2016 13:16 | V Z | Diskuze

V žebříčku akcií z celého světa, které vytvářejí pro akcionáře nejvyšší hodnotu, sestaveném Boston Consulting Group, v roce 2016 dominují farmaceutické firmy (čtyři z prvních deseti), mediální společnosti (tři z deseti) a americké firmy (sedm z deseti). Píše to časopis Forbes.

Foto: DariuszSankowski

 

Žebříček byl sestaven na základě průměrného ročního výnosu pro akcionáře (růst ceny akcií plus dividendy) generovaného globálními společnostmi s vysokou tržní kapitalizací za období od roku 2011 do roku 2015. Nejvyšší výnosy v tomto období vygenerovaly americké farmaceutické společnosti Regeneron Pharmaceuticals (75,3%), Allergan (43,3%) a Gilead Sciences (41,4%).

Dominanci farmaceutického průmyslu potvrzuje i Biogen (35,5%) na šesté pozici. Biogen je zároveň jednou ze sedmi amerických firem v top ten. Mezi mediální společnosti, které v žebříčku zaujaly čelní pozice, patří jihoafrický Naspers (41,4%), čínský gigant v oblasti sociálních sítí Tencent Holdings (35,5%) a americký Netflix  (35,4%). Dalšími americkými společnostmi jsou poskytovatelé služeb platebních karet Visa (35,6%) a MasterCard  (34,7%). BCG vycházela při sestavování žebříčku za analýzy 2 000 společností, které považuje za významné tvůrce hodnoty pro akcionáře. Medián průměrného výnosu pro akcionáře v celé skupině dosáhl 12,2%.

Ačkoliv v top ten letos převažují společnosti z určitých oborů, autoři zprávy varují před předpokladem, že úspěch – či neúspěch – společnosti lze snadno předpovědět jen podle oboru, ve kterém podniká. BCG analyzovala společnosti ze 28 sektorů. Nejlepší společnost v každém sektoru vykázala výkonnost převyšující tržní průměr nejméně o 17% a nejvýše o 63%.

„Naše zjištění ukazují, že společnosti nemohou používat nízkou celkovou výkonnost svého sektoru jako výmluvu pro své vlastní špatné výkony,“ píší autoři studie. „Bez ohledu na to, jaká je výkonnost daného sektoru v porovnání s ostatními a s celým trhem, jednotlivé společnosti v každém sektoru mohou přinášet svým akcionářům mimořádné výnosy.“

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž o zajímavé ceny.

 

Zpráva však zároveň varuje investory, aby se nespoléhali, že kterákoli ze společností v žebříčku automaticky bude přinášet hodnotu dlouhodobě. Za 18 let, kdy BCG publikuje svůj žebříček společností podle hodnoty pro akcionáře, se v něm objevilo 89 společností. Jen 19 firem bylo v top ten nejméně třikrát, zatímco 46 firem se mezi deset nejlepších dostalo jen jednou.

Není žádným překvapením, že nejčastěji se v žebříčku umístila společnost Apple. V top ten nechyběla v letech 2006 až 2014 ani jednou. Výrobce iPhonů a dalších elektronických zařízení se však v posledních dvou letech neumístil a BCG nepředpokládá, že by se do žebříčku v nejbližší budoucnosti vrátil.

Apple je výjimkou potvrzující pravidlo. Dekáda produktových a obchodních inovací, která světu přinesla iPod, online hudební službu iTunes a iPhone, katapultovala Apple z pozice malého hráče v pomalu rostoucím počítačovém průmyslu s nízkými maržemi do pozice giganta na trhu se spotřební elektronikou,“ píše BCG. „Ale nyní, když je Apple molochem s celkovou hodnotou 540 miliard dolarů, má problém najít nové růstové příležitosti, které by dokázaly udržet trajektorii výnosů pro akcionáře.“

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.