TOP 10 akcie, které budete chtít držet navždy

16:34 | wa pe | Diskuze

Může se zdát, že dnešní svět, ve kterém investoři preferují rychlý zisk, dlouhodobým investicím nepřeje, jak však ukazuje příklad Warrena Buffetta, držet kvalitní akcie po celá desetiletí se stále vyplácí.

Foto: Public Domain

Dnes 87letý Warren Buffett, jehož jmění dosahuje těžko představitelných 75,3 miliardy USD, v roce 1988 napsal ve svém dopise akcionářům, že „naše ideální doba držení investice je navždy.“ Tohoto principu se nevzdal ani dnes, kdy jsou v jeho pokročilém věku výhledy na další tři desetiletí života spíše nevalné. Ještě předloni sebevědomě prohlásil, že nedávná akvizice Precision Castparts za 37,2 miliardy USD zůstane v portfoliu Berkshire Hathaway po několik desetiletí.   

Odpověď na otázku jak vybrat takovouto věčnou investici rozhodně není jednoduchá. Faktory, které ovlivňují její výběr, jsou různorodé, zatímco někteří preferují vysokou výši dividendy, jiní dávají přednost technologickým gigantům s vysokou tržní kapitalizací a potenciálem růstu.

V následujícím seznamu najdete 10 akciových titulů, které mají potenciál stabilního růstu po celá následující desetiletí.

IBM

Akcie IBM ztratily od června 2012 přibližně 20 % své hodnoty a sám Warren Buffett v posledních šesti měsících snížil svůj podíl ve společnosti o 30 %.  Přesto jsou zde důvody, proč by investoři měli koupit a držet akcie Velké modré, jak se IBM někdy přezdívá.  Léta oslabování titulu jsou důvodem jeho aktuální příznivé valuce.  Akcie IBM dnes koupíte za v P/E poměru 12,8, což je jen těžko srovnatelné například s akciemi Facebook, jež se obchodují za 38,8násobek zisku.  Společnost s více jak 414 000 zaměstnanci má podstatnou konkurenční výhodu především na poli rychle se rozvíjející umělé inteligence. Její systém Watson nachází díky své všestrannosti uplatnění v počítačové bezpečnosti, finančnictví a v mnoha dalších oblastech.   

Johnson & Johnson (JNJ)

Farmaceutická Johnson & Johnson se tradičně řadí mezi takzvané dividendové aristokraty. Společnost už 55. rokem v řadě navyšuje svou výplatu dividendy a podle všeho nehodlá tradici porušit ani letos. Jen za posledních pět let akcie JNJ zdvojnásobily svou hodnotu na 134 USD.

Dover Corp. (DOV)

Tato chicagská společnost se specializuje na řízení pohybu kapalin, různorodé průmyslové produkty a systémy pro podporu výroby. Také Dover Corp. je dividendovým aristokratem s navýšením výplaty v 61 z posledních 62 let. Aktuálně její dividenda činí 44 centů na akcii, což je více jak dvojnásobek její výše před 10 lety.    Kromě výše dividend roste i cena akcií DOV. Za posledních 12 měsíců posílily o 20 % na 79 USD za akcii.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.