Tlak na testování kurzového závazku včera zmírnil

08:22 | fa ra | Diskuze

Česká koruna včera vůči euru nepatrně oslabila, když se kurz posunul z ranních kotací v blízkosti 27,02 až téměř ke 27,05 CZK/EUR. Testování kurzového závazku bylo patrné v několika posledních obchodních dnech díky silným datům z české ekonomiky. Těch se mimochodem investoři dočkali i včera, kdy byl publikován vysoký přebytek běžného účtu platební bilance.

Foto: Web4Trader

Na trhu zřejmě zavážil globálně posilující americký dolar, což se negativně podepsalo i na polském zlotém. Tomu navíc nepomohl fakt, že výsledek únorové bilance zahraničního obchodu zaostal za tržním očekáváním. Jedinou měnou regionu, která včera posílila, byl maďarský forint. Mírné zhodnocení přitom bylo zaznamenáno navzdory tomu, že zveřejněný zápis z posledního jednání bankovní rady ukázal, že pro snížení úrokových sazeb o 15 bb hlasovalo osm centrálních bankéřů, jeden byl pro jejich snížení pouze o 10 bb. Podstatné ale je, že maďarští centrální bankéři hodlají měnové podmínky uvolňovat i nadále, pokud to bude nezbytné k plnění inflačního cíle.

Únorová platební bilance jednoznačně potvrdila, že s externí makroekonomickou rovnováhou české hospodářství problémy nemá. Přebytek běžného účtu překonal veškerá tržní očekávání, když dosáhl 44 mld. CZK, což znamená meziroční zlepšení o 10 mld. CZK. V kumulativním vyjádření za posledních 12 měsíců se aktivum vyšplhalo již na 1,2 % HDP. Na druhou stranu je ale třeba uvést, že na finančním účtu jsme svědky opačných tendencí. Za samotný únor byl zaznamenán odliv kapitálu z české ekonomiky ve výši 54,4 mld. CZK, z čehož 7,3 mld. CZK tvořil odliv přímých zahraničních investic, i přesto, že saldo reinvestovaného zisku dosáhlo 5,9 mld. CZK.

Koruna zůstane silná, tlaky na testování kurzového závazku mohou ale dočasně polevit. Statistika platební bilance jednoznačně ukazuje, že tlaky na posilování měny negenerují pouze spekulanti, ale i reálná ekonomika. Dobrou kondici koneckonců potvrzují i další ekonomické ukazatele, průmyslovou výrobou počínaje a trhem práce konče. Nicméně silná domácí poptávka se stále neprojevuje v inflačním vývoji, který je ovšem do značné míry zkreslen zejména poklesem cen energetických komodit. A pro nejbližší měsíce hrozí, že inflace půjde dále dolů. Navíc aktuální druhé čtvrtletí může být opět ve znamení dividendové sezóny, které též tlaky na testování hladiny 27,00 CZK/EUR oslabí. A v neposlední řadě bude ve stejném směru působit nejistota s blížícím se referendem ve Velké Británii o setrvání v EU.

Tuzemská výnosová křivka se včera posunula na svém delším konci lehce výše v souladu s vývojem svého eurového protějšku, krátký konec zůstal beze změny. Včerejší aukce státních dluhopisů skončila bez většího překvapení, zájem byl zejména o bond s dvouletou splatností.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.