Tlak na kurzový závazek zmírnil, koruna oslabila až k 27,06 vůči euru

08:16 | fa ra | Diskuze

I když euro proti dolaru v průběhu minulého týdne celkem výrazně posilovalo, na středoevropských devizových trzích panovala v podstatě prázdninová nálada. Mírného zhodnocení do půl procenta dosáhl maďarský forint; polský zlotý ve výsledku stagnoval. Na české koruně bylo patrné zmírnění tlaků na kurzový závazek. Zatímco ještě na počátku týdne byl kurz přilepen k 27,02 CZK/EUR, v jeho druhé polovině se krátce posunul až k 27,06 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

 

První zveřejněné sentiment indikátory z období po britském referendu zásadní zhoršení nálady nenaznačily. Důvěra maďarských průmyslníků i spotřebitelů v červenci dokonce vzrostla, stejně tomu bylo i u českých reprezentantů průmyslového sektoru. Pouze české domácnosti mají z dopadu brexitu do ekonomiky obavu. Česká spotřebitelská důvěra spadla na dvouleté minimum. Přesto se podle nás nic nemění na faktu, že spotřeba domácností je a zůstane pro zbytek letošního roku stejně jako pro rok 2017 hlavním tahounem hospodářského růstu. Důvodem je zejména zlepšující se trh práce, což se projevuje ve zvyšující se zaměstnanosti i zrychlování tempa růstu mezd. Jak ukázala v pátek zveřejněná prognóza ministerstva financí, ekonomiky letos poroste tempem 2,2 %, v příštím roce růst zrychlí na 2,4 %. Naše prognóza je pro rok 2017 ještě o desetinku vyšší.

Klíčovou událostí tohoto týdne pro nás bude zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice. Sejde se všech sedm jejích členů. Pro Jiřího Rusnoka to bude první měnověpolitické zasedání v pozici guvernéra, pro Vojtěcha Bendu a Tomáše Niedetzkého to bude první jednání v pozici člena bankovní rady. Zároveň se jedná o zasedání, na kterém bude zveřejněna nová makroekonomická prognóza. Podle našeho názoru vývoj v posledních třech měsících nepřinesl žádné zásadní odchylky od toho, co centrální bankéři předpokládali v přechozí prognóze. Není tedy důvod předpokládat, že by její vyznění bylo od té předchozí zásadně odlišné. Ano, máme za sebou rozhodnutí britských voličů opustit řady Evropské unie. Bezprostřední makroekonomické dopady jsou ale zatím v podstatě nulové. Spíše bude tato situace z pohledu rizika ohodnocena jako faktor, který může vést k rozhodnutí posunout očekávané opuštění kurzového závazku dále do budoucna.

Úvod týdne potvrdí stále velmi solidní výkonnost českého hospodářství. Výsledek hospodaření státního rozpočtu za červenec zřejmě bude opět atakovat nejlepší mnohaleté výsledky. Ministr financí Babiš včera uvedl, že by se měl rozpočtový přebytek nacházet mezi 73 až 75 mld. CZK. PMI index průmyslové aktivity by se měl podle našeho odhadu zlepšit z červnových 51,8 bodu na 52,8 bodu.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.